Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Plná moc k prodeji nemovitosti: jaké náležitosti musí splňovat, abyste ji mohli bez obav použít?

19.6. 2019 (Aktualizováno: 23.5. 2020)David Majer

Pokud se jako majitel chystáte udělit plnou moc druhé osobě kvůli prodeji nemovitosti, mám pro vás jednu důležitou radu. Dbejte na správnou podobu dokumentu pro zplnomocnění, nespoléhejte se na univerzální vzory, které stáhnete na internetu. Většinou na tak vážnou a složitou věc, jakou je realitní obchod, nestačí. Bývají příliš všeobecné.

Ve své realitní praxi se s plnou mocí setkávám pravidelně každý měsíc. A to nejen tehdy, když pomáhám s prodejem lidem, co trvale žijí v zahraničí. Řeším ji například i v situacích, kdy se vlastník nemůže ze zdravotních důvodů účastnit potřebných schůzek.

Proto zvolí svého „zástupce“ (obvykle manželku/manžela apod.) pro uskutečnění všech kroků. Jenže málokdo ví, že znění plné moci musí být přizpůsobené na míru prodejnímu postupu. Nemůže to být běžná varianta, se kterou za vás někdo vyřídí nějaký jednorázový úkon.

Co nesmí chybět

Takže jak by měla plná moc vypadat, aby vám opravdu k něčemu byla při prodeji (eventuálně pronájmu či koupi) bytu nebo domu?

Samozřejmý základ tvoří známé náležitosti v úvodní části: identifikace zapojených osob (zmocnitele a zmocněnce) a dále text, že zmocnitel dává plnou moc zmocněnci za účelem zastupování při právních jednáních souvisejících s takovým a takovým úkolem. Také dostatečně specifikujte, o jakou nemovitost se jedná.

A teď pozor – tímto není „řečeno“ vše. Takto neurčitě to nestačí. Nyní přichází na řadu výpis konkrétních činností, při kterých se zplnomocnění využije.

Na tomto místě by se tedy měly objevit záležitosti jako třeba:

  • uzavření smlouvy o zprostředkování s realitní kanceláří,
  • uzavření rezervační smlouvy,
  • uzavření zástavní smlouvy s bankou
  • uzavření kupní smlouvy,
  • uzavření smlouvy o úschově,
  • převzetí kupní ceny,
  • převzetí písemností.

Uveďte zkrátka vše, u čeho se neobejdete bez podpisu majitele dané nemovitosti. Co všechno sem spadá? Vždy záleží na zamýšleném postupu a typu transakce. Pokud byste něco opomenuli, katastr nemovitostí vklad zamítne.

Do závěru pak patří potvrzení, že zúčastnění jsou svéprávní, nejsou ve vzájemném sporu. Také vymezte platnost zplnomocnění.

Doporučuji neudávat konkrétní termín, protože vše nemusí vyjít dle předpokladů. A pak by bylo nutné plnou moc vyhotovit znovu, což by byla zbytečná starost navíc. Jestliže nechcete použít dobu neomezenou, nabízí se formulace, že předmětná plná moc zanikne splněním určitého kroku (například vkladem do katastru).

Nezapomeňte na ověření podpisů

Plná moc musí být úředně ověřená, stejně jako další dokumenty při prodeji či koupi nemovitosti. Určitě víte, kde tohle zařídit, ale pro jistotu připomenu, že můžete zamířit na úřad, poštu/CzechPoint místa nebo k notáři či advokátovi. Jakmile plnou moc opatříte podpisy a razítkem, oficiální zastupování majitele dostane zelenou.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek si budete moct přečíst už za....

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.