Co byste měli vědět, když chcete prodávat byt s realitkou

26.4. 2016 (Aktualizováno: 12.2. 2024)David Majer

Realitní kanceláře nemají moc dobrou pověst, ač je to velká škoda, protože znám několik realitních kanceláří a taky realitních makléřů, kteří dělají svou práci velmi dobře a ve prospěch klienta. Bohužel jako v každém oboru se najdou černé ovce, které vrhají špatné světlo na všechny.

Co si při volbě realitky ověřit

Při výběru realitní kanceláře stačí v první fázi postupovat selským rozumem a vybrat si takovou realitku, která má jméno, je na trhu delší dobu a má kvalitní dohledatelné reference. Když si takto vytřídíte realitní kanceláře, které jsou one man show nebo fungují bez sídla a adresy, kde byste je mohli navštívit, je třeba se zeptat na několik otázek, které vám pomůžou vybrat tu správnou realitní kancelář, která za účtovanou provizi odvede pro vás tu nejlepší práci.

 • kdo bude platit vyhotovení veškeré smluvní dokumentace – dohody o složení rezervačního poplatku, kupní smlouvu, případně smlouvu o smlouvě budoucí kupní – vy, kupující nebo je právní servis zdarma?
 • kdo bude hradit kolky na katastru nemovitostí?
 • kdo zaplatí daň?
 • kde všude bude RK váš byt inzerovat?
 • kdo zaplatí pořízení fotografií?
 • budou fotografie profesionální či amatérské?
 • jak často se bude vaše inzerce topovat – a bude se vůbec topovat?
 • dostanete home staging zdarma?
 • bude se váš byt nabízet aktivním poptávajícím z databáze realitní kanceláře?
 • zajistí RK vyvěšení reklamní plachty na dům, kde se váš byt nachází?
 • kdo uhradí poplatky za získání všech nezbytných dokumentů souvisejících s obchodním případem a za ověření podpisů?
 • obstará RK získání všech nezbytných dokumentů souvisejících s obchodním případem – list vlastnictví, nabývací titul, prohlášení vlastníka atd.?
 • podá realitní kancelář návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí?
 • poskytne vám realitní kancelář zdarma úschovu kupní ceny u zajišťovatele nebo ji budete muset platit?
 • pomůže vám realitní kancelář při předání bytu kupujícímu?

Všechny výše uvedené body by měly být pro férovou realitní kancelář samozřejmostí. Vyberte si tedy takovou realitku, která má pověst férové kanceláře. Takové kanceláře nebo realitní makléři o sobě dávají vědět. Je jich plný web, píšou různé blogy, přispívají svými články a názory na servery jako jsou peníze.cz, chytrý honza či idnes.

Hledejte, srovnávejte, ptejte se v okruhu svých známých, zda mají s realitní kanceláří, kterou jste s vybrali nějakou zkušenost. Rada na závěr. Vše byste měli mít písemně.

Nechcete při prodeji bytu chybovat?

Prodat byt ze nejvyšší možnou cenu není snadnou věcí. Aby se vám to podařilo, musíte znát základní pravidla, které při prodeji bytu není radno vynechat. Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte 7 nejčastějších chyb.

David Majer
David Majer je „dvojkou“ RE/MAXu. Za rok 2023 se stal 2. nejúspěšnějším makléřem v celé ČR, kdy uskutečnil prodeje nemovitostí v celkové hodnotě 304.311.465 Kč. Díky těmto výsledkům v rámci kanceláře RE/MAX Alfa obsadil 1. místo v roce 2023 a již šestým rokem po sobě je součástí elitního klubu TOP 5. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt či dům a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.