Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Jak prodat družstevní byt – 2. díl

19.4. 2017 (Aktualizováno: 19.5. 2020)David Majer

A dostáváme se k druhé části mini seriálu o prodeji družstevního bytu. V prvním díle jste se dozvěděli, že se prodejem rozumí převod družstevního podílu a další základní informace. Na následujících řádcích vás provedu celým procesem krok za krokem.

1. Nastavte správnou cenu

Určit ideální prodejní cenu, to může být docela věda. Promítá se do ní spousta faktorů. Když ji přeženete, nikdo se vám neozve. Když ji naopak stanovíte moc nízko, můžete zcela zbytečně prodělat. Neexistuje žádný univerzální vzorec na skvělý odhad, který bych vám zde mohl uvést. Takže se buď vydáte cestou zkoušení, což nedoporučuji, nebo se poradíte s odborníkem. Jakmile ji budete mít, hurá s bytem „do světa“.

2. Vytvořte lákavý inzerát

A teď vám prozradím jedno makléřské tajemství – úspěch prodeje přímo souvisí s kvalitou a propracovaností inzerátu. Proto se vám vyplatí investovat do něj čas a energii. Promyslete si naaranžování nábytku a vybavení, perfektně ukliďte a až poté foťte. Počkejte si na nejlepší denní světlo a vyšperkujte záběry do sebemenšího detailu. Tento postup se nazývá home staging a často je klíčem k rychlému prodeji za co nejzajímavější částku. Při psaní inzerátu pak buďte maximálně pečliví a nezapomeňte vyzdvihnout všechny přednosti nemovitosti. Ale pozor, nepřehánějte to, text musí působit upřímně a důvěryhodně.

Zjistěte 6 věcí, které si musíte připravit při prodeji družstevního bytu

Pokud se chcete pustit do prodeje družstevního bytu ať už sami nebo s realitní kanceláří, budete potřebovat několik věcí, bez kterých by to nešlo.

3. Sepište s budoucím vlastníkem potřebné dokumenty

Jakmile si po sérii prohlídek a setkání „plácnete“ s vážným zájemcem, čeká vás papírování. Základ tvoří rezervační smlouva a dohody – o převodu družstevního podílu a finančním vyrovnání. Důrazně doporučuji zajistit úhradu kupní ceny prostřednictvím notářské úschovy, pak se sice k nutné administrativě připojí ještě další úkony, ale za ten pocit jistoty ta troška námahy navíc rozhodně stojí.

Dohodou o převodu členských práv a povinností tedy „prodáte“ družstevní byt. Uvedete v ní také datum, kdy podíl skutečně přejde na nabyvatele. V dohodě o finančním vyrovnání má své místo domluvená prodejní cena a způsob její úhrady.

4. Oznamte družstvu zánik vašich práv

Jak už jsem uvedl v předchozím článku, družstvo vám do převodu nemůže nijak „mluvit“. Jediné, co musíte udělat, je písemně mu oznámit, že byla uzavřena dohoda o převodu členských práv. Následně ukončíte nájemní smlouvu.

5. Předejte byt

V termínu uvedeném v dohodě dojde k oficiálnímu předání bytu novému vlastníkovi. Obě strany tehdy zpravidla kontrolují a opisují stav měřidel na vodu, elektřinu a plyn za účelem přehlášení energií u dodavatelů. Samozřejmě se tohle všechno může uskutečnit už dříve, záleží, jak se domluvíte.

Na závěr nesmím zapomenout na zásadní otázku – a co daň z převodu nemovitosti? Teď vás určitě potěším. Na převod družstevního bytu se nevztahuje.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.