Pronajímáte byt a chcete ho prodat? Přečtěte si 5 otázek a odpovědí, které vám objasní vše podstatné

24.1. 2017 David Majer

Jednou z možností, jak si zajistit pravidelný příjem, je pronajímat nemovitost. Investiční byt nebo dům představuje nejen zajímavý přísun peněz „bez práce“, ale i určitou jistotu do budoucna – finanční i čistě praktickou. Jako majitel víte, že když se stane cokoliv neočekávaného, můžete přistoupit k prodeji nebo vlastnímu využívání. Dnes vám poradím, co dělat v prvním zmíněném případě.

V tomto článku jsem sepsal 5 nejčastějších otázek a odpovědí, které se k tématu prodeje pronajímaného bytu dle mých zkušeností obvykle vztahují. Často se totiž setkávám s tím, že o této problematice panuje mezi vlastníky mnoho mýtů. Přečtením získáte užitečné informace, s nimiž celou situaci zvládnete bez problémů a velkých starostí.

1. otázka: „Mohu prodat byt i s nájemníky?“

Nájemní smlouvu nemusíte vůbec řešit. Všechna práva  a povinnosti vyplývající z nájmu se automaticky převedou na nabyvatele, tedy nového majitele – tak hovoří legislativa po novelizaci občanského zákoníku v roce 2014. Nemějte proto žádné obavy. Nečeká vás vyjednávání o ukončení dohodou nebo hledání důvodů k výpovědi, zkrátka byt prodáte, a to i se stávajícími obyvateli.

O dalším postupu už poté rozhoduje váš nástupce. Samozřejmě existují výjimky, kdy kupující trvá na tom, aby došlo k ukončení nájemního vztahu, protože chce pořídit „čistou“ nemovitost. Pak už záleží na vás, jak se k tomu postavíte. Zda na podmínky přistoupíte, nebo raději budete hledat mezi jinými zájemci.

2. otázka: „Musím nájemníky o svém záměru informovat?“

V tomto platí takové jednoduché pravidlo, které lze shrnout do čtyř slov: „váš majetek, vaše plány“. Takže nemáte žádnou povinnost svým nájemníkům oznamovat, že se chystáte byt prodat. Já osobně ale vždy upřednostňuji slušné jednání, proto vám doporučuji budoucí kroky s nájemníky probrat. A zvláště pak s těmi, se kterými máte pozitivní zkušenosti, třeba po několikaletém bezproblémovém pronájmu.

Celá záležitost bude mít dopad na jejich bydlení, protože budou probíhat prohlídky nemovitosti. Udržením dobrých vztahů se vyvarujete případných nedorozumění. Berte také v potaz, že i nájemníci mohou být reálnými zájemci o koupi. Když se nakonec dohodnete s nimi, vytěžíte z toho nejen rychlejší průběh, ale navíc budete vědět, že byt zůstane v dobrých rukách.

Nechcete při prodeji bytu chybovat?

Prodat byt ze nejvyšší možnou cenu není snadnou věcí. Aby se vám to podařilo, musíte znát základní pravidla, které při prodeji bytu není radno vynechat. Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte 7 nejčastějších chyb.

Stáhnout e-book zdarma

3. otázka: „Jak je to s předkupním právem?“

Nad předkupním právem se vznáší spousta otazníků. Teď je společně smažeme. Vůbec to není tak složité, jak jste si možná mysleli. I když dříve zákon pamatoval i na možnost přednostního odkupu nájemci, od roku 2014 nic takového neplatí.

Jedinou výjimku tvoří první převod nově vzniklé jednotky. To se ale týká bytového domu, který je v katastru vedený jako celek – jedna nemovitost, ale majitel se rozhodne rozprodat ho po jednotlivých bytech. Tehdy ji musí rozdělit, a tím se vytvoří nové jednotky a s nimi i právo nájemníka na odkup. Na rozmyšlenou pak získá 6 měsíců.

4. otázka: „Je prodej investičního bytu složitější?“

Svět realit je velmi proměnlivý a prodej bytu je vždy individuální. To, co se na realitním trhu děje dnes, nemusí už zítra platit. Nechci se proto pouštět do stoprocentních tvrzení, že nemovitost s nájemníky se bude hůře nabízet. Nebo že bude pro zájemce mnohem atraktivnější než prázdná, a tak se „prodá skoro sama“. Záleží na celé řadě faktorů, co ovlivňují momentální poptávku.

Co z toho vyplývá? Že prodávat investiční byt není v otázkách šancí v ničem výjimečné. Tak jako mnozí nechtějí byt s nájemníky, tak stejný počet lidí bere nákup a následné využívání nemovitostí na pronájem za svůj podnikatelský záměr. A tak dokonce uvítají, když získají rovnou i spolehlivé a prověřené uživatele a nebudou je muset složitě shánět.

5. otázka: „Co mohu udělat pro to, abych prodal co nejvýhodněji?“

O úspěchu či neúspěchu při prodeji rozhodují i zdánlivé maličkosti nebo věci, které by vás v souvislosti s realitami asi nenapadly. Mohu zmínit např. správný odhad kupní ceny, který musí vycházet mimo jiného i z cenových map, dále svou významnou roli sehrává kvalitní prezentace v inzerátu podpořená home stagingem a také psychologie prodeje a umění vyjednávání.

Dobré rady k prodeji najdete i v jednom z mých předchozích článků, který se zabývá obvyklými chybami. Jestliže bych tedy měl jasně odpovědět na uvedenou otázku, odkázal bych vás na služby odborníka, kvalitního a osvědčeného realitního specialisty. Ušetří vám spoustu času a peněz a zajistí, abyste získali nejvyšší možnou částku.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Pronajímáte byt a chcete ho prodat? Přečtěte si 5 otázek a odpovědí, které vám objasní vše podstatné
4.8 (95%) 72 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.