730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Největší nebezpečí pro úspěšný prodej? Váš známý nebo známý známého, co občas dělá “makléře” a chce vám pomoci

21.2. 2018 David Majer

„Na co platit realitce, já ti to prodám. A vezmu si za to jen na pokrytí nejnutnějších nákladů, na telefon a tak. Však od čeho jsou přátelé!“

Takhle to většinou začíná – kamarád chce pomoci, i když se realitami profesně nezabývá. Myslí to dobře, ale vůbec si neuvědomuje, že může napáchat více škody než užitku.

Setkali jste se s podobnou nabídkou? Mám pro vás jednu zásadní radu: s díky ji odmítněte. „Melouchový“ postup vás může připravit o spoustu peněz. A jediné, co vám přinese, budou vrásky na čele.

Váš známý sice může být skvělý prodejce pojištění nebo obchodní zástupce, ale pokud se dennodenně nepohybuje přímo v realitní „džungli“, ztratí se v ní. A vy samozřejmě s ním.

Zaděláno na průšvih

Zní to lákavě – řešit prodej vlastního bytu nebo domu s někým, koho vy nebo někdo z vašeho okolí znáte. Jenže prostředí realit je nekompromisní a hlavně silně konkurenční. Kdo v tom neumí „chodit“, neobstojí. A většinou tak prodá zbytečně levně. Nenaplní ziskový potenciál dané nemovitosti.

K takovému neslavnému výsledku vedou dvě hlavní cesty:

  • Makléř amatér nedokáže byt/dům vhodně upravit (jako při profesionálním home stagingu) a poté dokonale prezentovat při prohlídkách. Místo exkluzivního „produktu“ nabízí průměr, a tím pádem nikdy nevytěží maximum.
  • Nebo to nesmyslně přežene s požadovanou sumou, takže se (pochopitelně) nenajde žádný relevantní zájemce. A nemovitost, kterou potenciální kupec vídá mezi inzeráty dlouhé týdny a měsíce, se v jeho očích stane podezřelou.

Že za zkoušku nic nedáte? Velký omyl…

Možná jste si řekli, že o nic nejde a zkusíte to. Dáte svému známému šanci. A když třeba do měsíce neuspěje, obrátíte se na profíky. Než na to kývnete, myslete při rozhodování na „zlaté“ pravidlo, které platí u všech oborů, co se týkají prodeje a obchodu. První dojem je extrémně důležitý.

Jakmile jednou nemovitost uvedete na trh, už nemůžete „couvnout“. Když se něco pokazí, nedostanete další šanci. Chyby a přešlapy sníží kupní cenu. Zatímco pokud hned na startu zazáříte a vytvoříte ze svého majetku díky perfektní strategii a znalostem „horké zboží“, o které bude zájem, můžete nakonec předčít vlastní očekávání ohledně zisku.

Zkouška s makléřem brigádníkem je zkrátka risk, co v drtivé většině případů končí špatně. Prodej se tak zkomplikuje, protáhne a připraví vás o desítky nebo stovky tisíc korun.

Obecná zkušenost nebo dovednost nestačí

Někteří z mých klientů, co mě oslovili po úvodním nezdaru s ambiciózním kamarádem/známým (a kteří mě inspirovali pro napsání tohoto článku), se docela divili, že to neklaplo. Argumentovali prodejními schopnostmi dotyčného. Prý se vyzná v obchodu, umí přesvědčit a má dobré vystupování.

Jenže stejně jako nadšený a všestranně nadaný rekreační sportovec nebude na „stovce“ stačit na legendárního Usaina, tak se ani „nerealiťák“ neosvědčí v makléřském řemeslu.

Tady zkrátka neplatí žádné pořekadlo o „zlatých českých ručičkách a hlavičkách“. Úspěšný prvotřídní odborník, kterého poznáte podle 5 hlavních znaků, nechá všechny laiky s přehledem za sebou. Byť mají určité teoretické předpoklady pro prodej jako takový.

Nemovitosti tvoří velmi specifickou oblast. Jsou s nimi spojeny obrovské investice, nad kterými koncoví uživatelé přemýšlejí úplně jinak než u běžných nákupů. A tenhle fakt společně s mnoha dalšími formuje nabídku i poptávku.

Jako prodávající proto musíte mít vše špičkově naplánované a promyšlené, aby vás dynamika realitního trhu „nesemlela“. Od klíčového prvního kroku, tedy nastavení ideální ceny, přes neodolatelný inzerát (např. s populární videoprohlídkou) až k náročným jednáním se zájemci.

Srovnání: (ne)výhody spolupráce s profesionálem a amatérem

Jak si tedy stojí profík a rádoby makléř v přímém srovnání? Podívejte se na tabulku a infografiku níže.

Výhody

Profesionál*Zná ověřené postupy, jak prodat za nejlepší možnou cenu.
Profesionál*Garantuje kvalitu služeb.
Profesionál*Postará se o vše od začátku až do konce vč. administrativy a právních záležitostí = máte jistotu hladkého průběhu.
AmatérZa jeho služby zaplatíte méně, možná dokonce 0 Kč.
AmatérPokud se dobře znáte, je komunikace samozřejmě celkově uvolněnější.

Nevýhody

Profesionál*Uhradíte provizi ve výši okolo 4 % z prodejní ceny.
AmatérNezná realitní prostředí jako někdo, kdo se v něm pohybuje dnes a denně. Takže nedosáhne výsledků jako makléř, co se prodejem živí.
AmatérNedisponuje vybavením, nástroji a know-how, co vedou k úspěšnému prodeji.
AmatérJeho profil bez známé "značky" (jména RK) nevyvolá u potenciálních zájemců takovou důvěru. A pak se třeba vůbec neozvou.
AmatérNeznalost může nemovitost na trhu "spálit" = už ji pak nikdy neprodáte co nejvýhodněji.
AmatérNeprovede vás všemi kroky tak, abyste měli jistotu, že je vše zařízené správně.

* Profesionálem rozumíme zkušeného realitního specialistu s historií, spokojenými referencemi a úspěchy.

Chápu, že může být těžké odmítnout dobrého kamaráda nebo levného nadšence, realitního „meloucháře“. Ale pamatujte na to, že kvalita poskytnutých služeb úzce souvisí s finančním výsledkem celé „akce“. Čím hodnotnější a komplexnější servis, tím zajímavější peníze z prodeje. Bez starostí a komplikací.

Co tedy udělat, když se ani přes všechny informace, co jsem vám zde předložil, nedokážete rozhodnout? Proberte svůj záměr i s odborníkem a poté porovnejte názory obou stran (profi vs. laik). Uvidíte rozdíl v přístupu a možnostech a tento konkrétnější náhled vám jasně napoví, komu pomyslně svěřit miliony, co jsou ve „hře“.

5 typu realitních makleřů

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Největší nebezpečí pro úspěšný prodej? Váš známý nebo známý známého, co občas dělá “makléře” a chce vám pomoci
4.9 (98.71%) 31 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.