Úředně ověřené podpisy při prodeji či koupi nemovitosti: u jakých dokumentů jsou potřeba?

26.9. 2018 David Majer

Když se prodej nebo koupě překlopí do fáze oficiálního zařizování celé transakce, čeká vás papírování. Abyste vše úspěšně zvládli, myslete i na zdánlivý detail– úředně ověřený podpis. Přečtěte si, kde nesmí chybět a kde se bez něj obejdete.

Základní poučka pro nakládání s dokumentací by mohla vypadat asi takto:

  • Pokud jde o smlouvu, která se využije jako podklad pro vklad do katastru, musí mít ověřený podpis.

Je to postup na jistotu. Jestliže ale ověření vynecháte, nestane se nic tragického. Nedojde k automatickému zamítnutí návrhu. Jen vás katastr vyzve, abyste se (všichni účastníci daného řízení) dostavili osobně a prohlásili, že se skutečně jedná o váš podpis. Sice to tedy nakonec zdárně vyřešíte, ale ztratíte čas něčím, o co jste se mohli postarat předem.

Pokud jste k prodeji nemovitosti pověřen majitem plnou mocí, jeho podpis musí být na plné moci úředně ověřen. Prodej nemovitosti s využitím plné moci, když žijete v zahraničí je něco, co vám celý proces prodeje velmi usnadní.

Nezbytnost u důležitých smluv

Takže ověření určitě obstarejte u kupní a zástavní smlouvy, dokumentů, se kterými pracuje katastr a banka poskytující úvěr (pokud se financuje hypotékou). V ideálním případě budete tedy ověřovat:

  • 2 vyhotovení zástavní smlouvy– jedna varianta pro katastr, druhá pro banku (zde stačí ověření podpisu jen u prodávajícího),
  • 1 vyhotovení kupní smlouvy– ověření je nutné u podpisu prodávajícího i kupujícího.

Zbylé „papíry“ obvykle nemusí obsahovat ověřené podpisy. Vždy si ale pečlivě prostudujte podmínky společnosti, se kterou jednáte. Jak vysvětlím níže, požadavky mohou být nastavené odlišně.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Když je ve hře hypotéka

Financování koupě nemovitosti hypotečním úvěrem přináší nutnost předat bance kupní smlouvu, aby „dala zelenou“ čerpání půjčky a mohlo dojít k uložení kupní ceny do úschovy.

Aby nedošlo k mýlce, dodává naše právní oddělení na tento dokument jasné označení, že se jedná o vyhotovení jen pro účely banky = neslouží pro katastr, a tak nemusí mít ověřené podpisy.

Taková je ustálená praxe, která funguje a velké/tradiční banky se jí rozhodně nebrání. Stačí jim „obyčejné“ podpisy. V poslední době se ale především u nových či menších bankovních ústavů setkávám i s trochu jinými pravidly, co (dle mého názoru) proces zbytečně komplikují.

Novinka v požadavcích bank

O co se jedná? O to, že některé banky teď mezi podmínky pro čerpání peněz zařadily ověření podpisů u kupní smlouvy. Tím ale zvyšují riziko eventuálního zneužití– kupující ji vloží do katastru bez složené kupní ceny v úschově a problém je na světě.

Jako prodávající byste proto měli být obezřetní a tento krok ošetřit jinak. Důvěra je na místě, ale také má své hranice. Zvláště v tak důležité transakci.

Co s tím? Domluvte se s protistranou a bankou, že jim oskenujete smlouvu připravenou pro katastr. Když na to nepřistoupí, naplánujte podepsání tak, aby u něj byl přítomen zástupce banky a mohl si dokument rovnou převzít.

Nejlépe se ale o papírování postaráte tak, že ho svěříte do rukou profesionálů – realitního makléře, co má „za zády“ další potřebné odborníky. Nebo si najmete právníka samostatně. Pořád váháte? Kontaktujte mě a já vám rád pomohu. Zajistím bezstarostný a zároveň co nejvýhodnější prodej bez překážek a průtahů.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Úředně ověřené podpisy při prodeji či koupi nemovitosti: u jakých dokumentů jsou potřeba?
5 (99.41%) 34 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.