Čerstvé info z realitního trhu: za jak dlouho teď prodáte byt v Praze?

13.6. 2017 (Aktualizováno: 14.6. 2017)David Majer

Za kolik prodám a jak dlouho to bude trvat? Tak tohle je zásadní otázka, kterou v obměnách slýchám od svých klientů téměř každý den. Často je ale musím zklamat, protože neexistuje žádná univerzální odpověď, kterou bych mohl s jistotou „vysypat z rukávu“. Konkrétní údaje vyplynou na míru danému případu, protože se do nich promítá řada faktorů. I tak jsem se ale rozhodl připravit pro vás relevantní náhled na tuto problematiku, abyste měli jasnější představu o situaci na pražském trhu s realitami a mohli svůj zamýšlený prodej co nejlépe naplánovat.

Daň a změny u hypoték sráží poptávku

Když porovnám aktuální situaci se stavem rok zpátky, letošek začíná z hlediska poptávky pokulhávat. Zájem o koupi bytu mezi lidmi mizí, protože se zkomplikovaly podmínky. Od 1. 11. 2016 přešla povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 % právě na kupujícího. Pořízení vlastního bydlení se tak prodražuje a znesnadňuje.

A aby toho nebylo málo, banky zpřísnily nároky na žadatele o úvěr, a tím postavily do cesty ke snadnému financování spoustu překážek. Jednu z největších představuje regulace ze strany České národní banky, která nedovoluje poskytovat 100% hypotéky.

Lidé si mohou půjčit nanejvýš 80 % hodnoty nemovitosti. Reálně proto potřebují zhruba 24 % pokrýt ze svého. U nemovitosti za 4 miliony korun to znamená mít našetřeno 960 tisíc. A takovou sumu má v záloze málokdo. V důsledku toho prodej realit zvolnil tempo a prodávající musí počítat s tvrdším „konkurenčním bojem“horšími následky zbytečných chyb, které vysvětluji v e-booku ke stažení zdarma.

S každým přečteným článkem, jste blíže správnému rozhodnutí

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 10 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 5.6. 2024

Oblibu si dál drží byty 2+kk

Popisovaný trend se zatím nedotýká populární dispozice 2kk, která si pořád drží pozici nejrychleji a nejčastěji prodávané jedničky. Po panelových bytech tohoto typu je pořád sháňka, a to ve všech částech Prahy. Proč tato stálice odolává stagnaci? Důvodů existuje několik.

Jde o cenově dostupnou nemovitost, která vyžaduje investici okolo 2,8 milionu korun (samozřejmě záleží na stavu, lokalitě a dalších důležitých parametrech). Taková částka zní zájemcům o koupi mnohem lépe s ohledem na mantinely hypotečních úvěrů.

Navíc se byty 2+kk pro svou praktičnost staly synonymem ideálního startovacího bydlení pro mladé lidi – neomezují prostorem jako garsonky a další menší řešení, zároveň ale nejsou zbytečně velké, a tím pádem nespolykají tolik energií při provozu domácnosti.

Šance zvýšíte správným postupem

Potřebujete prodat byt v Praze a chytá vás po přečtení předchozích řádků panika? Tak teď vás zase pustí. Protože i přes mírně nepříznivé poměry můžete vážného zájemce sehnat zanedlouho. Stačí se jen držet následujících tipů, které jako realitní specialista považuji za zaručený recept na co nejrychlejší a nejvýhodnější prodej.

  • Neváhejte a nečekejte. Poptávka směřuje dolů, ale její pád ještě neskončil. Sice je pozvolný, ale každým dalším týdnem stoupá riziko, že právě vaše nemovitost se stane z výše vzpomínaných důvodů pro potenciální zájemce ještě nedostupnější.
  • Cenu důkladně promyslete. Než začnete zvažovat konkrétní částku, přečtěte si, proč a jak udělat správný odhad. Dopředu vám prozradím, že ideální nacenění neokoukáte z realitních serverů. A nepomohou vám k němu ani subjektivní pocity vztahující se k nemovitosti. Tak se spíše dopustíte chyb, kvůli kterým buď proděláte, nebo svůj byt nechtěně označíte pomyslnou nálepkou „nevyplatí se“.
  • A dokonalou pečlivost vložte také do prezentace nemovitosti. Nejde jen o to v bytě uklidit, musíte ho upravit tak, aby udělal ten nejlepší dojem. Inspirujte se v práci bytových designérů, použijte příjemné barvy, překvapte promyšlenými detaily. V naší branži všechny tyto kroky vyjadřuje termín home staging. A dejte si záležet i na komunikaci se zájemci. I když to vždycky nebude jednoduché, fér jednání a „tah na branku“ ve správné chvíli vás výrazně přiblíží dohodě.

Když budete postupovat podle mých rad, prodej se s největší pravděpodobností vydaří k vaší plné spokojenosti. A kdybyste si náhodou něčím nebyli jistí nebo se to nevyvíjelo podle vašich představ, neváhejte mě kontaktovat. Rád vám pomohu dotáhnout vše do zdárného konce.

S každým přečteným článkem, jste blíže správnému rozhodnutí

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 10 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 5.6. 2024

David Majer
David Majer je „dvojkou“ RE/MAXu. Za rok 2023 se stal 2. nejúspěšnějším makléřem v celé ČR, kdy uskutečnil prodeje nemovitostí v celkové hodnotě 304.311.465 Kč. Díky těmto výsledkům v rámci kanceláře RE/MAX Alfa obsadil 1. místo v roce 2023 a již šestým rokem po sobě je součástí elitního klubu TOP 5. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt či dům a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.