730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Neztrácejte čas ani peníze. Jak poznáte, že zájemce o váš byt ho opravdu koupí?

5.1. 2018 David Majer

Prodej bytu „na vlastní pěst“ bez realitky vám zdánlivě může snížit počáteční náklady. Horší už je to s časem, který vám zabere administrativa i samotné setkávání se zájemci. A ve finále to tak horké není ani s těmi finančními úsporami.

Ve chvíli, kdy týden počítáte s „už rozhodnutým zájemcem“ a nakonec k žádné dohodě nedojde, se navíc dostáváte do nepříjemného organizačního skluzu. Další potenciální kupci vám mezitím protékají mezi prsty a prodejní cena zpravidla postupně klesá. Vývoj na realitním trhu je zkrátka moc rychlý a nepředvídatelný.

V praxi se s takovým váháním setkáte celkem často a zkušený realitní makléř většinou nemá problém jen z náznaků odhalit, o jak vážný zájem se doopravdy jedná. Co když ale prodáváte nemovitost svépomocí? Všímejte si znamení, která vám hodně napoví.

Vážný zájemce se o byt zajímá, ptá se a vysílá signály

Z vlastní zkušenosti si troufnu tvrdit, že se ve většině případů klient pro koupi bytu rozhodne už během prohlídky. Opravdu vážný zájemce se ozve maximálně jeden až dva dny poté, případně v této lhůtě projeví zájem ještě o jednu prohlídku. Držet nemovitost týden někomu, kdo mezitím nejspíš obchází jiné nabídky, opravdu nemá cenu.

Pokud se někomu váš byt líbí natolik, že uvažuje o jeho koupi, většinou to ještě při prohlídce poznáte. Takovému člověku se často hned naplno rozbíhá představivost a začíná řešit praktické věci.

Prochází jednotlivé místnosti a předběžně plánuje rozmístění nábytku nebo si některé prostory přeměřuje metrem a zajímá se o možnosti jejich využití. Seriózní zájemci se vás určitě zeptají na termín uvolnění bytu, a kromě toho v jejich chování patrně vystopujete jisté „náznaky nadšení“.

Může se stát, že zájemce má při prohlídce bytu o něj velký zájem, přesto se s vámi rozloučí podáním ruky a nic dalšího vám neřekne. Při prodeji nemovitosti jsou chvíle jako tato, kdy musíte mít obchodní talent a být tak trochu „psycholog“. Zkušený realitní makléř dokáže několika otevřenými otázkami takového člověka rozpovídat a uzavřít rezervační smlouvu ještě týž den.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Pozor na vyjednavače i na své známé

Z praxe samozřejmě znám případy, kdy i opravdový zájemce svůj zájem bezprostředně nedá najevo. Někteří lidé zkouší nasazovat „poker face“ s cílem vyjednat slevu. Takoví vyjednavači se mohou také řadit mezi vážné zájemce. Jen už je třeba přemýšlet trochu víc „za roh“. Vyjasnit si, jestli máte prostor dát slevu, nebo pro vás něco takového nepřipadá v úvahu.

Další zádrhel může nastat, pokud se chystáte nemovitost prodat sousedovi nebo kamarádovi. Dobrá známost ještě nedělá dobrý obchod a neformální jednání se při větších částkách snadno stávají velkým kamenem úrazu. Kupující pak očekává různé „přátelské slevy“ a jiné „samozřejmé výhody“ a v konečném důsledku často nejenže nedopadne obchod, ale navíc ještě utrpí vzájemný vztah.

Otázky na průběh prodeje

Lidé s vážným zájmem se většinou ptají i na samotné podmínky prodeje. Informují se například, zda chcete podepsat rezervační smlouvu a jaká je v tom případě výše rezervační zálohy. Zjišťují, jaké máte zajištěné právní služby nebo jestli vyžadujete kupní cenu uložit do úschovy. Člověka, který se o koupi bytu opravdu zajímá, budou dost možná zajímat i podmínky odstoupení od kupní smlouvy.

Všechny tyto náležitosti byste určitě měli mít ošetřené. Pokud přistoupíte na dohodu „na dobré slovo“, zbytečně se vystavujete rizikům, která jsem zmiňoval už v úvodu – ztráta času a ostatních zájemců, a hlavně možná klesající cena bytu.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Neztrácejte čas ani peníze. Jak poznáte, že zájemce o váš byt ho opravdu koupí?
4.8 (96.61%) 59 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.