Co udělá koronavirus s cenami nemovitostí v ČR: čeká realitní trh zemětřesení?

3.4. 2020David Majer

Omezení kvůli pandemii koronaviru způsobují změny v mnoha oblastech našich životů. A nejspíš ještě dlouho způsobovat budou. Není tajemstvím, že jako důsledek přijde ekonomická krize – ta se přímo dotkne realitního trhu. Jak?

V tomto proměnlivém prostředí nelze nic předvídat s jistotou. Ustálené tržní mechanismy a zkušenosti ale mohou i přesto napovědět, kam se ceny nemovitostí posunou. Proto přináším svůj pohled, který vám může usnadnit rozhodnutí, jestli teď zamýšlený prodej nebo koupi (ne)uskutečnit.

Nouzový stav jako prudká brzda

Ačkoliv služby realitních kanceláří a makléřů nejsou oficiálně stopnuté, tak prakticky neběží. Prohlídky, jednání nebo vyřizování formalit se povětšinou odložily, aby se omezil osobní kontakt.

Realitní trh se tedy citelně zpomalil a kopíruje všeobecnou atmosféru ve společnosti, která se dá shrnout do jednoho slova, a to: vyčkávání.

Ceny začnou klesat dolů

Odborná předpověď pro následující období je za mě takováto:

  • Dokud nebude jasné, že jsme z nejhoršího venku, nic moc se dít nebude. Realitní trh bude stagnovat.
  • Až se budeme moci vrátit k běžnému životu (= pominou zákazy), dojde k oživení. Obchody se začnou vracet do tempa, ale s rozdílem oproti době předkoronavirové – ceny postupně klesnou. V průměru o 15 až 20 %. Snížení se nejvíc dotkne bytů, nejmenší zásah zaznamenají pozemky.
  • Jakmile se vypořádáme s ekonomickou krizí, ceny pomalu porostou zpátky na hodnoty z let 2019 a 2020 (první kvartál). Bude to ale trvat měsíce nebo roky, než dosáhnou aktuálních čísel. Poté je dokonce přerostou, ale to už je jiné téma.

Proč to vidím zrovna takto?

Vycházím z několika předpokladů. Abych vás ale příliš nezahltil, uvedu jen ty – podle mě – nejhlavnější. Ceny nemovitostí nejspíš půjdou kvůli koronaviru dolů, protože…

  • Pozmění se kupní síla – spousta lidí už nyní přišla o práci, klesají jim zisky. Z okruhu potenciálních kupců tak vypadnou zájemci, které krize finančně poznamená natolik, že už si koupi (hypotéku) nebudou moci dovolit. Nebo si na ni netroufnou. Poptávka se zmenší – ikdyž ČNB zmírnila pravidla hypoték a nyní postačí jen 10 procent vlastních peněz.
  • Na trhu se ale objeví byty, které doteď drželi investoři a pronajímali je krátkodobě přes Airbnb, kde je teď trh mrtvý, jelikož k nám nemohou turisté.
  • Nabídka se rozšíří také o nemovitosti, které lidé nezvládnou dál splácet.
  • Takže se dosavadní trend překlopí. Nemovitostí bude na trhu hodně, ale ubydou kupující.

Rada pro prodávající: neprováhejte vhodný okamžik

Když se mě teď klienti ptají, co dělat, mé doporučení je jednoznačné. Nespekulovat a nerozpitvávat rozmanité scénáře. Kdo chtěl a chce prodat, musí do toho teď jít naplno. Dobíhá trh, jaký byl dosud. Máte tak přibližně čtvrt roku na co nejvýhodnější prodej.

Pokud jste však plány prodat nemovitost před koronavrirem neměli, rozhodně v panice prodávat nemusíte. Z dlouhobého hlediska 5-7 let vaše nemovitost vždy svou hodnotu zvýší, ikdyby nyní klesla.

Není však nyní prostor pro zkoušení a riskování. Pokud chcete prodávat a postupovat samostatně, důkladně si přečtěte všechny články na mém blogu a stáhněte si můj nápomocný návod v e-booku o 7 nejčastějších chybách při prodeji bytu v Praze.

Anebo prodej svěřte do mých rukou, ať ho máte bez starostí. Zajistím vše od začátku až do konce, abyste za svou nemovitost získali co nejvíce peněz i v této nejisté době. Napište mi nebo zavolejte a já vám rád poradím, jak postupovat.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2020 se umístil na 3. místě a drží se tak třetím rokem v TOP 3. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.