Jak poznáte (vhodný) stavební pozemek? Díky těmto 3 nejdůležitějším radám se nezmýlíte

12.12. 2018 (Aktualizováno: 26.1. 2022)David Majer

Pokračujeme v důležitém pozemkovém tématu. V předchozím článku jsme se podívali na definice, základní rozdělení i to, jak způsob využití ovlivňuje hodnotu. A protože jako nejcennější a mezi běžnými kupci nejvyhledávanější „zboží“ tohoto typu vychází stavební pozemky/parcely, nyní se zaměříme právě na ně – jasně, stručně, prakticky.

Během pár minut tak zjistíte, na co si dát pozor při prohlížení inzerátů z důvodů zamýšlené koupě (či sepisování vlastního za účelem prodeje), abyste se nespálili (nebo někoho neuvedli v omyl). A také vám poradím, kde dohledat relevantní informace. Katastr nemovitostí totiž u pozemků pomůže jen napůl…

1. Důvěřujte, ale nejdřív prověřujte

Co je psáno, je dáno? V realitách to nemusí platit, protože terminologie bývá komplikovaná a plná slovíčkaření. Takže když v inzerci narazíte na nabídku s pozemkem k prodeji, který je vedený jako stavební, ve finále se můžete dobrat k tomu, že pro stavbu objektu ho jen tak nevyužijete. A pokud nakonec ano, tak až za dlouho po vyčerpávajícím zařizování na úřadech.

Proto ještě než se spojíte s majitelem či makléřem, co ho zastupuje, „proklepněte“ si ho na dvou místech:

Jaké údaje tam najdete a proč je vůbec chtít vidět? Čtěte dál.

2. Územní plán prozradí zásadní informace

To, jestli stavební znamená skutečně stavební, zjistíte pouze v aktuálním územním plánu obce. Nikde jinde. Jak už jsem uvedl, většina obecních úřadů tyto dokumenty zveřejňuje na svých internetových stránkách. Kdybyste se jich nedopátrali, budete muset úředníky navštívit osobně.

Plán přesně vymezuje, na kterých pozemcích je možné stavět (a na kterých nikoliv) – a hlavně: za jakých podmínek. Takže se v něm mimo jiného dozvíte například o:

  • parametrech (typ, výška, počet pater, sklon střechy apod.), co musí budova splňovat,
  • maximální zastavitelnosti daného pozemku,
  • limitech v podobě ochranných pásem či záplavových zón.

Dále mějte i při všech zjištěných skutečnostech na paměti, že i když je daný pozemek vedený jako určený k zástavbě, nemáte zcela „vyhráno“. Proto dál pátrejte po upřesněních: jak to bude s napojením na inženýrské sítě či příslušnou komunikaci.

Celkově se zajímejte o budoucnost. Ať víte, jestli kolem vašeho vysněného pozemku nepovede za pár let dálnice nebo u něj nevyrostou továrny. S řadou omezení se dá elegantně vypořádat, ale musíte o nich vědět a zahrnout je do rozhodování, co a jak.

3. V katastru zkontrolujte právní stav

Jakmile prostudujete územní plán, přijde na řadu katastr nemovitostí. V něm se zajímejte především o případná právní omezení, co by mohla pořízení i jinak ideálního místa pro výstavbu domu značně zkomplikovat. Nebo dokonce úplně překazit.

Zajímejte se o to, jestli se k pozemku neváže věcné břemeno, není zatížený exekucí či jinými problémy tohoto druhu. Doporučuji si nechat „vyjet“ list vlastnictví a poté si stáhnout průvodce ode mě, díky kterému se v něm bez problémů vyznáte.

Chci nabídnout pozemek na prodej

Rádi byste prodali váš pozemek rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům až 5 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. V roce 2017 se stal skokanem roku ČR napříč celým RE/MAXem v České republice. Drží se tak již 4. rokem v TOP 3. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.