Hypotéka na družstevní byt – Česká Spořitelna prodloužila dobu na převod do OV na dva roky od vystavení potvrzení

29.10. 2017 (Aktualizováno: 18.1. 2022)David Majer

Při pořízení družstevního bytu máte zpravidla tři možnosti financování. Úhradou kupní ceny z vlastních zdrojů, hypotečním úvěrem se zástavou jiné nemovitosti nebo v případě převodu družstevní bytu do osobního vlastnictví do jednoho roku předhypotečním úvěrem.

Jak funguje předhypoteční úvěr

U družstevních bytů mám jednu pozitivní novinku, nově Česká Spořitelna prodloužila dobu na převod do OV na dva roky od vystavení potvrzení – vzor ke stažení zdarma najdete na konci článku. Funguje to tak, že v jednu chvíli se podepisuje předhypoteční (PHÚ) a hypoteční úvěr (HÚ). PHÚ je pouze na tu dobu než se byt převede do OV. U předhypotečního úvěru je vždy úroková sazba o 2 % vyšší oproti vyjednané sazbě hypotečního úvěru. Například tedy u hypotečního úvěru je sazba 1,95 % a u předhypotečního je 3,95 %.

Ve chvíli, kdy je byt převeden do osobního vlastnictví třeba za rok a půl se teprve může vyčerpat hypoteční úvěr a tím se splatí a zanikne předhypoteční úvěr. Po celou dobu předhypotečního budete platit pouze úroky a nic neumořujete, začínáte splácet až s hypoteční úvěrem, kdy byt máte v osobním vlastnictví.

Jedná-li se o byt s převodem do jednoho roku, najdete většinou lepší nabídku úvěru v jiné bance, kde je sazba u předhypotečního úvěru kolem 3,5 %, můžete tak platit nižší úrokové platby po dobu PHÚ.

Jestliže převod družstevního bytu do osobního vlastnictví není možný do dvou let nebo se vůbec neplánuje, bude banka vyžadovat jinou nemovitost k zástavě.

Jestliže vás téma o prodeji družstevního bytu zajímá z pohledu majitele a zvažujete prodej družstevního bytu, doporučuji si přečíst dvoudílný seriál, jak prodat družstevní byt.

 

Stáhněte si vzor potvrzení družstva o převodu bytu do osobního vlastnictví.

Podívejte se, jak by mělo vypadat potvrzení družstva o převodu bytové jednotky do osobního vlastnictví, které bude banka při financování vyžadovat.

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům až 5 nemovitostí. Během působení v RE/MAXu prodal nemovitosti v hodnotě 767.107.612 Kč. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. V roce 2017 se stal skokanem roku ČR napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2022 se umístil na 4. místě a drží se tak již 5. rokem v TOP 5. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.