Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

3 největší problémy, které přináší prodej bytu přes více realitek

5.4. 2017 (Aktualizováno: 1.6. 2018)David Majer

Někteří lidé zcela zbytečně komplikují prodej svého bytu tím, že se rozhodnou oslovit ne jednu, ale hned několik realitních kanceláří. Možná je k tomu nasměruje vidina rychlejšího prodeje nebo celkově menších starostí. Ať už je důvod jakýkoliv, jde o mylnou představu. Zde totiž rozhodně neplatí, že čím více lidí přiloží ruku k dílu, tím snadněji se vše podaří dotáhnout do zdárného konce.

V tomto článku vám přiblížím nejobvyklejší problémy, které zapříčiní prodej přes několik realitek. A to už ani nemluvím o situaci, kdy se do všeho navíc zamotá i snaha postarat se o vše svépomocí. Dovolím si proto hned v úvodu jednu důležitou radu – vždy si vyberte jeden způsob a toho se držte. A když se nakonec ukáže jako neefektivní, skončete to s ním a zvolte jiný. Ušetříte si tak spoustu času, peněz i nervů. A teď už se pojďme podívat na avizované potíže.

1. Fotím, fotíš, fotíme aneb různá kvalita prezentací

Makléři, kteří přistupují na neexkluzivní prodej, mají většinou na starost desítky takových bytů. Kvůli tomu pak postrádají čas na to, aby každé nemovitosti věnovali nejlepší možnou péči. Řadu zásadních kroků vynechávají nebo je odbývají. A mezi takové často patří i fotky. Přitom právě ty jsou alfou a omegou lákavého inzerátu. Zároveň musím ale podotknout, že ne vždy je za nevhodným postupem spěch. Někdy svou roli sehrává i pouhá neznalost, třeba ze strany majitelů, kteří chtějí vše zvládnout sami.

A tak v rychlosti a bez rozmyslu vyfotí byt na mobilní telefon a to je vše. Chybí jakákoliv příprava neboli home staging, který dá nevtíravým způsobem na odiv všechny přednosti bytu. A taková nezvládnutá prezentace vás může v konečném součtu připravit o desítky tisíc korun.

Ve výsledku tedy byt ztrácí na hodnotě, protože je buď všude prezentovaný špatnými fotografiemi, které úplně skrývají jeho potenciál, nebo mají jednotlivé nabídky tak rozdílnou úroveň, že u zájemců okamžitě vyvolávají pochybnosti. Pamatujte na to, že fotka a příprava na focení je v realitním světě strůjce nebo ničitel úspěchu. Nevyplatí se tyto fáze podceňovat.

2. Rozdílné informace = otázky a nedůvěra

Dalším problémem, který se objevuje, když jeden byt prodává více RK, je nekonzistentnost údajů a chyby. Vznikají v důsledku komunikačního šumu, kdy není prostor pro důslednost, ověřování a kontroly. A tak zatímco v jednom inzerátu jde o byt s rozlohou 45 metrů čtverečných, v dalším má 50 a v jiném zase 40. Setkal jsem se i s případy, kdy byly rozdíly třeba též v dispozici nebo patře.

Celé to pak je jeden velký zmatek, který vyvolává otázky a vzbuzuje už od začátku nedůvěru. Špatné a lišící se informace působí jako pomyslné síto, které ovšem pracuje ve váš neprospěch. Připravuje vás tak o potenciální zájemce, mezi nimiž se může nacházet kupec.

Nechcete při prodeji bytu chybovat?

Prodat byt ze nejvyšší možnou cenu není snadnou věcí. Aby se vám to podařilo, musíte znát základní pravidla, které při prodeji bytu není radno vynechat. Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte 7 nejčastějších chyb.

3. Co inzerát, to jiná cena

Každá realitní kancelář má své vlastní postupy a know-how a bere si jinou provizi, a to se následně promítá i do prodejní ceny dané nemovitosti. Takže realitka X nabídne váš byt za 3,5 milionu, realitka Y za 3,7 milionu, další zase za jinou sumu a takto bych mohl pokračovat třeba až k deseti nebo patnácti variantám. A aby toho nebylo málo – vy to ve svých soukromých inzerátech zkusíte za ještě jinou částku. Tím jsme se dostali k nejzávažnějšímu problému, kterým jsou různé ceny.

Ocitnete se pod palbou dotazů nebo žádostí o slevu. Odlišné hodnoty spustí lavinu pochybností. Zájemci neuvidí atraktivní nemovitost, ale „něco“, co nemá jasnou hodnotu, a začnou řešit, proč tomu tak je. Vůbec nebudou přesvědčeni o tom, že to za to stojí. A opět, podobně jako u předchozího bodu, takovými nejasnostmi zúžíte okruh potenciálních kupců.

Kam to všechno může vést?

Pokud dovolíte, aby prodej vašeho bytu provázely popisované obtíže, vystavujete se velkému riziku, že nedojdete do vytouženého cíle. Nemovitost na trhu „spálíte“ a už ji nikdy nedostanete (nebo ano, ale jen velmi těžce) na cenovou hladinu, kde mohla být při správném a hladkém průběhu.

V článku jsem vám nastínil, proč není dobrý nápad prodávat s více makléři, resp. realitními kanceláři. To ale není jediný omyl, který může zhatit vaše snahy vydělat na nemovitosti. Další obrovské přešlapy jsem pro vás shrnul do e-booku „7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze“. Stáhněte si ho zdarma hned teď a prodejte co nejvýhodněji!

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.