Vyznejte se v kategoriích pozemků: co je co a jak se způsob využití promítá do ceny?

7.12. 2018 David Majer

Není pozemek jako pozemek. A pokud se chystáte na jeho koupi či prodej, vyplatí se vám znát terminologii, abyste přesně věděli, co a proč chtít či nabízet. Kam se vydat pro potřebné informace? Na následující řádky. Nachystal jsem stručného, ale užitečného průvodce, díky kterému se v názvosloví a kategorizaci zorientujete snadno a rychle.

Pokud toužíte po oficiálních definicích se vším všudy, vyhledejte zákon č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (neboli katastrální zákon), konkrétně § 2, který zahrnuje vymezení pojmů.

Rozdíl mezi pozemkem a parcelou

Než se pustíme do přiblížení jednotlivých typů, ujasníme si zásadní věc, ve které se občas chybuje. Obecně se pro nemovitý majetek v podobě „kusu země“ používá slovo pozemek. Nicméně v realitním světě to většinou není úplně správné pojmenování, protože ve skutečnosti se jedná o parcelu.

  • Pozemek – označení pro část zemského povrchu, kterou od dalších částí odděluje hranice stanovená např. územním plánem, vlastnictvím či způsobem využití apod. Na pozemku se nachází jedna či více parcel.
  • Parcela – označení pro pozemek, který je zakreslený v katastrální mapě, vymezený parcelním číslem a výměrou. Má určenou polohu i tvar.

Základní typologie

Jak pozemky, tak parcely mohou být různého druhu. Rozlišení obvykle vychází z vlastností dané „plochy“, případně účelu využití.

Druhy pozemků

Zastavěné plochy a nádvoří
Zemědělské (orná půda, vinice, chmelnice, ovocné sady, zahrady, trvalé travní porosty)
Lesní
Vodní plochy
Ostatní plochy

Druhy parcel

Stavební (= pozemek definovaný jako zastavěná plocha či nádvoří)
Ostatní pozemkové (pozemek, co není stavební parcelou)

Stavební = nejhodnotnější?

Když se budete chystat na prodej pozemku (resp. parcely), nejspíše vás bude zajímat hlavně to, kolik za něj dostanete. Vždy samozřejmě záleží na celé řadě faktorů, podobně jako tomu je u bytů či domů. Do tržní ceny se promítá typ plochy, lokalita, výhled do budoucna, umístění, přístup, charakter oblasti, poptávka, eventuální zasíťování a mnoho dalšího.

Obecně však platí, že na pomyslném vrcholu stojí stavební pozemky, které se v celorepublikovém průměru pohybují okolo částky +− 1 500 Kč/metr čtverečný. Nutno ale podotknout, že například v Praze to může být i několikanásobek.

Co se týče zemědělských půd, u těch počítejte opět v celorepublikovém průměru s částkou okolo 15 až 40 Kč/metr čtverečný. U lesních pozemků se hodnota odvíjí od velikosti, skladby porostů i podílu nezalesněných míst – velké lesy mívají cenovku cca 10 až 25 Kč/metr čtverečný, menší typy mohou být výrazně levnější nebo narůstají až k 60 Kč/metr čtverečný. O přesnější nacenění, které se dle lokality bude velmi lišit, můžete požádat většinu realitních kanceláří.

Zajímá vás konkrétní pozemek/parcela? Mějte při ruce katastr (podívejte se, jak hravě zvládnout online nahlížení) a územní plán. Protože údaje o využití, tedy zda si na daném místě můžete postavit dům, poskytne druhý jmenovaný dokument. Přístup k němu obvykle získáte na oficiálních webových stránkách dané obce či města.

Chci nabídnout pozemek na prodej

Rádi byste prodali váš pozemek rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Vyznejte se v kategoriích pozemků: co je co a jak se způsob využití promítá do ceny?
5 (99.17%) 24 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.