730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Co musí obsahovat kupní smlouva: 5 věcí, které si určitě pohlídejte

12.4. 2017 David Majer

Prodej nemovitosti provází několik zásadních okamžiků – od vystavení inzerátů, přes náročné prohlídky až po tolik očekávané „plácnutí si“ s vážným zájemcem. A pak přichází na řadu podepsání kupní smlouvy, které zastává roli pomyslné cílové rovinky. Pokud ale nebudete vědět, co všechno musí tento dokument obsahovat, snadno klopýtnete i jako prodávající.

I když vám v tomto článku poradím, na jaké náležitosti se zaměřit, pořád platí, že tvorba kupní smlouvy (nebo alespoň její kontrola) patří do rukou právníka. Nezapomínejte, že jde o velkou věc a zaslouží si z mnoha důvodů mnohem důslednější postup než stažení vzoru z internetu… Teď už ale přejděme k jednotlivým bodům, abyste mohli zhodnotit, zda se ubíráte správným směrem.

1. Jasně a zřetelně: kdo prodává a kdo kupuje

Ve smlouvě nesmí samozřejmě chybět údaje o stranách, kterých se týká. Dejte si pozor na kompletnost a aktuálnost informací: celé jméno a příjmení, rodné číslo a trvalé bydliště. Jestliže to situace vyžaduje, připíše se i kontaktní/korespondenční adresa. U společností patří k identifikaci i název, sídlo a IČ.

2. Co a za kolik

Dále dbejte na to, abyste dobře specifikovali předmět smlouvy a jeho cenu. Musí být bez pochyb zřejmé, co se za danou sumu prodává. Způsob popisu a vymezení nemovitosti vychází z nového občanského zákoníku z roku 2014. Dejte si tu práci a nic nevynechejte, zacházejte i do podrobností. Ochrání vás to před možným vznikem komplikací v budoucnosti.

A zmíním zde ještě neméně důležité prohlášení o tom, že byt nemá žádné právní vady, které by omezovaly vlastnictví. V tomto ohledu může jít o exekuční příkazy, zástavní právo a nejrůznější dluhy. Pokud tomu tak není, velmi doporučuji nepokoušet se to jakkoli obejít a raději vše řádně vyřešit před prodejem.

U ceny je žádoucí upřesnit, za kolik prodáváte samotnou nemovitost a za kolik případné vybavení. Měly by to být tedy dvě oddělené položky. Také si na tomto místě s kupujícím ujasněte, na jakou část použije vlastní finanční prostředky a co už bude pokrývat hypoteční úvěr, pokud tomu tak bude.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

3. Průběh úhrady

Do kupní smlouvy patří i údaje o tom, jak a kdy dojde k předání peněz. Předpokládám, že jste využili notářskou úschovu, abyste předešli problémům a dohadům, takže jde jen o to zopakovat informace z protokolu. Způsob vyplacení musí být shodný.

4. Pečlivá definice možných problémů, řešení a sankcí

Nikdy nevynechejte ani část, která se zabývá potenciálními obtížemi – když protistrana některý z bodů nedodrží. A pro vás jako prodávajícího představují nejpalčivější téma finance. Proto se určitě domluvte na tom, co bude následovat při porušení podmínek. Také si ujasněte, co nastane, když se někdo na poslední chvíli rozhodne odstoupit od smlouvy. Ale pozor, mějte na mysli i situace, do kterých vstupují úřady. Může se stát, že katastr nezapíše nemovitost nebo bude chtít něco zpětně dodat.

5. Kdy dojde k oficiálnímu předání

V neposlední řadě pamatujte i na termín. Mnozí lidé se domnívají, že nemovitost si prodávající a kupující „tak nějak automaticky“ předají po zaplacení, ale vůbec to tak nemusí být. Na všem se můžete dohodnout podle svých možností.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Co musí obsahovat kupní smlouva: 5 věcí, které si určitě pohlídejte
4.8 (95%) 52 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.