5 znaků úspěšného a dobrého realitního makléře, se kterým vás čeká vynikající spolupráce

21.11. 2017 (Aktualizováno: 18.5. 2020)David Majer

Když začnete aktivně shánět nebo nabízet nemovitost, budou vás kromě „obyčejných“ osob kontaktovat také realiťáci z nejrůznějších realitních kanceláří. Jak ale poznat kvalitního specialistu se znalostmi, zkušenostmi a fungujícím know-how?

Snadno – stačí pár minut hledání na internetu a víte vše potřebné. O dobrém a úspěšném makléři totiž zjistíte dost informací na pár kliknutí. Vezměte si k ruce následující přehled a využijte ho jako spolehlivého rádce, se kterým snadno odhalíte, jestli se danému makléři „upsat“, nebo ne.

1. Má vlastní webové stránky

Specialista, který svým oborem „žije“ (což pro jeho klienty obvykle znamená špičkově a spolehlivě odváděnou práci), se v dnešní době chce prezentovat na internetu. Aby byl své „cílové skupině“ co nejblíže.

Proto si minimálně založí profil na webu své domovské realitní kanceláře, pokud v nějaké působí. A na takové podstránce uvádí nejen důležité kontaktní údaje, ale například také info o aktuálně řešených případech, reference, přehled úspěšných spoluprací za poslední dobu a podobně. I z takové malé online vizitky zjistíte hodně. Všímejte si také, jestli ji pravidelně obnovuje a stará se o ni.

Co je však mnohem lepší a větší „důkaz“, to jsou plnohodnotné webové stránky, které mu poskytují obrovskou příležitost a prostor pro to ukázat se. A také předávat „něco“ dál všem, kteří hledají pomoc při koupi nebo prodeji nemovitosti. Ale o tom se konkrétně zmíním až ve třetím bodě.

Hlavní je, že webovky realitního makléře vypovídají o tom, jak ke svému profesnímu zaměření přistupuje a zda ho baví. Tímto sem přimíchávám trochu psychologie, ale určitě to znáte i sami od sebe – že nadšení patří mezi významné faktory výsledné kvality.

2. Je aktivní na Facebooku

Dále se dobrý realitní specialista projevuje i aktivitou na sociálních sítích, respektive na populárním Facebooku, a to buď prostřednictvím soukromého profilu, nebo přes speciální „fanouškovskou“ stránku.

Oproti webu mu totiž tato forma nabízí možnost okamžitě pohodlně komunikovat. Také se tímto způsobem lépe a snadněji představí lidem, kteří by na něj jinak na internetu nenarazili. Stává se tak přístupnějším a lehce dosažitelným. V neposlední řadě samozřejmě zmíním i to, že na Facebooku může jednodušeji sdílet důležité, zajímavé a aktuální informace.

3. Dělá „víc, než musí“: radí a pomáhá

Kvalitní expert nemá potřebu skrývat poznatky a zkušenosti. Naopak, snaží se podělit o své know-how, aby tak pomáhal. Takže pro vás píše články a e-booky nebo třeba tvoří videa. Podoba nehraje roli, zásadní je podstata a náplň.

Co z tohoto postoje vyčtete? Že svému oboru daný makléř skvěle rozumí, a věnuje se mu naplno. A co to pro vás jako potenciálního klienta znamená? Že se při spolupráci dočkáte výborných výsledků, protože takový specialista „neusíná na vavřínech“ a pořád se zdokonaluje.

4. Jeho dovednosti potvrzují zajímavé reference

Abyste mohli mít důvěru ve schopnosti makléře, zapátrejte také po referencích. Asi nemusím vysvětlovat, že pozitivní hodnocení dokládají jeho kvalitu. Ale pozor, i když se občas (jednou za x měsíců) objeví negativnější názor, nemusí to hned znamenat, že odvádí špatnou práci.

Někdy si lidé „nesednou“ a vznikají nedorozumění, která vyústí až v – často zbytečné – odsouzení schopností. Každopádně pochvalné reference musejí převládat. A úspěšný makléř je zkrátka má. Snaží se sbírat od klientů zpětnou vazbu, aby si potvrdil, že svou práci dělá dobře. Nebo aby efektivně zjišťoval, v čem by se měl zlepšovat.

S každým přečteným článkem, jste blíže správnému rozhodnutí

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 10 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 14.6. 2023

5. Portfolio zahrnuje kvalitní nemovitosti

Při „prověřování“ makléře se také podívejte na portfolio, tedy nemovitosti, které prodává (nebo za poslední dobu prodával). Měli byste vysledovat trend specializace, tedy zaměření na konkrétní typ. Dobrý realitní makléř a skutečný profesionál nebere vše, co mu „přijde pod ruku“.

Zde je rozmanitost spíše na škodu. Ukazuje totiž jistou zoufalost – nedostatek zakázek a snahu vydělat na čemkoli. A to je špatně v jakémkoli oboru. Užší profilace umožňuje věnovat se určenému segmentu na 100 %, a to i v otázce dalšího vzdělávání. Zatímco roztříštěnost zájmu těchto sto procent rozděluje.

Všechna uvedená doporučení tedy platí i pro kvantitu. Ideální nabídka sestává z 6–20 nemovitostí. Počet „kousků“, kterým se daný profík teď věnuje, najdete na jeho webu. Například já mám pro tyto účely vytvořené speciální sekce na svých stránkách – aktuálně prodávané bytyúspěšně prodané.

Pokud makléř webovky nemá, vyhledejte si jeho jméno (případně e-mail) na portálu Sreality. Zobrazí se vám jeho inzeráty. A takový výpis vám jasně ukáže, jestli jste narazili na „kvaliťáka“ či „kvantiťáka“…

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům až 5 nemovitostí. Během působení v RE/MAXu prodal nemovitosti v hodnotě 767.107.612 Kč. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. V roce 2017 se stal skokanem roku ČR napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2022 se umístil na 4. místě a drží se tak již 5. rokem v TOP 5. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.