Jak prodat družstevní byt – 1. díl

25.2. 2016 (Aktualizováno: 23.5. 2020)David Majer

Prodej družstevního bytu není prodejem v pravém smyslu slova. V každém případě jde ale o mnohem snadnější záležitost, než si možná myslíte. Vše podstatné jsem shrnul do tohoto článku na pokračování, který vám může posloužit třeba i jako návod, jak správně na to.

Pokud vlastníte družstevní byt a rozhodnete se, že ho prodáte, budete ve skutečnosti řešit převod družstevního podílu, který dle§ 595 NOZ představuje práva a povinnosti člena plynoucí z členství v družstvu. Nejste totiž majitelem dané nemovitosti. Vlastní ji družstvo jako právnická osoba. A vy jako jeho člen máte užívací právo k bytové jednotce na základě nájemní smlouvy.

Nejprve se ptejte, až poté konejte

I když družstvo obvykle prodej nijak neomezuje a ani nemusíte získat jeho souhlas pro plánovaný „prodej“, raději si vše ověřte ještě před tím, než se pustíte do hledání zájemce. Projděte si stanovy nebo se doptejte na patřičných místech (u předsedy), zda není dohodnuté např. předkupní právo nebo neexistují omezení v otázce členství. To někdy bývá zapovězeno cizincům. Jinak jste pouze povinni družstvu písemně oznámit, že jste byt „prodali“.

Výhody a nevýhody

Počítejte s tím, že hledání nového vlastníka může být obtížnější u bytu, který nelze převést do osobního vlastnictví do 12 měsíců. Takovou nemovitost není možné financovat hypotečním úvěrem, a to může zúžit okruh potenciálních zájemců pouze na ty, kteří mají dostatečné prostředky v hotovosti nebo mohou eventuálně bance ručit jiným bytem či domem.

Na druhé straně se ale nemusíte obávat zdlouhavého administrativního procesu. Samotný převod podílu uskutečníte v podstatě ihned uzavřením dohody. Pro srovnání – klasický zápis vlastnictví na katastru nemovitostí při běžném prodeji trvá zhruba měsíc až dva.

Zjistěte 6 věcí, které si musíte připravit při prodeji družstevního bytu

Pokud se chcete pustit do prodeje družstevního bytu ať už sami nebo s realitní kanceláří, budete potřebovat několik věcí, bez kterých by to nešlo.

Mimochodem, stejně jako u kupní smlouvy, i ohledně všech písemností spojených s přenecháním družstevního bytu někomu jinému byste se měli poradit s právníkem.

Co musíte zařídit

Kromě jednání s budoucím vlastníkem práv, se kterým domluvíte nejen převod, ale i finanční vyrovnání, někdy nazývané jako úplata, bude potřeba zaplatit družstvu poplatek. Ten pokrývá náklady na administrativu. Jeho výše není jednotná, každé družstvo si ji určuje samo. Navrhnutou částku ale musí schválit členové na schůzi.

Co se týče konkrétních dokumentů, pro hladký průběh si připravte následující:

  • nájemní smlouvu s družstvem,
  • potvrzení o členství,
  • potvrzení o bezdlužnosti,
  • vyčíslení anuity,
  • případně potvrzení o převodu do osobního vlastnictví,
  • vyúčtování s poplatky.

Jednotlivé kroky prodeje družstevního bytu si probereme v druhém díle, který vysvětluje, jak převod probíhá. A dozvíte se v něm, jestli musíte hradit daň z převodu nemovitosti.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2020 se umístil na 3. místě a drží se tak třetím rokem v TOP 3. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.