3 kroky, které zajistí bezproblémový převod zástavního práva na jinou nemovitost

25.10. 2017 David Majer

Potřebujete změnit zástavu u hypotečního úvěru? Mám pro vás dobrou zprávu – není to nemožné a už vůbec ne tak náročné, jak by se mohlo zdát kvůli všeobecně vnímané složitosti „papírování“. Vše jsem shrnul do tří jasných a stručných rad, podle kterých to zvládnete snadno a rychle.

Úprava zástavních podmínek je vcelku běžná záležitost. Pravidelně spolupracuji s klienty, kteří tuto možnost zvažují už při koupi. Typický příklad představuje pořízení družstevního bytu, ke kterému se jako nutné zajištění při čerpání půjčky naváže jiná nemovitost. A jakmile dojde k převedení kupované jednotky do osobního vlastnictví, „přehodí“ na ni nový majitel zástavní právo, které se do té doby vázalo třeba k domu příbuzných.

Častým příkladem přehození zástavy na jinou nemovitost je také prodej. Pokud na nemovitosti vázne zástavní právo a prodávající nechce zbývající hypoteční úvěr doplatit z kupní ceny, je možné zástavní právo převést na jinou nemovitost.

Existuje ale samozřejmě celá řada dalších důvodů, které vedou k rozhodnutí zastavit jiný nemovitý majetek. Mezi nejčastější patří finance a (ne)výhodnost úvěru. Pro pohodlný průběh však vždy zůstává zásadní otázka, jestli jste na zařizování dobře připraveni. Takže co vás čeká?

1. Když to víte dopředu, zaneste informace do úvěrové smlouvy

Pokud budete žádat o hypotéku s vědomím, že si okolnosti v budoucnu vyžádají úpravy v zástavním právu, domluvte se s bankou a uveďte tyto předpoklady do smlouvy.

Proč? Protože se tak s největší pravděpodobností elegantně vyhnete dodatečným nákladům v podobě nejrůznějších poplatků, které se vztahují k neočekávaným obměnám smluvních podmínek.

Znáte přece obvyklou „bankovní politiku“ – zpoplatnit, co se dá… Když ale vše řádně zaznamenáte už do smlouvy, minimálně příplatky za pozdější změny se vás nebudou týkat.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

2. Zjistěte podmínky banky

Jestli nesplňujete předchozí bod, spojte se se svým poradcem (respektive zástupcem banky) a informujte se, jaké máte možnosti. A co vás bude dané řešení stát – z pohledu energie, času i peněz.

Ačkoli se jedná o často využívaný úkon, můžete být klientem společnosti, která ho i přes rozšířenost tohoto požadavku nedokáže vyřídit. V takovém případě si pak budete muset pořádně rozmyslet, co dál. Buď zástavní právo necháte tak, jak je, nebo si hypotéku převedete jinam. Ale to už bych zacházel do úplně jiného tématu.

Obecně budete muset do banky přijít se standardně vyhovujícím typem nemovitosti pro ručení. To znamená, že ji bude možné vzít do zástavy. A že bude dostatečně hodnotná. K tomuto účelu vyhotoví znalec odhad. Také se musíte zajímat o LTV hypotečního úvěru, abyste nepřekročili určenou procentuální hranici.

3. Připravte si jasné odůvodnění a důležité dokumenty

Banku také může zajímat, proč chcete zástavu změnit. Mějte tedy v záloze pádné a racionální argumenty, které nebudou vzbuzovat žádné pochybnosti. Také myslete na to, že „nová“ nemovitost musí odpovídat charakteru poskytnuté půjčky.

A pak tu máme tolik obávanou administrativu. Ale tu už máte „natrénovanou“ – i pro zamýšlenou zástavu totiž budete dokládat náležitosti jako u té stávající. Předložíte výpis z katastru, vypracovaný odhad ceny nemovitosti, doklady o pojištění, eventuálně ještě další dokumentaci podle specifických požadavků konkrétní bankovní instituce.

Kolik vás tohle všechno bude stát? Ceny za změnění smluvních podmínek se pohybují v řádech tisíců. Při kalkulaci celkových výdajů ale nezapomeňte na náklady spojené s obstaráním nezbytných dokumentů nebo zápisy do dotčených agend.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

3 kroky, které zajistí bezproblémový převod zástavního práva na jinou nemovitost
4.8 (95.65%) 46 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.