730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Předkupní právo je zpátky. Jak ovlivní prodej nemovitosti?

6.9. 2017 David Majer

První leden 2018 přinese na realitní trh změnu, která pořádně „zamíchá kartami“. Novela občanského zákoníku 460/2016 Sb. totiž k tomuto datu vrací „do hry“ předkupní právo. Co to bude znamenat pro prodávající? To vám přiblížím na následujících řádcích.

Představte si, že jste dědictvím získali polovinu domu po svých rodičích. Druhou vlastní vaše sestra. A teď jste se rozhodli svůj podíl prodat. Takže vytvoříte inzeráty a začnete hledat zájemce o koupi bez ohledu na zájem nebo požadavky druhého majitele. Od příštího roku ale takový postup nebude možný.

Další majitel jako zájemce ze zákona

Předkupní právo stanoví povinnost nabídnout odkoupení dotčeného nemovitého majetku nejprve spoluvlastníkovi. Takže místo jednání s potenciálními kupci z řad široké veřejnosti budete muset v prvé řadě oslovit sourozence, když to vezmu z pohledu nastíněného příkladu.

Nároku na přednostní odkup se držitel dalšího podílu samozřejmě může vzdát. A aby vám váš záměr nezkomplikoval, musí tak učinit písemným prohlášením. Jinak si 6 měsíců počkáte na vypršení lhůty pro využití předkupního práva. Asi nemusím připomínat, jaké starosti přibudou prodávajícím, co s dalšími zainteresovanými osobami nevycházejí moc dobře.

Výjimka u osoby blízké

Předkupní právo se bude týkat úplatných i bezúplatných převodů. Jediná výjimka nastane ve chvíli, když bude chtít vlastník svůj podíl darovat nebo prodat osobě blízké (podle definice § 22 občanského zákoníku), tedy rodiči, manželovi, dítěti atd.

A teď by měli obzvlášť pečlivě číst vlastníci bytů, ke kterým náleží parkovací stání ve společné garáži. Patříte mezi ně? Pak se připravte na nepříjemný zádrhel. Jestliže se rozhodnete svou nemovitost prodat, budete muset místo v garáži nejdříve nabídnout sousedům. Existuje tak riziko, že budete svou bytovou jednotku nakonec prodávat bez atraktivního benefitu, co zvyšuje její celkovou hodnotu.

Když dojde k porušení práva…

…může se „poškozený“ spoluvlastník obrátit na nového majitele podílu s požadavkem na odkoupení. Nabyvatel bude mít povinnost nemovitost skutečně nabídnout, a to při zachování podmínek, jaké měl při pořizování on sám (cena, termíny apod). Neochota k vykonání tohoto kroku může celou záležitost dovést až k soudu.

Nechcete při prodeji bytu chybovat?

Prodat byt ze nejvyšší možnou cenu není snadnou věcí. Aby se vám to podařilo, musíte znát základní pravidla, které při prodeji bytu není radno vynechat. Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte 7 nejčastějších chyb.

Stáhnout e-book zdarma

Předkupní právo je zpátky. Jak ovlivní prodej nemovitosti?
4.7 (93.89%) 36 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a synem Oliverem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 7-10 nemovitostí. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chce znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.