ČNB zpřísňuje pravidla pro hypotéky. Jak se to projeví na realitním trhu?

27.6. 2018David Majer

Svět hypotečních úvěrů za několik měsíců zasáhne další vlna regulace. Žadatelé musejí počítat s tím, že od října toho roku budou banky zase o něco přísnější. Pokud patříte mezi (budoucí) prodávající nebo kupující, určitě vás teď nejvíce zajímá, co bude s cenami. Zůstanou na svém? Nebo klesnou? Nejen nad tím se zamýšlím v tomto článku.

Čeho konkrétně se týkají hypoteční novinky

Cesta k vlastnímu bydlení s pomocí hypotéky se brzy opět trochu zkomplikuje, protože nově se mezi pravidla zařadí následující podmínky:

  • Celková výše dluhu nesmí překročit devítinásobek ročního čistého příjmu žadatele.
  • Splátka dluhu nesmí ukrojit více jak 45 % z měsíčního čistého příjmu žadatele.

Proč chce Česká národní banka tímto způsobem omezit dostupnost úvěrů na bydlení? Tyto kroky zpravidla vysvětluje nutností zpomalit překotně rostoucí počet půjček, které v určitém ohledu představují riziko. Ceny nemovitostí se poslední dobou zvyšovaly. Lidé si proto musejí půjčovat větší částky, které je víc zatěžují.

A tak se i rozrůstá skupina rizikových dlužníků. A pokud by domácnosti kvůli špatnému vývoji v ekonomice nebyly schopné splácet dle plánu, v konečném důsledku by měl takový scénář negativní dopad i na banky.

Výjimka? Pro pět procent žádostí ano

Zmíněné limity ale nemusí platit pro všechny. ČNB si uvědomuje, že některé případy jsou velmi specifické a je potřeba k nim přistupovat individuálně. A třeba i bez nutnosti „napasovat“ je do předem nalinkovaných škatulek. Proto umožňuje překročení pravidel u (až) pěti procent žádostí o úvěr.

Přísnější hypotéky vs. realitní trh

Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu, k ožehavé otázce – jak tohle všechno ovlivní prodeje a koupě nemovitostí. Domnívám se, že velké „realitní zemětřesení“ nenastane. Alespoň ne hned. Trh, který teď funguje „na plné obrátky“, začne stagnovat. Tempo se zpomalí z důvodů nižší poptávky, ale obchody budou dál standardně probíhat.

Co se týče cen, hodně bude záležet na lokalitě. Vyhledávaná a exkluzivní místa typu Praha 1, Vinohrady apod. se budou držet na již delší dobu nastavené úrovni. U velkých sídlišť může dojít k mírnému snižování, hlavně u bytů v panelových domech.

Zásadní doporučení na závěr

Jestliže uvažujete o prodeji bytu, moc dlouho se už nerozmýšlejte. Trh sice poslední měsíce nahrával vám, prodávajícím, ale v tomto ohledu se ocitl na svém maximu. Vyšší ceny nejspíše nepřijdou, to by se muselo stát něco nepředvídatelného (ale ani při velké představivosti mě nenapadá co).

Když se do prodeje pustíte až za pár měsíců, troufám si tvrdit, že průběh rozhodně nebude tak svižný jako může být právě teď a na kupce budete čekat možná velmi dlouho nebo budete muset snížit své očekávání z kupní ceny.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům až 5 nemovitostí. Během působení v RE/MAXu prodal nemovitosti v hodnotě 767.107.612 Kč. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. V roce 2017 se stal skokanem roku ČR napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2022 se umístil na 4. místě a drží se tak již 5. rokem v TOP 5. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.