Jak v druhé polovině roku 2017 nejlépe vydělat na nemovitosti? Je výhodnější prodat, nebo pronajímat?

16.8. 2017 (Aktualizováno: 1.6. 2018)Lucie Majerová

Pokud vlastníte byt, který nepotřebujete vy ani nikdo z vašich blízkých, nabízí se vám dvě hlavní možnosti, jak s ním naložit. Tedy za předpokladu, že z něho chcete mít peníze. Buď ho prodáte, nebo pronajmete. Poradím vám, jakou cestou se vydat, abyste z nemovitosti vytěžili co nejvíce vzhledem ke svým požadavkům nebo životní situaci. Obě varianty mají totiž svá „pro“ a „proti“, o kterých je dobré vědět, než se finálně rozhodnete.

Realitní trh v předchozím roce rostl, a to doslova raketovým tempem. Důvodů, proč tomu tak bylo, existuje více. Roli důležitého faktoru sehrály především dostupné hypotéky, díky kterým si byt nebo dům pořídil rekordní počet zájemců o vlastní bydlení. A s tím přišly i výhody pro prodávající, kteří tak na základě enormního zájmu mohli nastavovat vyšší ceny. Co tedy očekáváme letos? I když nastane určité „zklidnění“, poptávka bude velmi pravděpodobně ještě nějakou dobu i nadále převyšovat nabídku.

Pronájem pod lupou

Najít nájemníky a pak se těšit z pravidelného měsíčního příjmu „bez práce“, takovou zidealizovanou představu máte možná i vy. Ale nenechte se mýlit. Už jen shánění spolehlivých obyvatel nemovitosti může být dost namáhavé. A ani sepsáním smlouvy a předáním klíčů starosti nekončí. Naopak, často teprve začínají.

Pokud chcete mít přehled o stavu svého majetku, budete muset obětovat dostatek času na pravidelné kontroly. Když se něco porouchá, zpravidla bude zařízení opravy na vás. A takto bych samozřejmě mohla pokračovat i dále.

Jak poznat, co je výhodné a co ne

O tom, zda se vyplatí věnovat pronajímání, rozhodují i čísla. Jednoduché pravidlo udává, že roční výnos musí být alespoň 5 %. Cokoliv pod tuto hodnotu dělá z bytu břemeno, které vás připraví o čas a energii bez adekvátní odměny. Vezměte tedy k ruce kalkulačku a spočítejte si, zda se po odečtení všemožných nákladů dostanete na magickou pětiprocentní hranici. V tom nejlepším případě ji překročíte, třeba až k číslovce 7 nebo 8. S tímto samozřejmě úzce souvisí parametry nemovitosti a lokality, které se přímo podílejí na výši nájemného. Když ho „přepálíte“, zájem bude minimální a možná i přímo nulový. Když ho naopak podceníte, bude vám byt vydělávat málo = nevyplatí se.

Abyste zjistily všechny potřebné údaje, udělejte si malý průzkum. Podívejte se na inzeráty, zeptejte se známých, informujte se v lokální realitce. Pátrejte po tom, za kolik se byty v daném místě reálně pronajímají. Jasná data zjednoduší zvažování, co a jak udělat.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 19.5. 2021

Optimální doba pro prodej?

A nyní si probereme prodej, který byl zbaven zátěže v podobě daně z nabytí nemovitosti. Na podzim minulého roku vešla v platnost novela, podle které ji musí hradit kupující. Což samozřejmě „hraje do karet“ vám jako eventuálnímu prodávajícímu.

Na druhou stranu nesmím opomenout fakt, že podmínky pro hypotéky se s novým zákonem o spotřebitelských úvěrech značně zpřísnily. Banky nyní musí mnohem důkladněji zkoumat, zda je žadatel bonitní a může si vysokou půjčku skutečně dovolit i v dlouhodobém horizontu. Výsledkem je, že na financování tímto způsobem nyní dosáhne méně lidí.

V dubnu nás čeká ještě pokračování. Oblíbené vysokoprocentní hypotéky, u kterých nemusel mít žadatel příliš naspořeno, budou k dispozici jen v omezeném množství. A z toho vyplývá, že čím dříve prodáte, tím výhodnější výsledek vám to přinese. Stále se nacházíme na pomyslném vrcholu cen. V druhé polovině tohoto roku lze předpokládat snižování.

Konečný verdikt aneb mé doporučení

Rizika a přínosy pronájmu jsou zcela zřejmé. Pokud už teď víte, že tento způsob „výdělku“ není nic pro vás, neztrácejte zbytečně čas rozmýšlením a využijte aktuální stav realitního trhu, který je nakloněný prodávajícím. Za pár měsíců či příští rok by vás mohl nemile překvapit nižší zájem a s ním související nutnost nabízet za méně.

Jestliže vás možnost pronajímat láká a chcete si byt ponechat, dobře si vše propočítejte. Jak už jsem nastínila na řádcích výše, je nutné brát v potaz i vlastnosti lokality, která taktéž prochází vývojem. Zkuste se také např. informovat na plánované územní změny, které mohou později ovlivnit atraktivitu místa.

Stejně jako při prodeji, i zde rozhoduje každý detail. Abyste žádný nevynechali a nepřipravili se zbytečně o desetitisíce, neváhejte mě kontaktovat. Mám bohaté zkušenosti, díky kterým vám pomohu prodat byt za nejvyšší možnou cenu.

Správný odhad jako základ

I když se prodej a pronájem jakožto postoj vůči vlastnictví nemovitosti liší, jednu věc mají přeci jen společnou. Pečlivé úvahy o výhodnosti obou řešení pramení ze správně odhadnuté tržní ceny. Na jejím základě vypočítáte nejen potřebnou hodnotu výnosu u pronajímání, ale zároveň vám umožní prodat co nejrychleji a co nejvýhodněji. Zajímá vás, za kolik byt nabízet, aby na realitních serverech „nevyhořel“? Nebo abyste neprodělali? Vyzkoušejte profesionální online odhad na pár kliknutí, který provedu zcela zdarma.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Lucie Majerová
Poprvé jsem se setkala s prací v rámci realit před 6ti lety kdy jsem kupovala svoji první nemovitost, svůj první domov… Pamatuju si ten kolotoč emocí a nejistoty a nakonec ten nádherný pocit z toho, že přesto že moje životní úspory jsou fuč, něčeho jsem dosáhla a to díky pomoci těch správných poradců. Od té doby jsem zažila všechny aspekty nákupu, prodeje a pronájmu. Jsem profesionál originálně z oboru financí, ve kterém jsem pracovala převážně v Londýně. Teď žiji v překrásné Praze a reprezentuji realitní kancelář RE/MAX Alfa. Prahu exploruji společně se svým manželem Davidem a synem Oliverem. Líbí se mi práce s lidmi a úspěšný obchod mi dává obrovský pocit uspokojení. Mým cílem je vám pomoci a být poradcem, kterému můžete důvěřovat.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.