730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Energetický štítek při prodeji bytu: víte, kdy a proč ho potřebujete?

17.5. 2017 David Majer

Pokud se chystáte prodat nemovitost, neměli byste zapomenout na průkaz energetické náročnosti budovy neboli energetický štítek. Povinnost předložit ho zájemcům o koupi ukládá zákon. Co konkrétně musíte jako prodávající v tomto ohledu splnit, to vám vysvětlím v článku.

Co prozrazuje

Jednou z důležitých vlastností jakékoli budovy je i to, jaké má nároky na spotřebu energií. Všechny se totiž promítají do nákladů na provoz. O tom, kolik majitel pravidelně zaplatí za vytápění nebo třeba ohřev vody či osvětlení a větrání, ale rozhoduje spousta faktorů. Patří mezi ně materiál stavby jako takové, poloha, způsoby zateplení, využívané technologie a zařízení, povaha prostor a další.

Pro snadnější získání představy, jak si v tomto ohledu stojí konkrétní byt nebo dům, vznikly energetické štítky (zkratka PENB). Rozdělují nemovitosti do 6 tříd podle jejich energetické náročnosti. K rozlišení slouží písmena, přičemž „A“ znamená nejúspornější a „G“ nejméně úsporný. A co konkrétně může potenciální kupec z průkazu vyčíst? Dozví se o:

  • kvalitě stavební konstrukce v souvislosti s úniky a ztrátami tepla,
  • energetické spotřebě objektu,
  • podílech energií, které zajišťují osvětlení, topení, ohřev vody nebo chlazení.

Kdo ho musí pořídit

Obstarání energetického štítku „leží na bedrech“ majitele domu, ve kterém máte byt. Vztahuje se k celku, nikoliv k jednotlivým bytovým jednotkám. Všichni vlastníci takovýchto objektů s energeticky vztažnou plochou nad 1 500 metrů čtverečných ho museli získat do 31. 12. 2014. Vy teď jen společenství vlastníků oficiálně písemně požádejte, aby vám vyhotovilo ověřenou kopii.

Může se z jakéhokoli důvodů stát, že opis PENB neobdržíte. V takovém případě ho nahraďte vyúčtováním dodávek energií za poslední 3 roky. Legislativa takový postup dovoluje. Má to ovšem malý „háček“. V inzertních nabídkách budete muset kvůli chybějícímu štítku uvádět nejhorší třídu G, i když je skutečnost jiná.

Údaje patří už do inzerátu

Jak už jsem nastínil výše, energetický štítek sehrává svou roli od začátku prodeje. Informace tohoto charakteru tak musíte uvádět už do inzerátů. Grafickou část PENB byste také měli předložit realitce, která bude váš byt prodávat. Co se týče kupujícího, tomu ho musíte předat ještě před podpisem kupní smlouvy. Když tohle nedodržíte, riskujete finanční postih. Státní energetická inspekce vám může udělit pokutu až do výše 100 000 Kč.

Jak už to tak bývá, i v této problematice existují výjimky. Kdy tedy průkaz energetické náročnosti nepotřebujete?

  • Když má budova energeticky vztažnou plochu menší než 50 metrů čtverečných.
  • Když jde o budovu určenou k náboženským účelům nebo památkový dům.
  • Když se jedná o průmyslovou či zemědělskou budovu se spotřebou do 700 GJ/rok.
  • Když je stavba vhodná jen pro rodinnou rekreaci.

Zajímá vás, jak vypadá energetický štítek náročnosti budovy?

Ještě jste nikdy energetický štítek neviděli a chcete mít představu, co to vlastně "pro ten prodej" potřebujete?Podívejte se na reálný energetický štítek tzv. PENB.

Stáhnout štítek PENB
Energetický štítek při prodeji bytu: víte, kdy a proč ho potřebujete?
4.8 (96.47%) 34 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.