730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Kdo a proč by měl u pronájmu zaplatit provizi za nalezení nájemníka

18.4. 2019 David Majer

I když gró mých služeb tvoří pomoc s prodejem, oslovují mě také majitelé, kteří chtějí svou nemovitost pronajmout. A tak jsem se už několikrát setkal s mylnou domněnkou, že odměnu za hledání nájemníka (provize) by měl uhradit právě on, tedy jedinec, kterému takto „dohodím“ bydlení.

Upřímně nechápu, kde se tento názor bere, protože nedává smysl – ať už se na něj podíváme z jakéhokoliv úhlu. Odporuje logice i obyčejnému selskému rozumu.

Tím spíš, pokud si uvědomíme, že úkony spojené s pronájmem mohou znamenat ještě větší dřinu než kroky u klasického prodeje. O nájem se totiž obecně zajímá početnější skupina lidí, a to s sebou přináší i větší nároky na čas a energii.

Jasné stanovisko: provizi platí majitel

Je to jednoduché. Pokud si jako vlastník bytu či domu najmete makléře na konkrétní práci (v tomto případě zprostředkování pronájmu), jste odběratel služby. Daný specialista ji dodává vám. A proto i její úhrada leží na vaší straně.

Není důvod, aby za něco, co si objednáte vy, platil někdo jiný. Některé realitní kanceláře ale tvrdí opak a nabízejí prodej bez provize. Přečtěte si 5 důvodů, proč byste si na to měli dát pozor.

Zdaleka to není jen o komunikaci se zájemci

Co všechno se tedy promítá do odměny makléře u zajištění bezproblémového pronájmu? Možná vás to překvapí, ale celý proces zahrnuje spoustu (i hodně náročných) dílčích úkolů, aby vše dopadlo co nejlépe. Pro představu uvádím pár příkladů:

  • Nastavení správné „pronajímací“ strategie – určení, jestli nabízet zařízenou/nezařízenou nemovitost, poznání cílové skupiny, stanovení vhodných marketingových postupů apod.
  • Příprava bytu na focení – dle potřeby provedení home stagingu apod.
  • Profesionální focení.
  • Vytvoření poutavého inzerátu.
  • Prohlídky s potenciálními nájemníky.
  • Důkladné prověřování zájemců – nejzásadnější krok, na kterém stojí výsledek veškeré snahy. Zajímá vás, co obnáší pořádné „proklepnutí“? To zjistíte v těchto nejlepších tipech, jak minimalizovat riziko a pronajmout dobře.
  • Nachystání smluvní dokumentace, předání bytu atd.

A samozřejmě platí vše, co jsem nedávno přiblížil v článku o provizi pro realitní kancelář. Kvalitní makléř vám bude spolehlivým partnerem, který vnese do složité realitní transakce klid a jistotu a skutečně vás uchrání před starostmi.

Chci nabídnout nemovitost k pronájmu

Rádi byste pronajali vaši nemovitost spolehlivým nájemníkům s roční garancí a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Kdo a proč by měl u pronájmu zaplatit provizi za nalezení nájemníka
Ohodnotit stránku

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.