730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Jak je to s daní z příjmu u darované nemovitosti? Zjistěte, kdy můžete počítat s osvobozením

16.1. 2020 (Aktualizováno: 5.2. 2020)David Majer

Získat darem byt nebo dům může a nemusí znamenat nutnost uhradit daň. Záleží na tom, v jakém vztahu jste s dárcem.

Nemusíte si dělat starosti, když se nemovitost převádí v rámci nejbližší rodiny. Jakékoliv obdarovávání mezi hodně vzdáleným příbuzenstvem či cizími lidmi přináší daňovou povinnost.

Pro pořádek ještě připomenu, že standardní darovací daň byla zrušena, takže od roku 2014 už se netýká nikoho.

Kdy daň (ne)hradíte

Daň z příjmu při nabytí nemovitosti NEplatíte, když dar pochází od:

  • příbuzného v přímé (= potomci a předci) nebo vedlejší (= sourozenci, tety, neteře a švagrovské vztahy) linii,
  • manžela/manželky,
  • osoby, se kterou jste žili ve společné domácnosti alespoň 1 rok, a to bezprostředně před tím, než došlo k darování.

Ve výše uvedených případech jste tedy osvobozeni a nebudete odvádět nic. Jestliže do takových podmínek vaše situace nespadá, budete muset daň ve výši 15 % zaplatit.

A nenechte se mýlit, také v rámci rodiny se můžete setkat se situací, kdy se obdarovaný bude muset vypořádat s uhrazením daně. Příkladem může být dar od bratrance/sestřenice. Sice se v obecném pojetí jedná o rodinu, ale dle zákonné definice už nefunguje v dostatečně úzkém vztahu.

Více se dozvíte v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu.

A co daň při následném prodeji?

Pokud byste chtěli danou nemovitost co nejdříve prodat, nejspíš se už hrazení daně z příjmu nevyhnete. Osvobození totiž vyžaduje splnění 5leté lhůty – tedy že mezi nabytím a vlastnického práva uplyne nejméně 5 let.

Když nepočkáte, odvedete daň ve výši 15 %, která se vypočítá z rozdílu mezi hodnotou bytu či domu při pořízení, resp. získání, a skutečnou prodejní cenou.

Dejte si ale pozor na vývoj realitního trhu, který může rozdíl obou částek v časových odstupech neúměrně zvětšovat. Pak by vás například prodej až po roce namísto ihned mohl zbytečně připravit o peníze. Vše je potřeba promyslet, ideálně ve spolupráci se zkušeným realitním specialistou.

Na závěr připomenu oznamovací povinnost u darů, které mají hodnotu nad 5 milionů korun. I navzdory daňovému osvobození musíte tento příjem nahlásit finančnímu úřadu, jinak se vystavujete riziku pokuty.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek si budete moct přečíst už za....

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.