Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Jak zvýšit šanci na skvělý výsledek, když prodáváte s RK: dejte makléři klíče a nebuďte u prohlídek

12.6. 2019 (Aktualizováno: 23.5. 2020)David Majer

Když se rozhodnete, že vaši nemovitost prodá profesionál, měli byste to opravdu nechat na něm. Se vším všudy. A to v ideálním případě znamená, že mu předáte klíče od nabízeného bytu nebo domu a dál se o nic nestaráte, dokud vás makléř sám neosloví a nenasměruje.

Možná vás požadavek na absolutní samostatnost zaskočí. Každý zkušený realitní specialista ale potvrdí, že takový postup přesně hájí vaše zájmy = prodat co nejlépe. A povedený prodej vyžaduje odpovídající podmínky, které vycházejí mimo jiného právě také z potřeby mít vše plně v rukách, pokud je to možné. I takové zdánlivé maličkosti se totiž podílí na celkovém výsledku.

Složitá organizace jako odpuzovač zájemců

Velkou část realitní transakce tvoří práce s časem. Stěžejní fází je především domlouvání prohlídek s potenciálními kupci. Když mám od nabízené nemovitosti klíče, mohu se druhé straně lépe přizpůsobit, protože do plánování vstupuji „pouze“ já se svými časovými možnostmi. Prostor pro schůzku se pak najde jednodušeji. Dva lidé se na termínu pochopitelně shodnou snadněji než tři.

Pokud někoho vezmu na prohlídku už dnes večer (díky tomu, že mám do bytu nebo domu v podstatě neomezený přístup), možná tak rovnou získám vážného zájemce, se kterým to už dotáhneme do konce. Kdybych však setkání uskutečnil až příští týden, může ho mezitím „dostat“ jiná nemovitost, do které zavítá dřív.

Velkou roli zde hrají emoce. Lidé si prohlíží inzeráty a často jednají impulzivně, když se do nemovitosti „zamilují“ přes fotky. Chtějí ji vidět naživo, nejlépe okamžitě. S přibývajícím časem upadá pozornost i chuť. Proto je tak žádoucí reagovat rychle a nekomplikovat prodej zbytečnými průtahy.

Proč byste neměli být u prohlídky

Prohlídky se svou důležitostí řadí mezi vrcholné okamžiky prodeje, ačkoliv se zdá, že na začátku vlastně „o nic nejde“. To je mylný náhled. Právě při první návštěvě se utváří prvotní dojem a přeskakuje pomyslná jiskra.

Špičkový makléř ví, jak vést prezentaci s ohledem na aktuální dění. Rozpozná signály, co vysílají eventuální kupci, a vše tomu přizpůsobuje. Téma, styl komunikace, diskuzi. A tím působí na protistranu a dělá si „půdu“ pro případné vybídnutí ke koupi či vyjednávání o ceně.

Jenže vaše přítomnost možnosti strategie a obchodu omezuje. Zájemci se totiž před majitelem chovají jinak. Drží si odstup a nejsou tak otevření, protože se ho případnými výtkami nechtějí dotknout. Stydí se dát najevo upřímný názor a pocity nebo řešit finance.

Navíc se stává, že se prodávající v přímém rozhovoru s potenciálními kupci unáhlí a kývne jim bez rozmyslu např. na ne až tak dobrou cenovou nabídku. Přitom kdyby měl makléř prostor a čas ptát se a odpovídat po svém, rozklíčovat a správně vyhodnotit okolnosti a dát si věci do souvislostí, na ústupky by vůbec nemuselo dojít.

A takto se mohou zhroutit plány ohledně čehokoliv, ne jen financí. Zkrátka a jasně: majitel obvykle u prohlídky představuje rušivý element, který do postupu vnáší zbytečné překážky. Proto doporučuji – nechte makléři volnou ruku. Je to expert a ví, co a jak. Plná důvěra se vyplatí a ještě vám ušetří spoustu času.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek si budete moct přečíst už za....

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.