Co byste měli vědět o odhadu nemovitosti pro dědické řízení

28.12. 2016 (Aktualizováno: 12.2. 2024)David Majer

S vyřizováním dědictví se pojí množství méně i více náročných úkolů. Jestliže pozůstalost zahrnuje nemovitost, hlavním bodem nutné administrativy je obstarání odhadu ceny. Přečtěte si, co všechno to obnáší a jak tento „byrokratický kolotoč“ zvládnout bez starostí a dokonce z pohodlí domova.

Co, proč a jak aneb stručně o průběhu dědického řízení

Ještě než se dostanu k informacím o stanovování hodnoty domu či bytu, nastíním vám, jak vše obvykle probíhá. Po úmrtí přidělí soud vaši záležitost konkrétnímu notáři. Zpravidla se tak děje na základě posledního místa trvalého bydliště zůstavitele. Nezáleží tedy na tom, kde bydlíte vy jako dědic (nebo ostatní dědicové), ale ve kterém kraji žila daná osoba.

Notář vás poté vyzve, abyste mu dodali nejen soupis nemovitého majetku zemřelého, ale i  odhadní cenu, a to v podobě posudku nazvaného „Stanovení tržní ceny pro dědické řízení“. Dobrou zprávou je, že od roku 2014 již není nutné nechat vyhotovit drahý znalecký posudek od soudního znalce, což významně snižuje finanční náročnost zařizování dědictví.

Odhad musíte předložit vždy – při existenci závěti či většího počtu dědiců apod. Uvedená částka slouží mimo jiného pro eventuální vzájemné vyplacení, ale také pro vyměření odměny notáře. K jejímu určení se používá výpočet dle příslušné vyhlášky.

Dědíte? Zjistěte dalších 7 věcí, které musíte vědět, když dědíte nemovitost.

Rychle ukončené dědické řízení bez průtahů, komplikací a zbytečných starostí vyžaduje dobrou přípravu a znalosti. Proto jsem pro vás sepsal tento užitečný přehled, díky kterému se v problematice vyřizování dědictví zorientujete mnohem snadněji.

Od čeho se odvíjí správný odhad nemovitosti

Stanovení tržní ceny vyžaduje znalosti a zkušenosti. Proto doporučuji oslovit realitní kancelář či makléře s jasným portfoliem a referencemi. V ideálním případě se zaměřte na specialisty působící v lokalitě, ve které se dotčený dům či byt nachází.

Proč na toto upozorňuji? Protože právě znalost trhu a všech souvisejících faktorů je u odhadu nemovitosti pro dědické řízení zásadní podmínka kvalitního výsledku, který perfektně poslouží svému účelu.

Odborník musí zohlednit zejména:

  • typ budovy/objektu,
  • dispozice,
  • výměru,
  • lokalitu,
  • nabídku a poptávku v segmentu.

Jde to i rychle a bez starostí

Možná si nyní říkáte, že už tak toho máte v této nelehké situaci „až nad hlavu“. A teď k tomu ještě budete muset přidat řešení odhadu, aby mohl notář vypořádat dědictví… Naštěstí si tento krok můžete hodně ulehčit. Zvládnete ho i bez sjednávání termínů schůzek, plánování prohlídek nemovitosti a zdlouhavého papírování.

Nabízím profesionální vypracování odhadu, jehož objednávka vám zabere jen pár minut času a pár kliknutí myši. Vyplníte jednoduchý formulář a máte hotovo. V případě potřeby se vás na další důležité informace ještě doptám e-mailem či telefonicky, ale to bude vše. Odhad tržní ceny pro dědictví pak získáte do několika hodin.

Odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení (v celé ČR) do několika hodin

Vyřizování pozůstalosti je nepříjemné samo o sobě, úřednická kritéria pak mohou z dědictví udělat naprostý očistec. Přeskočte bludný kruh byrokracie i hromadu papírování. Pro odhad nemovitosti pro dědické řízení budete nyní potřebovat pouze pár kliknutí a zvládnete to i z pohodlí domova.

David Majer
David Majer je „dvojkou“ RE/MAXu. Za rok 2023 se stal 2. nejúspěšnějším makléřem v celé ČR, kdy uskutečnil prodeje nemovitostí v celkové hodnotě 304.311.465 Kč. Díky těmto výsledkům v rámci kanceláře RE/MAX Alfa obsadil 1. místo v roce 2023 a již šestým rokem po sobě je součástí elitního klubu TOP 5. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt či dům a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.