Jak prodat byt s hypotékou

29.3. 2016 (Aktualizováno: 12.2. 2024)David Majer

Když chcete prodat byt s hypotékou

Pokud chcete prodat byt, na který jste si vzali hypotéku a nemáte ji ještě splacenou, tak se nemusíte bát, že by to nešlo. Prodej bytu zatíženého hypotékou není nic neobvyklého. Naopak. Téměř všechny byty, které prodávám, mají v katastru nemovitostí zapsáno zástavní právo banky.

Prodej bytu s hypotečním úvěrem není nic, čeho by se kupující báli. Pokud mají nějaké pochybnosti, tak jim celý proces prodeje vysvětlím já nebo právník, který má na starosti převod nemovitosti.

Sankce za předčasné splacení

Aby banka zástavní právo z katastru vymazala a vy tak mohli byt prodat, je nutné nejprve bance dluh splatit. To se nejběžněji děje z prodejní ceny prodávaného bytu. Banka si však za předčasné splacení účtuje sankce, které mohou být ve výši desítek až statisíců korun. Abyste se sankcím vyhnuli, je nejlepší prodat byt na konci fixace úrokové sazby.

Než prodej bytu začne, požádejte banku o souhlas a chtějte vyčíslení, kolik jste již z dluhu bance zaplatili a kolik zbývá doplatit.

Na konci fixace se penále za předčasné splacení úvěru bát nemusíte. Banka vám sdělí konkrétní částku, která je nutná k tomu, aby byl dluh zaplacen celý a mohlo být zástavní právo zrušeno.

Jak se doplatí hypotéká?

Když váš prodej bytu dobře dopadl a našel se kupující, se kterým podepíšete kupní smlouvu, ukládají se peníze do úschovy do té doby, než katastr změnu vlastnického práva zapíše.

Potom se peníze převádějí na účty. Většinou je to tak, že nejprve částka, kterou si banka vyčíslila, jde na účet banky. Zbytek z kupní ceny se poté posílá z úschovy na účet prodávajícího. Banka poté zástavní právo zruší.

Může se stát, že je dluh bance vyšší, než je prodejní cena nemovitosti. V tomto případě se celá částka posílá bance a zbytek do vyrovnání dluhu musí prodávající doplatit ze svého.

Prodej bytu s hypotékou není jednoduchý a může to být někdy složitý proces. V takovém případě bych doporučil byt prodávat s realitní kanceláří  a nespoléhat se na prodej své pomocí. Když už, tak rozhodně nepoužívejte smlouvy staženy z internetu, ale najměte si právníka.

Pokud řešíte, jak prodat byt s hypotékou a rádi byste s prodejem bytu mou pomoc, tak mi napište email nebo pokračujte zde a vyplňte kontaktní formulář.

S každým přečteným článkem, jste blíže správnému rozhodnutí

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 10 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 17.4. 2024

David Majer
David Majer je „dvojkou“ RE/MAXu. Za rok 2023 se stal 2. nejúspěšnějším makléřem v celé ČR, kdy uskutečnil prodeje nemovitostí v celkové hodnotě 304.311.465 Kč. Díky těmto výsledkům v rámci kanceláře RE/MAX Alfa obsadil 1. místo v roce 2023 a již šestým rokem po sobě je součástí elitního klubu TOP 5. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt či dům a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.