730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Znáte nejčastější důvody, kdy dojde na zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí?

7.2. 2019 David Majer

Zápis do katastru patří mezi nejočekávanější kroky prodeje či koupě nemovitosti – transakce a s ní spojené papírování jde do finále, obě strany se těší, že bude brzy hotovo… Jenže se může objevit „čára přes rozpočet“, a to když úřad vklad nepovolí. Obvykle se tak stane z důvodů, které vám přiblížím v tomto článku.

Pokud úřad odhalí chybu či více chyb, kvůli kterým zápis neprovede, zásadní informací pro vás v takovém případě bude, zda se jedná o:

  • odstranitelné nedostatky = získáte čas na jejich vyřešení, po jejich odstranění úřad vklad povolí
  • nebo naopak neodstranitelné nedostatky = návrh na vklad úřad zamítne, vše se tak protáhne minimálně o čtvrt roku, pokud návrh na vklad nevezmete zpět

Vhodný postup pak souvisí s tím, jaká konkrétní chyba způsobila komplikace na katastru. O těch častých se dozvíte na následujících řádcích.

Vady, se kterými si poradíte ve stanovené lhůtě (odstranitelné)

Do této kategorie spadají obecně vzato „menší přešlapy“, typicky překlepy a neúplné či chybějící údaje. V čem se tedy zpravidla chybuje a co byste měli raději několikrát zkontrolovat? Problémy přinášejí:

Jak postupovat

Úřad vás tedy vyzve, abyste zjištěné nedostatky napravili. Určí lhůtu (cca 2 až 3 týdny), do které tak musíte učinit, a také vás poučí o důsledcích neodstraněných vad. Zde asi není potřeba nic vysvětlovat – zkrátka dané chyby vyřešíte a je to, řízení bude pokračovat.

Vady, kvůli kterým je lepší vzít návrh zpět (neodstranitelné)

Druhá skupina pochopitelně zahrnuje závažnější vady. Mezi takové se mohou řadit:

  • právní překážky v převodu,
  • špatná označení/identifikace/vymezení nemovitosti (všechny zdroje informací o předmětném bytě či domě musí být ve shodě – to, co je uvedené např. v Prohlášení vlastníka, musí odpovídat údajům ve smlouvách, ale i katastrálnímu zákonu apod.),
  • zapomenuté spoluvlastnické podíly u pozemku,
  • chyby ve vkladové listině – např. absence podpisu či nedostatečně určená kupní cena v kupní smlouvě (a další podobná zaváhání v tomto dokumentu, více zjistíte v článku o tom, co musí smlouva obsahovat).

Jak postupovat

Úřad vás informuje, že návrh zamítá. Neexistuje žádný opravný prostředek, např. určená forma odvolání, takže vám nezbyde, než tento fakt přijmout. „Bojovat“ proti tomu můžete podáním žaloby k soudu, kterou rozhodnutí napadnete. Praxe ale ukazuje, že v(ý)hodnější je vzít návrh zpět.

Zjistěte, jak číst v listu vlastnictví jako profesionál

Využili jste elektronický přístup do katastru nemovitostí a pořídili jste si výpis z listu vlastnictví, ale nevyznáte se v něm? Stáhněte si průvodce listem vlastnictví.

Stáhnout průvodce listem vlastnictví

Po doručení rozhodnutí o zamítnutí návrhu totiž začne běžet lhůta 30 dnů, během které se čeká, zda v daném řízení učiníte krok se zmíněnou žalobou. A až poté dojde k jeho oficiálnímu uzavření. V tomto mezidobí se však věci nemohou pohnout dál. I když vytvoříte a podáte nový (bezchybný) návrh, úřad musí počkat na uplynutí lhůty pro podání žaloby a nové řízení o vkladu, které by se týkalo téže nemovitosti, do této doby přeruší.

Zpětvzetí návrhu na vklad vám ušetří čas a starosti. Se zpětvzetím návrhu na vklad však musí souhlasit všichni účastníci daného vkladového řízení (nejčastěji tedy prodávající i kupující). Požádáte o „storno“, katastr rozjetý proces stopne a řízení zastaví. Vy tak můžete přijít s novým návrhem hned po doručení rozhodnutí o zastavení řízení. Katastr pak již nečeká na doběhnutí lhůty pro podání žaloby, jako je tomu v případě, že byste návrh nevzali zpět a katastr Váš návrh na vklad zamítl.

Administrativa u realitních transakcí nepatří mezi nejjednodušší, proto jí věnujte dostatečnou pozornost. Pokud se chcete o prodej/koupi postarat svépomocí, minimálně tvorbu kupní smlouvy a přípravu dokumentů pro katastr nemovitostí svěřte do rukou profesionála. Investice se vám vrátí v podobě většího klidu a jistoty, které jsou u několikamilionových obchodů, kdy se jedná o váš majetek či celoživotní úspory a závazky, rozhodně vítanými „společníky“.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 13.3.2019 na téma:

Jaká bývá nejčastěji provize realitní kanceláři a co za ni očekávat

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Znáte nejčastější důvody, kdy dojde na zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí?
5 (99.52%) 42 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.