Daň z nabytí 4%. Stane se plátcem na jaře kupující?

25.2. 2016 (Aktualizováno: 15.4. 2017)David Majer

Daň z nabytí se platí vždy, ihned poté, co dojde k převodu nemovitosti. Zatím je to tak, že tuto daň platí ten, kdo byt prodává, tedy „prodávající“. Zákonodárci připravuji na letošní rok 2016 zásadní změnu. Plátcem daně z nabytí nemovité věci se stane ten, kdo byt kupuje, tedy „kupující“. Role ručitele bude zrušena a prodávající tak budou zcela zbaveni zodpovědnosti.

Změna se plánuje na 1. dubna 2016, návrh jde ale teprve v lednu do prvního čtení poslanecké sněmovny, není tak pravděpodobné, že se do tří měsíců stihne novela schválit. Až toto bude schváleno a dojde ke změně, bude muset kupující uhradit daň 4% z nabývací hodnoty nemovitosti navíc, nad rámec kupní ceny. Pokud prodáváte byt za 4 miliony Kč, musí mít kupující ještě navíc 160.000Kč, aby mohl zaplatit státu.

Nyní je to tak, že částka 4% se z kupní ceny odečítá a kupující ji můžou pokrýt hypotečním úvěrem. Dokud nebude novela schválena, má povinnost zaplatit daň z nabytí prodávající, pokud se nedohodnou strany ve smlouvě jinak. Kupující je ručitelem, že prodávající tuto daň zaplatí.

S každým přečteným článkem, jste blíže správnému rozhodnutí

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 10 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 29.5. 2024

David Majer
David Majer je „dvojkou“ RE/MAXu. Za rok 2023 se stal 2. nejúspěšnějším makléřem v celé ČR, kdy uskutečnil prodeje nemovitostí v celkové hodnotě 304.311.465 Kč. Díky těmto výsledkům v rámci kanceláře RE/MAX Alfa obsadil 1. místo v roce 2023 a již šestým rokem po sobě je součástí elitního klubu TOP 5. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt či dům a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.