6 důvodů, proč prodat byt ještě do konce roku 2016

20.11. 2016 (Aktualizováno: 15.4. 2017)David Majer

NIC NETRVÁ VĚČNĚ A CENY BYTŮ V PRAZE DOSÁHLY SVÉHO STROPU. VYSOKÁ POPTÁVKA PO BYTECH SE ZAČÍNÁ POMALU OCHLAZOVAT A S NÍ ZAČNOU CENY NEMOVITOSTÍ POZVOLNA KLESAT.

Z mého pohledu jsou to dvě věci, které způsobily, že poptávka po bytech byla v létě a na podzim 2016 tak vysoká a majitelé bytů tak prodávali za ceny, o kterých se jim na jaře ani nesnilo. Průměrný byt 3+kk v paneláku se dnes běžně prodává za 3,5 mil. a panelákový byt 2+kk, který se začátkem roku 2016 prodával za 2,2mil maximálně, dnes prodávám za 2,6 až 2,8mil.

Prvním faktorem, proč poptávka a ceny tak vzrostly byl fakt, že od 1.11. 2016 se daň z nabytí nemovitých věcí ve výší 4% přesouvá na kupujícího. Lidé se tak snažili koupit nemovitost dříve, než tento zákon vejde v platnost a ušetřit 4%.

Druhým důvodem je, že se mění přístup bank k financování bydlení. Česká národní banka (ČNB) od října 2016 zrušila 100% hypotéky. Přitom do teď každý třetí klient, kterému jsem prodával byt okolo 3mil. financoval 100% hypotékou. Tyto hypotéky se rozdávaly téměř každému a vlastní bydlení si mohl dovolit v podstatě každý.

Tržní cena bytu letí vzhůru.

Kupujících bude méně

Od října 2016 však musejí mít kupující našetřeno alespoň 5% z kupní ceny, aby mohli dosáhnout na nejvyšší možnou hypotéku 95%. Od dubna 2017 by maximální hypotéka měla být jen 90% z kupní ceny. Tu však nedostanou všichni. ČNB doporučuje, aby hypotéky na 85-95% kupní ceny dostala jen desetina klientů.

Sečteno s novou povinností pro kupující uhradit 4% daň z nabytí budou lidé reálně potřebovat mít naspořeno 10-15% ceny nemovitosti. U nejprodávanějšího bytu v paneláku 3+kk za 3.500 000Kč budou muset zájemci o byt mít ze svého 350tis až 525tis. a to bude pro mnoho lidé nemožné.

S každým přečteným článkem, jste blíže správnému rozhodnutí

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 10 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 14.6. 2023

6 důvodů, proč prodat byt ještě do konce roku 2016

  • Prodáte za skvělou cenu

Realitní trh v Praze zažívá sve nejlepší období. Na prodeji bytu zcela určitě vyděláte, ať už jste jej koupili kdykoli. Za kolik můžete prodat zjistěte jednoduše v online odhadu nemovitosti zdarma.

  • Prodáte rychle

Letos na podzim se nemusíte bát, že byste prodávali dlouho. Při správně nastavené prodejní ceně je doba prodeje průměrně 2-3 týdny.

  • Banky nabízí skvělé podmínky

Banky nabízí úrokovou sazbu už od 1,29% s fixací na 10 let, jen když se kupující upíše do konce roku.

  • Získáte foto staging zdarma

Zdarma upravíme váš byt tak, aby byl atraktivní pro nejširší okruh zájemců. Byty po home stagingu se prodávají o více než 10% dráž a až o 78% rychleji.

  • Kupce na váš byt už zřejmě mám

V tuto chvíli u mě hledá více jak 1000 zájemců byt ke koupi. Možná hledají právě vaši nemovitost.

  • Pomůžeme se stěhováním

Stěhování se bát nemusíte. Získáte od nás 20% slevu na stěhovací služby.

Ceny nemovitostí vždy závisí na poptávce. Když klesne zájem kupujících, klesnou také ceny

Ten kdo chce prodat byt ještě výhodně za vyšší cenu, měl by si pospíšit a začít s prodejem ještě letos. Počet zájemců o koupi se začne pomalu zmenšovat a nejspíše nás čeká převis nabídky nad poptávkou a to pro ceny znamená jediné. Půjdou dolů.

Já na to myslím již delší čas a proto zájemce o koupi bytu hýčkám už několik měsíců. Těm klientům, kteří na prohlídce nějaké bytu zájem o koupi neprojeví, pošlu dotazník, aby mi napsali, co přesně hledají. Jakmile budu v nabídce byt, který splňuje jejich požadavky, nemusím už kupce hledat. Možná také i na váš byt mám již kupce, který navštívil stránku www.hledasebyt.cz.

Zjistěte, za kolik peněz můžete prodat váš byt zde

S každým přečteným článkem, jste blíže správnému rozhodnutí

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 10 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 14.6. 2023

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům až 5 nemovitostí. Během působení v RE/MAXu prodal nemovitosti v hodnotě 767.107.612 Kč. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. V roce 2017 se stal skokanem roku ČR napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2022 se umístil na 4. místě a drží se tak již 5. rokem v TOP 5. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.