730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Jak snadno a výhodně prodat nemovitost v ČR, i když žijete v zahraničí

28.2. 2018 David Majer

Vlastníte byt nebo dům v České republice a chcete ho prodat. Ale ouha, je tu problém: nežijete tady, takže to nepůjde… Tohle si myslíte? Pak se mýlíte. Vaše nepřítomnost není překážka. Pokud se vše dobře zorganizuje, prodáte bez starostí, i když třeba trvale bydlíte v Paříži, New Yorku či na Bali.

Ukážu vám, jak se v takovém případě postupuje, co všechno obnáší zařizování „na dálku“ a na které kroky se musíte připravit. Nemovitosti takto prodávám často, nejedná se o nic neobvyklého. Nebo dokonce nerealizovatelného.

S klientem se nevidím „tváří v tvář“, ale i tak se o vše postarám od začátku až do konce. Pro mě se totiž „v jádru“ nic nemění. Ať už se potkáme, nebo ne, stejně je mým cílem zajistit jeho spokojenost = co nejlépe prodat. Takže jak se mnou vše probíhá?

Začínáme nastavením ideální ceny a strategie

Na začátku každého prodeje byste se měli zabývat prodejní cenou. A nezáleží na tom, jestli prodáváte sami, nebo s pomocí realitního specialisty. Jak už jsem mnohokrát zdůrazňoval, kvalitní odhad je základ pro rychlý průběh i zajímavý zisk. Když budete vědět, za kolik a proč dům či byt nabízet na trhu, získáte jistotu zájmu zájemců.

A také se jednodušeji rozhodnete, jestli se vám vyplatí investovat do úprav či rekonstrukcí, které by mohly zvýšit atraktivitu a hodnotu nemovitosti, nebo zda si vytvoříte prostor pro případnou slevu. Dále je vhodné navrhnout postup, kterého se budete držet – promyslete vše zásadní od způsobu inzerování až po taktiku vyjednávání s potenciálními kupci.

Vše, o čem jste si teď přečetli, při domluvené spolupráci samozřejmě řeším já. Abychom stoprocentně věděli, jaké jsou vaše možnosti, potřebuji v této fázi vidět nemovitost „na vlastní oči“. Takže pokud ji pronajímáte, spojím se s vašimi nájemníky. Eventuálně mi ji zpřístupníte přes své známé či příbuzné. Na základě prohlídky a dle svých zkušeností a znalostí navrhnu nejvhodnější prodejní strategii.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Exkluzivita je na místě

Než se naplno vrhnu do prodeje, musím vždy s klientem vyřídit základní „papírování“. Ale nelekejte se, jedná se jen o vzájemné ujištění, že si můžeme důvěřovat. Uzavřeme exkluzivní smlouvu o spolupráci a vymezíme v ní jasné podmínky pro spokojenost na obou stranách. Mimo jiného tak stanovíme, co se prodává, za kolik, v jakých termínech atd. Zkrátka vše, co definuje předmět i průběh „obchodu“.

Společně se smlouvou podepíšete i dokument o poučení spotřebitele. Také mějte na paměti, že svou roli v této administrativě zcela pochopitelně sehrávají doklady. Proto bude potřeba pořídit kopii (naskenovat) občanského průkazu nebo cestovního pasu, abych mohl zkontrolovat, že uvedené údaje souhlasí.

Co se týče podpisu, není úplně nezbytné, aby byl úředně ověřený. Tak jako tak vás ale zařizování tohoto typu čeká později u plné moci. Takže si to u exkluzivity můžete „natrénovat“ a ve finiši už vás tento úkol ničím nepřekvapí.

Nezbytnost pro co nejvýhodnější výsledek: home staging

Po uzavření exkluzivní smlouvy už to můžu „rozjet se vším všudy“ = začít dělat vše pro to, aby se prodej maximálně vydařil. Protože prodávající zpravidla touží po co nejvyšším zisku a rychlém vyřízení, doporučím mu po návštěvě objektu profesionální úpravu interiéru neboli home staging. V tandemu s bytovým designérem pak proměníme místnosti k nepoznání. Doslova je „vyšperkujeme“. Zajistíme dokonalé naaranžování nábytku a doplňků či odstranění vybavení, co zbytečně kazí dojem.

Provedenými změnami dáme vyniknout přednostem a upozadíme nedostatky. Na fotkách pak bude byt nebo dům vypadat jako vystřižený z časopisu a co je hlavní – bude svou vizuální prezentací převyšovat spoustu jiných nabídek na inzertním serveru.

K čemu tato snaha povede? Nemovitost stoupne v ceně a navíc osloví mnohem větší množství eventuálních kupců. Přesně podle známého hesla, že „obal prodává“.

Spolehlivá „spojka“ a plná moc

Teď v ději trochu „popoběhneme“ dopředu. Přeskočíme dobu inzerování a prohlídek a zastavíme se až v bodě, kdy můžete začít slavit. Máme kupce a startují standardní procesy spojené s uskutečněním a zdárným dokončením samotného prodeje. Řešíme rezervační a kupní smlouvu, notářskou úschovu a další dokumenty a úkony.

Tady se už klient jako stávající vlastník musí zapojit víc. Ovšem pořád to neznamená, že by kvůli tomu (= pár podpisům a podáním ruky) musel „na otočku“ letět do ČR. Stačí, když určí osobu, která za něj bude v těchto záležitostech jednat – udělí jí plnou moc. Zpravidla takto vypomáhají příbuzní nebo někdo z blízkých přátel.

Aby vše proběhlo hladce a bez jakýchkoli problémů, přípravu plné moc si bere na starost zkušený právník z naší realitní kanceláře. Vytvoří ji pro vás a vaše potřeby na míru.

Ověříte, zašlete a máte hotovo

Bez úředního potvrzení, že jde skutečně o váš (pravý) podpis, by bylo zplnomocnění k ničemu. Plnou moc proto musíte nechat ověřit. Jak na to v zahraničí? Nabízejí se dvě možnosti:

  • Vyhledáte nejbližší zastupitelský úřad ČR a dostavíte se na něj s listinou i požadavkem na ověření podpisu. Tato varianta je oproti druhé jednodušší.
  • Nebo se obrátíte na místního notáře či advokáta. Vždy se ale ujistěte, že tyto služby poskytuje a má k tomu potřebné oprávnění. Také záleží na tom, v jaké zemi se nacházíte – ověření bude bez komplikací uznáno ze států, se kterými Česká republika uzavřela dvoustrannou smlouvu o právní pomoci nebo které patří mezi smluvní strany tzv. Úmluvy o apostilaci.

Oficiálně „oštemplovanou“ plnou moc pak pošlete zpátky přes některého z osvědčených mezinárodních kurýrů (např. FedEx či TNT) a já ve spolupráci s vaším zmocněncem dotáhnu prodej nemovitosti do úspěšného konce. Na vás už pak zbyde jediné: využít získané peníze přesně podle svých představ.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Jak snadno a výhodně prodat nemovitost v ČR, i když žijete v zahraničí
4.9 (98.87%) 124 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.