Chystáte se prodat nemovitost? Poradím vám, jak se vyvarovat chyb a neprodělat

28.12. 2016 (Aktualizováno: 31.10. 2017)David Majer

Snad všichni majitelé bytů nebo domů, kteří se rozhodli svou nemovitost prodat, si přejí, aby vše proběhlo hladce, rychle a hlavně s co nejvýhodnějším výsledkem. Přitom však spousta z nich dělá kroky, které způsobují opak – zájemců je málo, a když už se nějaký objeví, tak z toho stejně nakonec nic není. S takovým scénářem se jako realitní specialista setkávám dnes a denně.

Chyby, kterých se prodávající dopouští, jsou naprosto zbytečné. O těch nejčastějších se dozvíte v dnešním článku. Rovnou vám také poradím, co a jak udělat, abyste se jim úspěšně vyhnuli.

Na detailech a ceně záleží

Pokud si myslíte, že prodej bytu znamená udělat pár fotek, dát je na internet, domluvit se s kupujícím a poté už jen zkasírovat peníze, jste na omylu. Vyplatí se pečlivá příprava. Jakmile ji podceníte, jedna z mnoha zásadních chyb je na světě.

Už jen samotné focení nemovitosti dělá ve výsledku hodně. Ne nadarmo se říká, že obrázek vydá za tisíc slov. Neměli byste k němu přistupovat tak, že večer vezmete telefon a „vycvaknete“ vše, co vás napadne. Rozhodují i zdánlivě nepodstatné maličkosti jako správné světlo, úhel i způsob naaranžování vybavení a nábytku.

Další velkou chybou je nesprávně nastavená cena. Příliš nízká vás zbytečně připraví o desetitisíce, nadhodnocená dokonce i o možnost vůbec prodat. A před postupem „pokus-omyl“ vás varuji. Doporučuji raději využít online odhad nemovitosti zdarma. Jakmile je nějaká nemovitost na inzertních serverech příliš dlouho, a navíc ještě s měnící se cenou, v očích potenciálních zájemců se stává podezřelou. A to nikdy není dobře.

Umíte přesvědčit a prodat?

Možná máte krásnou nemovitost ve skvělé lokalitě, ale když ji v inzerátu a při představování potenciálním kupcům pořádně „nevychválíte až do nebes“ (samozřejmě v rámci racionálního úsudku), budete se potýkat s nezájmem nebo žádostmi o slevu. Je třeba vyzdvihnout přednosti a najít řešení pro případné nedostatky. Na takové posouzení musíte umět upozadit emoce a přehnaný subjektivní náhled.

Proto určitě doporučuji nastudovat si minimálně něco o reklamě, marketingu, psychologii prodeje, bytovém designu a fotografování. Dále byste se měli zajímat i o aktuální trendy na realitním trhucenové mapy. Zdá se vám to složité? A to jsme se ještě nedostali k právní a administrativní stránce věci…

Když přijde na řadu papírování

Jestli se domníváte, že projevením zájmu o koupi vše končí, mýlíte se. Po kolotoči prohlídek se zájemci přichází na řadu papírování. Je potřeba postarat se o záležitosti typu rezervační smlouva, úschova peněz, kupní smlouva, přepisy na katastrálním úřadě atd. A co teprve, když kupující financuje hypotékou. V této fázi se nespoléhejte na internet a vzory smluv ke stažení. Bývají plné nedostatků nebo příliš univerzální. Nevyhnete se proto konzultacím s právníkem.

Zajímá vás, jak tedy konkrétně postupovat, abyste uspěli? Nebo co se stane, když prodej bytu podceníte? Podívejte se na video níže, ve kterém najdete odpovědi na všechny podstatné otázky.

8 věcí, které mají vliv na odhad bytu

Připravil jsem pro vás e-book, který vám stanovení prodejní ceny usnadní. Dozvíte se v něm o osmi zásadních věcech, co ji přímo ovlivňují. Když na ně následně budete pamatovat, máte mnohem větší šanci, že určíte ideální rozmezí, ve kterém se lze s částkou pohybovat.

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům až 5 nemovitostí. Během působení v RE/MAXu prodal nemovitosti v hodnotě 767.107.612 Kč. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. V roce 2017 se stal skokanem roku ČR napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2022 se umístil na 4. místě a drží se tak již 5. rokem v TOP 5. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.