Natočit, nebo nenatočit? 5 věcí, co potřebujete znát o videoprohlídce nemovitosti

17.12. 2017 David Majer

Videoprohlídka představuje nejatraktivnější způsob, jak „na dálku“ zaujmout potenciální kupce. Získá mnohem více pozornosti než standardní statické fotky, protože lépe přenese „atmosféru a kouzlo“ dané nemovitosti.

Jenže všechny benefity, které se videu přisuzují, se mohou snadno otočit v úplný opak. A způsobit průšvih, co prodej hodně zkomplikuje. Nebo dokonce překazí.

Než se tedy do případného natáčení pustíte, měli byste vědět jak o výhodách, tak i o rizicích. Vše podstatné jsem shrnul do následujících pěti tipů a doporučení.

1. Moc se nehodí pro malé nemovitosti

Potenciál videoprohlídky využijete hlavně ve větších bytech a domech, které jsou natolik prostorné, že umožňují plynulý pohyb kamery a posléze zajímavý střih.

U malých nebo dokonce stísněných místností vyvoláte u diváka efekt ohromení poměrně složitě. Video zkrátí už tak nevelké vzdálenosti a znatelně ubere na velikosti natáčeného prostoru. A to může eventuálního zájemce zcela odradit, i když „v reálu“ je to třeba krásná, útulná a docela rozměrná garsonka.

A s rozměry úzce souvisí i požadavek na stav nemovitosti. Nenatáčejte starou či zanedbanou nemovitost. Možná to myslíte dobře, protože nutnost rekonstrukce netajíte, ale ve videoprohlídce vyhrává pouze dokonalý vizuál.

 

2. Ukažte výjimečnost interiéru i exteriéru

Ve videu byste měli vyzdvihnout všechny přednosti prodávané nemovitosti. Jsou to velká okna a přísun přirozeného světla? Nebo snad vysoké stropy a rozlehlé pokoje? Či atypicky řešená kuchyňská linka?

Nezapomínejte ani na venkovní „plusové body“, jako je praktická garáž, skvěle vybudovaná příjezdová cesta nebo nádherně upravená a do detailů promyšlená zahrada s bazénem.

Cílem videoprohlídky je provést diváka (možného kupce) bytem či domem a zároveň v něm vzbudit touhu vidět prostory naživo. Protože to všechno přece vypadá přesně jako jeho „nemovitost snů“.

3. Hudba, mluvené slovo nebo průvodce

I když se provedením budu blíže zabývat v dalším bodě, musím zvlášť upozornit na zvuk. Video nesmí být němé. Ale neznamená to, že v něm ponecháte záznamy přímo z natáčení. Nikoho neuchvátí ozvučení v podobě zaostřování objektivu nebo dokonce kroků kameramana…

Zvukovou složku videoprohlídky tak můžete vyřešit těmito způsoby:

  • Hudební podkres – ovlivňuje celkové pozitivní vnímání videa. Můžete do ho doplnit titulky s užitečnými informacemi.
  • Vysvětlující mluvené slovo – seznamuje s důležitými a zajímavými údaji, které nejsou ze záběrů až tak patrné, a přitom by mohly zapůsobit jako prodejní argumenty. Podmínkou je srozumitelné vyjadřování a příjemný hlas.
  • „Moderátor“ a jeho proslov – průvodce zvyšuje důvěryhodnost nabídky. Musí být ale sympatický a umět to před kamerou. Amatérské a nejisté vystupování by celému záměru spíše uškodilo.

Možné (někdy přímo žádoucí) jsou i kombinace uvedených postupů. Jen musíte ohlídat, aby se navzájem nepřebíjely. Velkým nešvarem bývá například hlasitá či svým rytmem příliš výrazná hudba, ve které zcela zaniká komentář. Nebo pozornost až moc zaměřená na osobu průvodce.

 

4. Profesionální zpracování je nutnost

Takže už vám je asi jasné, že videoprohlídka musí být ve všech ohledech profesionální. A tuto vlastnost zajistíte precizním přístupem od prvního spuštění nahrávání videa.

Co nesmí chybět? Kvalitní výbava, odpovídající nastavení i vedení kamery a schopnost upravit natočené záběry ve speciálním programu pro střih videa. Abyste dali dohromady výborný výsledek bez hluchých míst nebo kýčovitých efektů.

Cokoli, co zavání „amatérismem“, snižuje vaše šance na úspěch = získat pozornost diváka a přesvědčit ho, že právě viděl přesně to, co hledá.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

5. Bez důkladné přípravy ani záběr

A to nejzásadnější na konec – na natáčení byste měli co nejlépe připravit nejen sebe, ale především „hlavní hvězdu“. Nejde však jen o to pořádně uklidit. Pokud chcete videoprohlídkou skutečně zapůsobit, nachystejte nemovitost jako při home stagingu.

Nebojte se ani větších zásahů, díky kterým znatelně zvýšíte atraktivitu nabízených prostor. Investice do proměny se vám vrátí. Budete pak moci prodat dráž, třeba i o stovky tisíc korun.

V neposlední řadě sestavte smysluplný scénář, co vnese do natáčení řád a nedovolí vám na něco zapomenout. I když spoustu přešlapů dokáže zachránit povedený postproces, chybějící záběry v něm nevykouzlíte.

 

Divák by měl mít při sledování videoprohlídky pocit, že danou nemovitostí právě prochází. Proto pamatujte na správné pořadí ukazovaných míst a také jejich logickou návaznost. „Skákání“ ze zahrady do obýváku bez jasného důvodu akorát zmate potenciálního zájemce.

Vytvořit videoprohlídku nemovitosti, která perfektně splní svůj účel, není snadné. A bez náležité techniky a know-how téměř nemožné. Proto doporučuji oslovit specialistu a nechat vše na něm. Náklady se pohybují okolo 5 až 10 tisíc korun za kompletní servis – od natočení až po editaci s vložením hudby nebo dabingu.

Nebo vás pořízení poutavého videa nemusí stát nic. Stačí spolupracovat s realitním makléřem či kanceláří, kde je tato služba součástí standardních služeb při pomoci s prodejem.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Natočit, nebo nenatočit? 5 věcí, co potřebujete znát o videoprohlídce nemovitosti
4.9 (98.6%) 43 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.