Jak na rychlý a výhodný prodej bytu v Praze? Klíčem k úspěchu je správný odhad ceny

20.12. 2016 (Aktualizováno: 12.2. 2024)David Majer

Ani málo, ani hodně. Takto lze zjednodušeně vyjádřit optimální prodejní cenu jakékoliv nemovitosti. Když ji podhodnotíte, zbytečně proděláte. Pokud to naopak s její výší přeženete, riskujete, že kupce neseženete vůbec. Nebo se to nakonec podaří, ale bude vás to stát spoustu času a energie. A nejspíš budete muset dělat ústupky v podobě slev.

Najít kompromis, který zajistí výhodný a rychlý prodej bez velkých starostí a průtahů, proto vyžaduje určité znalosti. Při určování ceny byste měli vycházet z aktuální situace na realitním trhu, předpokládaného vývoje, konkrétních předností a nedostatků bytu a dalších stěžejních faktorů, jako je například atraktivita oblasti. Připravil jsem pro vás tři doporučení, která vám tento složitý úkol mohou významně ulehčit.

3 tipy pro dobrý odhad

1. Realitní servery berte s velkou rezervou

Možná jste už uvažovali nad tím, že se při stanovení ceny budete řídit informacemi z inzerátů, které najdete na běžných realitních serverech. Ty ale nejsou zárukou relevantních údajů, protože ve skutečnosti se nabízené byty a domy ve většině případů nakonec prodávají za úplně jiné částky. Mějte na paměti, že uvedená čísla se od těch opravdových liší v průměru až o 20–30 %.

2. Emoce musí jít stranou

Před prodejem se musíte oprostit od všech emocí, které se mohou ve finále postarat o to, že určíte zcela nereálnou cenu. A tím se opět dostanete k již vzpomínanému stěžejnímu problému, který vás nakonec může připravit o peníze.

Je naprosto přirozené, že například k bytu, kde jste prožili dětství, máte vybudovaný určitý vztah. Neměli byste ale dovolit, aby zhatil prodejní plány. Kupujícího nezajímá, jak moc to místo pro vás znamená, ten hodlá zaplatit za zřejmé kvality a jasné parametry. Přistupujte k prodeji objektivně a s nadhledem, jinak riskujete neúspěch.

8 věcí, které mají vliv na odhad bytu

Připravil jsem pro vás e-book, který vám stanovení prodejní ceny usnadní. Dozvíte se v něm o osmi zásadních věcech, co ji přímo ovlivňují. Když na ně následně budete pamatovat, máte mnohem větší šanci, že určíte ideální rozmezí, ve kterém se lze s částkou pohybovat.

3. Vyhodnoťte cenové mapy

Jedním ze zdrojů kvalitního odhadu jsou cenové mapy, které předkládají srovnání nabídek v jednotlivých lokalitách, a to s přesností na ulice. Přístup do nich je sice placený, nicméně z nich získáte data, na jejichž základě se správnému rozhodnutí přiblížíte mnohem snadněji.

…Anebo vyzkoušejte ZDARMA online odhad nemovitosti

Připadají vám všechna výše uvedená doporučení náročná na realizaci? Obáváte se, že cenu určíte špatně a váš byt se kvůli tomu stane neprodejný? Pak tu pro vás mám ještě jeden tip, který vám přinese racionální určení ceny nemovitosti bez práce a nutných investic. Využijte stále populárnější možnost v podobě online odhadu zdarma– stačí vyplnit jednoduchý formulář, odkliknout a je to.

Není to žádná automatická kalkulačka na odhad ceny bytu, která přináší spíše obecné výsledky. Na základě zadaných údajů obdržíte profesionální nacenění nemovitosti. A nemějte obavy, k ničemu vás to nezavazuje.

I když služby odhadce nemovitostí poskytuji bezplatně, vždy dbám na preciznost a maximální přesnost výpočtů. Cenu stanovím na základě svého know-how, letitých zkušeností a údajů ze specializovaných databází. Navíc ji mohu zkonzultovat s až 20 dalšími odborníky, abych vám předložil skutečně nejvhodnější návrh.

Pokud tedy chcete znát skutečnou tržní hodnotu své nemovitosti v Praze a nekomplikovat její prodej nesmyslně stanovenou částkou, vyplňte ještě dnes žádost o odhad ceny bytu.

8 věcí, které mají vliv na odhad bytu

Připravil jsem pro vás e-book, který vám stanovení prodejní ceny usnadní. Dozvíte se v něm o osmi zásadních věcech, co ji přímo ovlivňují. Když na ně následně budete pamatovat, máte mnohem větší šanci, že určíte ideální rozmezí, ve kterém se lze s částkou pohybovat.

David Majer
David Majer je „dvojkou“ RE/MAXu. Za rok 2023 se stal 2. nejúspěšnějším makléřem v celé ČR, kdy uskutečnil prodeje nemovitostí v celkové hodnotě 304.311.465 Kč. Díky těmto výsledkům v rámci kanceláře RE/MAX Alfa obsadil 1. místo v roce 2023 a již šestým rokem po sobě je součástí elitního klubu TOP 5. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt či dům a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.