730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Jak úspěšně pronajmout byt: 5 tipů pro snadný a rychlý průběh

11.10. 2017 David Majer

Při pronajímání bytu vás čeká několik náročných úkolů. S tím nejsložitějším se setkáte hned na začátku – najít co nejrychleji a bez velkých starostí solidního nájemníka, se kterým se „nespálíte“. Jak postupovat, aby vše klaplo podle vašich představ? Odpověď vám přinese tento článek.

Než se společně podíváme na pět užitečných rad, které jsem pro vás nachystal, musím zmínit, že pronájem se podobá klasickému prodeji. V otázce financí jde tedy o to nastavit nejvyšší možné nájemné s ohledem na stav, parametry a lokalitu bytu. Požadovanou částku nesmíte podcenit, ani naopak „přestřelit“.

A abyste mohli narazit na ideálního zájemce, buďte skvěle připraveni a dejte si záležet i na detailech. Vše podstatné shrnuji v následujících bodech.

1. Před focením a tvorbou inzerátu byt upravte k dokonalosti

Pamatujte na jednoduchou rovnici: velké nájemné = kvalitní bydlení. Pokud tedy chcete lukrativní příjem z pronájmu, zbavte nemovitost všech nedostatků a udělejte z ní atraktivní místopřed nafocením a prohlídkami. Vynaložené úsilí a investice se vám vrátí právě v možnosti pronajímat za „slušné peníze“.

Pokud žádné úpravy a opravy z jakéhokoli důvodu neplánujete, určitě nezanedbejte úklid a proveďte alespoň minimální změny v uspořádání nábytku nebo využití interiérových dekorací.

Někdy stačí vyhodit nadbytečnou komodu nebo zastaralý koberec a místnost získá úplně novou tvář. V ukázkách home stagingu se inspirujte, jak je možné nemovitost proměnit.

2. Nabízejte nemovitost relevantní cílové skupině

Obyvatele pro luxusní byt nenajdete na běžně dostupných serverech, které se soustředí hlavně na nenáročné levné bydlení. A tohle funguje samozřejmě i obráceně. Dobře promyslete, koho do své nemovitosti chcete, a „jděte mu naproti“ na portálech, kde vás hledá.

Podobně uvažujte i o tom, zda budete pronajímat zařízený, nebo nezařízený byt. V Praze chce mít drtivá většina zájemců k dispozici vybavení. A zejména lidé, pro které nájem znamená dočasné řešení, protože jsou zde na studiích nebo na pracovní stáži apod. K základním požadavkům však vždy patří čistota, udržované prostředí a hezká koupelna.

Nechcete při pronájmu chybovat? Stáhněte si vzor bezpečné nájemní smlouvy.

Zapomeňte na „dobré slovo“ a ošetřete vztah pronajímatel–nájemce prvotřídní nájemní smlouvou, která pamatuje na všechna práva a povinnosti obou stran. Postarejte se o své zájmy neprůstřelnou smlouvou, abyste se v případě problémů měli o co opřít.

Stáhnout smlouvu zdarma

3. Při prohlídkách dělejte nejlepší dojem

Zásadní roli na cestě k výhodnému pronájmu sehrávají osobní setkání s potenciálními nájemníky. Během prohlídek představte největší výhody, ale buďte upřímní i co se týče možných omezení. Je nutné „vyložit všechny karty na stůl“ a zároveň neztratit obchodního ducha, abyste vyjednali nejlepší podmínky.

Profesionální a férový přístup se vždy vyplatí více než mlžení a překrucování skutečnosti za účelem pronajmout. Dřív či později byste na to doplatili.

4. Důvěřujte, ale prověřujte

A nyní k tomu nejpalčivějšímu – jak získat jistotu, že vás daná osoba „nevyšplouchne“ a je skutečně tím, za koho se vydává… Když pomineme právní zastřešení v podobě smlouvy, určité informace vám může poskytnout internet a databáze s dlužníky nebo přehledy insolvencí.

Bonitu částečně otestujete kaucí. Tu lze nastavit až do výše šestinásobku měsíčního nájemného, ale málokdo je ochotný zaplatit takto vysokou částku. Proto se držte zlatého standardu, tedy dvojnásobku nebo trojnásobku.

Pokud bude mít zájemce problém s uhrazením, berte to jako varování. Člověk, který nemá něco našetřeno, představuje velké riziko. S velkou pravděpodobností žije bez finanční rezervy „od výplaty k výplatě“. Pak stačí nenadálá událost (nemoc či porouchání vozidla apod.) a placení nájmu se ocitne až na druhém místě.

5. Kvalitní nájemní smlouva jako základ dobrých vztahů

Zapomeňte na „dobré slovo“ a ošetřete vztah pronajímatel–nájemce prvotřídní nájemní smlouvou, která pamatuje na všechna práva a povinnosti obou stran. Doporučuji nechat si ji vyhotovit profesionálem.

Ve smlouvě o pronájmu nesmí chybět specifikace nemovitosti včetně podlaží a čísla bytové jednotky, dále vše, co se týká nájemného: dohodnutá výše, termíny splatnosti, způsob úhrady, rozdělení do položek (co je samotný nájem, co záloha na služby).

Jestliže se k užívání bytu pojí konkrétní instrukce (omezení dlouhodobých pobytů návštěv, domácí mazlíčci, pravidelné kontroly majitele atd.), vypište to do dodatečných informací.

V neposlední řadě zaneste do smlouvy i stav měřidel a eventuálně také datum, kdy dojde k přepisu na nového obyvatele. Možná se vám některé údaje zdají zbytečné či moc detailní, ale myslete na to, že občanský zákoník chrání spíše zájmy nájemníka. Postarejte se i o ty svoje neprůstřelnou smlouvou, abyste se v případě problémů měli o co opřít ve svých tvrzeních. Spolehlivý člověk s opravdovým zájem o bydlení ve vaší nemovitosti rád podepíše, protože nebude mít žádné nečestné úmysly.

Už víte, co udělat pro to, abyste při pronajímání „nešlápli vedle“. Pokud ale chcete mít 100% jistotu, že vše proběhne bez jakýchkoli zádrhelů, oslovte s žádostí o pomoc odborníka. Ten vše zajistí za vás s využitím svého jedinečného know-how, což vám přinese výhodné nájemné a bezstarostné papírování.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Jak úspěšně pronajmout byt: 5 tipů pro snadný a rychlý průběh
4.8 (96.23%) 53 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.