730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Vše podstatné o notářské úschově: zjistěte, jak funguje, k čemu slouží a kolik stojí

3.2. 2017 David Majer

Peníze sehrávají při prodeji či koupi nemovitosti hlavní roli a mohou se stát zdrojem zbytečných komplikací. Aby se jim dalo elegantně předejít, funguje zde služba s názvem notářská úschova. Ta představuje jakýsi mezičlánek, který dovoluje celý proces bez obav dokončit ke spokojenosti všech.

Asi každý tuší, že prodej nebo koupě bytu či domu je administrativně složitá záležitost. Kromě obligátních řešení potřebných razítek a smluv zahrnuje i otázku – co s hotovostí na úhradu kupní ceny? Budoucí majitel pochopitelně nechce dát peníze z ruky, dokud nebude uvedený jako nový vlastník v katastru. Na druhé straně ale prodávající přece nezapíše kupujícího do registru, když ještě nedostal zaplaceno. A tuto lehce „ožehavou“ situaci řeší právě notářská úschova, do které lze peníze bezpečně uložit.

Vše se řídí legislativou

Odměnu notáře za uložení peněz upravuje vyhláška 196/2001 Sb., o odměnách a náhradách notářů, správců pozůstalosti a Notářské komory České republiky neboli tzv. notářský tarif. Ceny za tuto službu nejsou ale jednotné, vždy vycházejí z výše částky, kterou potřebujete u notáře uschovat. Odvíjí se proto přímo od kupní ceny a ta je pro tyto případy odborně nazvána jako tarifní hodnota. Zaokrouhluje se na celé stokoruny nahoru a následně odměna na desetikoruny nahoru. Kolik je to tedy konkrétně? To zjistíte v následujícím přehledu, ze kterého si vše snadno dopočítáte. Platí se:

 • z prvních 100 000 Kč tarifní hodnoty 1, 2 %,
 • z přebývající částky až do 500 000 Kč tarifní hodnoty 0, 6 %,
 • z přebývající částky až do 1 000 000 Kč tarifní hodnoty 0, 4 %,
 • z přebývající částky až do 10 000 000 Kč tarifní hodnoty 0, 2 %,
 • z přebývající částky až do 30 000 000 Kč tarifní hodnoty 0, 1 %, nejméně 1 000 Kč.

Co se týče vyšší částky nad 30 000 000 Kč, tak ta se do základu nezapočítává.

Je to bezpečné?

Takže ceny bychom měli vyřešené. A nyní k další důležité věci, a to bezpečnosti. Možná si nyní říkáte, kdo vám ručí za to, že se s penězi nic nestane. Teď na chvilku zapomeňte na možnost nelegálních postupů, budeme uvažovat tak, jak to funguje běžně. Notářskou činnost zaštituje samotný stát, proto jsou veškeré kroky jasně definovány a evidovány.  To znamená, že:

 • Pro každou hotovost u každého případu je založen zvláštní účet, aby bylo zachováno oddělení financí od majetku notáře.
 • Notář musí být ze zákona pojištěný, aby se o případnou náhradu škody mohla postarat pojišťovna.
 • Jakékoliv transakce na daném účtu se zapisují do systému, který spravuje Notářská komora.
 • Pokud nastane nenadálá situace, např. úmrtí notáře, vyplacení peněz z úschovy obstará jeho nově jmenovaný nástupce.

Co se týče konkrétního postupu, důležitou součást představuje tzv. protokol o přijetí peněz do notářské úschovy. V něm musí být uvedeny všechny následující informace:

 • údaje o obou stranách transakce, tedy o složiteli a příjemci, a to včetně způsobu, jakým došlo k ověření totožnosti,
 • kdo je objednatelem služby,
 • jaká je výše částky,
 • jaké číslo účtu bylo případu přiděleno,
 • datum, kdy došlo k předání peněz,
 • místo, kde došlo k předání peněz,
 • datum, kdy byla uzavřena kupní smlouva,
 • podmínky možného nakládání s financemi a čísla bankovních účtu obou stran,
 • doplňující instrukce ohledně neuskutečněného převodu peněz.

Existují i další možnosti

Kromě notářské úschovy se nabízí stejná služba i u advokátní kanceláře, banky nebo realitní kanceláře. U advokáta jde zpravidla o levnější záležitost, na jejíž ceně se dohodnete. Resp. žádná vyhláška neupravuje, jaká odměna advokátovi za uložení finančních prostředků náleží. Vše tedy vychází z jeho vlastního ceníku. Stejně jako u notáře, i zde však musí být pro hotovost založený zvláštní účet.

Další možností je banka. Nutno ale podotknout, že ne všechny společnosti úschovu nabízí. Cenu stanovuje sazebník, jako u jakékoliv jiné služby. Většinou se taktéž vypočítává procentuálně ze základu, tedy ukládané částky.

V neposlední řadě můžete využít i realitku, typicky tu, s jejíž pomocí prodej či koupě probíhá. Mnozí odborníci od tohoto kroku veřejnost odrazují, nicméně když zvolíte stabilní a ověřenou společnost s víceúrovňovým zabezpečením, není se čeho obávat.

Všechno má své „ale“

Nic ale není jen černé nebo bílé, resp. špatně nebo dobré. A ani úschova není výjimkou. Proto byste měli znát i negativní důsledky, se kterými se lze setkat. V minulosti se už mnohokrát stalo, že advokát či jiný zástupce firmy peníze zpronevěřil. Jak se podobného problému vyvarovat? Následováním známého hesla, které praví, že máme důvěřovat, ale prověřovat. Jak jsem již nastínil na řádcích výše, když chcete úschovu realizovat jinde než u notáře, vybírejte společnosti s tradicí, pojištěním a jasně určenými podmínkami pro nakládání s danou hotovostí.

I když notářská (nebo jakákoliv jiná) úschova není bezplatná, rozhodně se vám vyplatí. Za ten klid a jistotu stojí. Výrazně totiž snižuje riziko, že při neopatrném či nepromyšleném postupu přijdete o peníze či střechu nad hlavou.

Přečtěte si i další užitečné rady k nezaplacení, jak se vyhnout chybám při prodeji – stáhněte si zdarma e-book, který jsem vytvořil na základě dlouholetých zkušeností s realitním trhem!

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.3.2019 na téma:

Jak se určuje cena nemovitosti při dědickém řízení

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Vše podstatné o notářské úschově: zjistěte, jak funguje, k čemu slouží a kolik stojí
4.7 (94.55%) 44 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.