730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

7 palčivých otázek, na které se bojíte zeptat realitního makléře

Tak jako v jakémkoli jiném oboru, i v realitách existují zbytečné informační bariéry nebo domnělá tabu, které zadělávají na problémy a nedorozumění. A ty do úspěšného prodeje nemovitosti rozhodně nepatří.

Vytipoval jsem nejčastější témata, kolem kterých panují ze strany prodávajících pochybnosti, a prostřednictvím odpovědí vám v nich udělám jasno.

1. Provize mi připadá moc vysoká, můžu požádat o její snížení?

Jistě, můžete realitního makléře požádat o snížení provize, dokonce vám doporučuji to udělat. Víte proč? Jak vám realitní makléř na tuto otázku odpoví, vám řekne hodně o jeho schopnostech jednat ve vašem zájmu. Přemýšlíte, o čem to mluvím? Hned vám to vysvětlím.

Takže co se stane, když se odvážíte makléře, aby snížil provizi? Jeho odpověď vám ukáže, jaké má vyjednávací schopnosti, které budete později potřebovat, až se bude jednat o ceně vaši nemovitosti se zájemci.

Pokud makléře lehce sníží svou běžnou provizi, bude pro něj snadné, aby snížil prodejní cenu vaši nemovitosti, když kupující nabídce méně peněz. Snadné obětování vlastních příjmů vám zajistí ztrátu vašeho příjmu. Můžete se tedy zeptat, ale pečlivě sledujte, jak reaguje. Výše provize má také vliv na fakt, zda může makléř pro vás zajistit foto staging zdarma nebo zda bude ochotný spolupracovat s dalšími makléři a tím urychlit prodej vaši nemovitosti.

2. Musím byt/dům před focením a prohlídkami modernizovat?

Nejde o to modernizovat, ale provést změny, aby vypadal co nejlépe. Samozřejmostí je důkladný úklid. A pak se vyplatí interiér „načančat“. Uspořádat nábytek nebo doplňky tak, abyste přirozeně vyzdvihli všechny přednosti svého – brzy bývalého – obydlí.

Někdy si prostory žádají i novou výmalbu, dokoupení vybavení a další podobné zásahy. Sice budou něco stát, ale investice se vám vrátí, protože budete moci díky atraktivnějšímu vzhledu získat za nemovitost více peněz. Podívejte se, jak dělám tzv. home staging já.

3. Máme doma psa, musím ho během prohlídek schovat, ztíží prodej nemovitosti?

S touto otázkou mám pochopení, protože i já miluji psy. Nicméně pes může makléři dělat jeho práci obtížnější, když se snaží vaši nemovitost výhodně prodat.

Nejčastěji se jedná o pach vašeho psa, který může naplnit váš domov nežádoucím zápachem. Z jejich hraček a pelíšků může vůně skutečně proniknout do vašeho domova, i když vy to nepoznáte, jelikož jste zvyklí na to zvyklí.

Bohužel zájemce, budoucí kupující jistě zaujme na první dojem zápach psa při vstupu do vašeho domova. Váš úkol by měl být odstranit všechny psí věci z vašeho domova, které mohou jeho přítomnost naznačovat. Pokud by byla přítomnost zvířete velmi patrná, připravte se na to, že svůj domov prodáte pod tržní hodnotou, abyste kompenzovali efekt psa.

Prodáváte byt bez realitky a nechcete chybovat?

Při prodeji bytu bez realitky můžete udělat několik přešlapů, které vás mohou stát peníze, ale i mnoho nervů. Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte 7 nejčastějších chyb.

Stáhnout e-book zdarma

4. Co když si chci něco z prodávané nemovitosti ponechat?

Tak musíte udělat jediné – upozornit na tuto skutečnost už v inzerátu, abyste od začátku „hráli fér“. Jestli např. plánujete do nového domova převést stávající kuchyňskou linku apod., jasně to uveďte na všech důležitých místech. Především nezapomeňte na specifikaci v kupní smlouvě.

5. Musím opravit poškozené věci?

Nemusíte. Ale stavu nemovitosti by pak měla odpovídat i její cena. Takže záleží na vás, zda se o případné nedostatky postaráte, nebo ne. Na druhou stranu, pokud se jedná o drobnější záležitosti typu kapající kohoutek, povolená klika nebo odlepená podlahová lišta, určitě doporučuji najít si čas a opravit to. I takové maličkosti ovlivňují dojem a chuť koupit.

6. Měl bych zájemcům říci o hlučných a problémových sousedech?

S novými majiteli začne „nová kapitola“ zdejšího soužití, které může vypadat úplně jinak než to dosavadní. Netvrdím, že byste měli něco účelově zatajovat, ale… prodej nemovitosti je pořád prodej.

Takže se soustřeďte hlavně na pozitiva. Předložte všechny důvody, proč se v daném bytě/domě dobře žije. Ne naopak. Tato část už je na zájemcích. Mohou se doptat a vše si zjistit.

7. Jsem kuřák a doma kouřím, vadí to?

Ano. Specifický zápach kuřácké domácnosti může leckoho odradit – dokonce i samotné kuřáky. Takže se několik týdnů před prodejem „hecněte“ a své návyky upravte tak, že už doma kouřit nebudete. Určitě to zvládnete a odměnou vám bude větší porce vážných zájemců a vyšší šance na co nejvýhodnější prodej.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

7 palčivých otázek, na které se bojíte zeptat realitního makléře
4.8 (95.69%) 51 hodnocení

Lucie Majerová
Poprvé jsem se setkala s prací v rámci realit před 6ti lety kdy jsem kupovala svoji první nemovitost, svůj první domov… Pamatuju si ten kolotoč emocí a nejistoty a nakonec ten nádherný pocit z toho, že přesto že moje životní úspory jsou fuč, něčeho jsem dosáhla a to díky pomoci těch správných poradců. Od té doby jsem zažila všechny aspekty nákupu, prodeje a pronájmu. Jsem profesionál originálně z oboru financí, ve kterém jsem pracovala převážně v Londýně. Teď žiji v překrásné Praze a reprezentuji realitní kancelář RE/MAX Alfa. Prahu exploruji společně se svým manželem Davidem a synem Oliverem. Líbí se mi práce s lidmi a úspěšný obchod mi dává obrovský pocit uspokojení. Mým cílem je vám pomoci a být poradcem, kterému můžete důvěřovat.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.