NIC NETRVÁ VĚČNĚ A CENY BYTŮ V PRAZE DOSÁHLY SVÉHO STROPU. VYSOKÁ POPTÁVKA PO BYTECH SE ZAČÍNÁ POMALU OCHLAZOVAT A S NÍ ZAČNOU CENY NEMOVITOSTÍ POZVOLNA KLESAT.
Z mého pohledu jsou to dvě věci, které způsobily, že poptávka po bytech byla v létě a na podzim 2016 tak vysoká a majitelé bytů tak prodávali za ceny, o kterých se jim na jaře ani nesnilo. Průměrný byt 3+kk v paneláku se dnes běžně prodává za 3,5 mil. a panelákový byt 2+kk, který se začátkem roku 2016 prodával za 2,2mil maximálně, dnes prodávám za 2,6 až 2,8mil.
Prvním faktorem, proč poptávka a ceny tak vzrostly byl fakt, že od 1.11. 2016 se daň z nabytí nemovitých věcí ve výší 4% přesouvá na kupujícího. Lidé se tak snažili koupit nemovitost dříve, než tento zákon vejde v platnost a ušetřit 4%.
Druhým důvodem je, že se mění přístup bank k financování bydlení. Česká národní banka (ČNB) od října 2016 zrušila 100% hypotéky. Přitom do teď každý třetí klient, kterému jsem prodával byt okolo 3mil. financoval 100% hypotékou. Tyto hypotéky se rozdávaly téměř každému a vlastní bydlení si mohl dovolit v podstatě každý.
Od října 2016 však musejí mít kupující našetřeno alespoň 5% z kupní ceny, aby mohli dosáhnout na nejvyšší možnou hypotéku 95%. Od dubna 2017 by maximální hypotéka měla být jen 90% z kupní ceny. Tu však nedostanou všichni. ČNB doporučuje, aby hypotéky na 85-95% kupní ceny dostala jen desetina klientů.
Sečteno s novou povinností pro kupující uhradit 4% daň z nabytí budou lidé reálně potřebovat mít naspořeno 10-15% ceny nemovitosti. U nejprodávanějšího bytu v paneláku 3+kk za 3.500 000Kč budou muset zájemci o byt mít ze svého 350tis až 525tis. a to bude pro mnoho lidé nemožné.
S každým přečteným článkem, jste blíže správnému rozhodnutí
Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 10 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.
Příští článek výjde 23.4. 2025
Realitní trh v Praze zažívá sve nejlepší období. Na prodeji bytu zcela určitě vyděláte, ať už jste jej koupili kdykoli. Za kolik můžete prodat zjistěte jednoduše v online odhadu nemovitosti zdarma.
Letos na podzim se nemusíte bát, že byste prodávali dlouho. Při správně nastavené prodejní ceně je doba prodeje průměrně 2-3 týdny.
Banky nabízí úrokovou sazbu už od 1,29% s fixací na 10 let, jen když se kupující upíše do konce roku.
Zdarma upravíme váš byt tak, aby byl atraktivní pro nejširší okruh zájemců. Byty po home stagingu se prodávají o více než 10% dráž a až o 78% rychleji.
V tuto chvíli u mě hledá více jak 1000 zájemců byt ke koupi. Možná hledají právě vaši nemovitost.
Stěhování se bát nemusíte. Získáte od nás 20% slevu na stěhovací služby.
Ten kdo chce prodat byt ještě výhodně za vyšší cenu, měl by si pospíšit a začít s prodejem ještě letos. Počet zájemců o koupi se začne pomalu zmenšovat a nejspíše nás čeká převis nabídky nad poptávkou a to pro ceny znamená jediné. Půjdou dolů.
Já na to myslím již delší čas a proto zájemce o koupi bytu hýčkám už několik měsíců. Těm klientům, kteří na prohlídce nějaké bytu zájem o koupi neprojeví, pošlu dotazník, aby mi napsali, co přesně hledají. Jakmile budu v nabídce byt, který splňuje jejich požadavky, nemusím už kupce hledat. Možná také i na váš byt mám již kupce, který navštívil stránku www.hledasebyt.cz.
Zjistěte, za kolik peněz můžete prodat váš byt zde
S každým přečteným článkem, jste blíže správnému rozhodnutí
Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 10 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.
Příští článek výjde 23.4. 2025