Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

7 chyb, kvůli kterým prodáte svou nemovitost pod cenou a proděláte

27.9. 2017 (Aktualizováno: 1.6. 2018)David Majer

Už mockrát jsem ve svých článcích psal, že prodej nemovitostí není „žádná sranda“. Tedy ten úspěšný a maximálně výhodný. Takový, který vám za byt nebo dům přinese nejvyšší možnou částku.

Jde o „královskou diciplínu“, která vyžaduje odpovídající přístup. Dokonale promyšlený, pečlivý a bez zbytečných chyb, co cestu do cíle komplikují nebo nakonec úplně překazí. O těch nejčastějších se dozvíte na následujících řádcích. Možná zjistíte, že se nevědomky některých z nich dopouštíte, a házíte tak při prodávání sami sobě „klacky pod nohy“.

Když nechcete vydělat…

Někteří z vás teď třeba namítají, že to s tím prodejem přece nemůže být „až tak horké“. Souhlasím. Když chcete „hlavně prodat“, s největší pravědpodobností se vám to dřív či později s nevelkými finančními ambicemi (tedy za nízkou cenu) podaří. Levné nemovitosti táhnou.

Jenže takový postup odporuje všemu, o co se snažím při spolupráci se svými klienty. Proto ho nikdy neberu jako vhodnou možnost. A ze stejného důvodu jsem pro vás vytipoval všechny níže uvedené chyby.

Výhodný prodej zkrátka představuje výzvu, kterou splníte jen při dodržení osvědčených metod a vyvarování se přešlapů. Jdeme na ně – poznáte se v některém?

1. „Přestřelili“ jste cenu (nebo naopak)

Myslíte to dobře, chcete přece prodat výhodně. A tak nastavíte vysokou prodejní cenu, která ale vůbec neodpovídá reálnému stavu a parametrům nemovitosti. Ve výsledku to pro vás znamená minimální zájem ze strany potenciálních kupců.

Nadhodnocené nemovitosti okupují inzertní portály dlouhé týdny a měsíce, a to jim rozhodně neprospívá. Zájemci si toho všimnou a začnou přemýšlet nad tím, že tady „něco nehraje“. Proč ještě daný byt nebo dům nikdo nekoupil? To je divné, asi u něj není vše v pořádku. Tohle budou řešit a vaše důvěryhodnost začne strmě klesat.

Nakonec budete muset požadovanou částku snížit, a to hluboko pod hodnotu, za kterou jste mohli prodat, kdybyste kupní cenu stanovili hned na začátku správně.

Závažné chyby se dopustíte i v opačné situaci – když svůj majetek nabídnete moc levně. Sice asi prodáte za rekordně krátký čas, ale připravíte se o desítky nebo stovky tisíc korun.

Co vám dodá jistotu, že se takto nespálíte? Znalosti a informace. Spoustu užitečných najdete v mém článku na toto téma, který mimo jiného obsahuje i 3 tipy pro dobrý odhad ceny.

2. Udělali jste špatné fotky

Přesvětlené, tmavé, nezajímavé, rozmazané – špatné fotografie mohou vypadat různě. V prodeji vždy napáchají velké škody. Protože snímky jsou alfou a omegou inzerátu. Upoutávají pozornost, vzbuzují chuť jít na prohlídku.

Možná máte krásný světlý byt, ale neumíte jeho atraktivitu přenést do statického záběru. Takto nepovedené foto pak ukrajuje z prodejního potenciálu a donutí vás jít s cenou dolů, protože nenaláká možné zájemce.

Takže než půjdete svou nemovitost „vycvaknout“ znovu, nastudujte si něco o kompozici, vyvážení bílé a potřebných technikách focení. Nebo investuje několik stovek či tisíc a nechte vše na profi fotografovi.

3. Nic jste v bytě či domě nezměnili a neupravili k lepšímu

Ať už před focením, nebo prohlídkou, vždycky myslete na to, že úklid není všechno. Rozhlédněte se po pokojích a zhodnoťte, jestli vypadají, jak nejlépe mohou.

Jak je na tom nábytek? Není už tak trochu „za zenitem“? A co ten prošlapaný koberec, zastaralé závěsy nebo už hodně vybledlá malba? Všechny tyto interiérové nedostatky (a mnohdy v zásadě maličkosti) tlačí prodejní cenu dolů.

Tip: Nevíte, jak nemovitost vhodně upravit? Vyzkoušejte home staging od specialistů!

Prodáváte byt bez realitky a nechcete chybovat?

Při prodeji bytu bez realitky můžete udělat několik přešlapů, které vás mohou stát peníze, ale i mnoho nervů. Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte 7 nejčastějších chyb.

4. Vytvořili jste neúplný nebo nedůvěryhodný inzerát

Sepsali jste nabídku, nahráli jste hodně ucházejících fotek, už několikrát jste inzerát „topovali“ a i přesto – nic. Žádný vážný zájemce se dosud neozval. Pak jste nejspíš odbyli text. Obsahuje hrubky, překlepy nebo nerelevantní informace.

Chybí v něm důležitá čísla (výměry, vzdálenosti, podlaží apod.), údaje o okolí a zajímavých lákadlech. Z popisu nevyplývají žádné velké výhody nemovitosti a ani z něj nečiší upřímnost, která přibližuje možné zádrhely (např. nutnost rekonstrukce). Takže buď inzerát sestavíte znovu a kvalitně, nebo vás čeká zlevňování.

5. Oslovujete jen kupce s malým rozpočtem

Inzerce na serverech, které vylučují přítomnost nabídek od realitních kanceláří, má svá pozitiva. Ale obecně nahrávají spíše kupujícím. Pamatujte, že na podobných místech hledají v drtivé většině lidé, co chtějí ušetřit.

Pokud tedy svou nemovitost prodáváte jen na takto specifických portálech, zaměřujete se na cílovou skupinu, která vám neumožní získat za nemovitost nejvyšší možnou částku.

6. Spolupracujete s několika realitkami

Nabízíte svou nemovitost přes více realitních kanceláří? Tak počítejte s tím, že prodej pojede jen „na půl plynu“. Žádný z realiťáků totiž není stoprocentně motivován, protože mu prodej může kdykoli „vyfouknout“ konkurent.

A to se samozřejmě promítá i do snahy, nasazení a cenové politiky – vidina úspěchu (a získání provize na úkor ostatních) vede k tomu, že specialista nabídne zájemci slevu. Jen aby váš byt či dům „udal“ a „zvítězil“.

7. Chybí vám „tah na branku“ při osobním vyjednávání

Prohlídky a setkání se zájemci jsou jedinečné příležitosti, jak prodej minimálně nasměrovat – nebo zcela dotáhnout – do úspěšného konce. Jenže když postrádáte obchodní talent, snadno se ocitnete v pozici toho, kdo se přizpůsobí průběhu a nakonec dá slevu. Přitom vy byste měli „být na koni“, protože nabízíte skvělou nemovitost.

Jak teď už víte, mnoho chyb plyne z pouhé neznalosti realitního světa. Nechcete už víc riskovat, že nakonec kvůli nim prodáte pod cenou? Rád vám pomohu, neváhejte mě kontaktovat.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.