Jak přepsat elektřinu nebo plyn

12.7. 2016 (Aktualizováno: 6.1. 2023)David Majer

Pokud prodáváte nebo kupujete nemovitost bez realitní kanceláře, která by vám s přepisem energií pomohla, čeká vás nutnost nechat převést odběr elektřiny či plynu nebo obojího. Jak probíhá přepis odběrného místa a co je k němu potřeba?

Přepsání odběrného místa na nového odběratele je záležitost zpravidla maximálně 30 dní. Doba se může u jednotlivých dodavatelů a s ohledem na situaci lišit. Každopádně je-li vše správně načasováno a stávající a nový odběratel spolupracují (navzájem i s dodavateli energií), změny proběhnou bez komplikací a bez přerušení dodávek. V zásadě vždy stačí vyplnit pár formulářů.

Přepis při změně majitele nemovitosti

Pokud se mění odběratel v už připojeném odběrném místě beze změny dodavatele energií, postačí, když původní a nový odběratel vyplní a podepíšou jednu společnou žádost o převod odběru elektřiny či plynu. Nový odběratel pak uzavře smlouvu se stávajícím dodavatelem.

V žádosti o převod určitě zkontrolujte, jestli všechny údaje souhlasí se skutečným stavem (například zda žádost podepsala opravdu oprávněná osoba, údaje na formuláři odpovídají údajům na fakturách za elektřinu a plyn apod.) a nezapomeňte uvést aktuální stav elektroměru/plynoměru – ke dni, kdy chcete provést změnu majitele odběrného místa, je dobré provést samoodečet energií a tyto hodnoty si zapsat. Při prodeji bytu a jeho následnému předání novému majiteli vždy asistuje náš technický pracovník. Pokud tedy byt prodáváte s makléřem, zpravidla toto zajistí.

Žádosti o uzavření, změnu či ukončení smlouvy a formuláře ke stažení najdete zde

Pokud stav elektroměru či plynoměru k datu změny odběratele odsouhlasí podpisem původní i nový odběratel, distributorovi to stačí. V jiném případě posílá své lidi, aby provedli kontrolní odečet.

Když chcete změnit dodavatele energií

Jestli chcete společně s přepisem odběrného místa řešit i změnu dodavatele, je nutné kromě doložení potřebných dokumentů, jako je předávací (přepisový) formulář či doklad o vlastnictví (list vlastnictví či kupní smlouva), také sepsat smlouvu s novým dodavatelem energií. Nový dodavatel se již postará o vyřízení veškeré administrativy.

Když měníte dodavatele s přepisem, dejte si pozor na smluvní podmínky původního odběratele se stávajícím dodavatelem. Záležet může také na dohodě, jak rychle a za jakých podmínek se stávající smluvní vztah ukončí. Nejlepší je se s původním odběratelem vzájemně domluvit na datu, kdy dojde k ukončení smlouvy, abyste si vyřídili smlouvu s novým dodavatelem.

Co se stane po přepisu

Po provedení přepisu přijde oběma odběratelům ukončovací a uvítací dokumentace. V případě původního odběratele se jedná o ukončovací fakturu, kterou je provedeno konečné vyúčtování za odběrné místo. Výsledkem je pro něj buďto přeplatek, který je mu vrácen, nebo nedoplatek, jehož uhrazením ukončuje veškeré závazky související s odběrným místem. Tento případný nedoplatek samozřejmě nemá vliv na zajištění dodávky energií novému odběrateli, nemá-li s neuhrazenými závazky původního odběratele nic společného.

S každým přečteným článkem, jste blíže správnému rozhodnutí

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 10 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 14.6. 2023

Zdroj: peníze.cz

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům až 5 nemovitostí. Během působení v RE/MAXu prodal nemovitosti v hodnotě 767.107.612 Kč. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. V roce 2017 se stal skokanem roku ČR napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2022 se umístil na 4. místě a drží se tak již 5. rokem v TOP 5. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.