730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Jaké sankce vám hrozí při předčasném splacení hypotéky?

12.9. 2018 David Majer

Vzali jste si hypoteční úvěr, abyste si mohli koupit byt nebo dům. Jenže po nějaké době se vaše situace změnila, a tak potřebujete danou nemovitost prodat. Hypotéku nechcete nebo nemůžete převést na kupujícího, takže budete řešit předčasné splacení. Tady ale možná narazíte na problém v podobě sankce – poplatku, který bance „vynahradí“ váš odchod. Přečtěte si, na co byste se měli připravit.

Na konci roku 2016 začal platit nový zákon o spotřebitelských úvěrech, který do všeho vnesl dlouho očekávaný řád. Poskytovatelé hypoték si od té doby nemohou nastavovat penále dle svého uvážení. Musí se držet legislativy. A ta určitým způsobem víc chrání vás, dlužníka.

Pokud jste se tedy ocitli v situaci popsané v úvodu tohoto článku, zpravidla budete mít dvě možnosti, jak vše dotáhnout do zdárného konce:

  • Požadavkem na předčasné umoření dluhu se „trefíte“ do doby před koncem fixace= nebudete platit nic navíc.
  • Nebo před sebou ještě máte fixaci, takže se platbě navíc nevyhnete.

Mějte ale na paměti, že výše uvedené postupy se týkají hypoték sjednaných po 1. prosinci 2016 a po 24 měsících splácení.

Podmínky pro předčasné splacení bez sankcí

Je zřejmé, že vše se „točí“ okolo fixace. Když sjednanou dobu dodržíte, máte vyhráno. Podle zákona můžete hypotéku bezplatně splatit do 3 měsíců od skončení fixačního období. Takže si pohlídejte termíny a propočítejte si, zda by nakonec nebylo lepší chvilku počkat.

Poplatek nesmí banka napočítat ani tehdy, když potřeba celkového umoření dluhu vyplývá jako důsledek úmrtí, dlouhodobé nemoci nebo invalidity dlužníka (případně jeho partnera).

Když musíte počítat s poplatkem – kolik vás to bude stát?

Jestliže se úvěr nachází například v polovině fixační doby a vy nechcete své nové plány zdržovat, budete bance hradit „něco navíc“ – na kompenzaci nákladů, které vzniknou v souvislosti s nutnou administrativou v tomto mimořádném kroku. Kolik to bude? Pravidla jsou jasná:

  • Sankce může být naúčtována v max. výši 1 % z předčasně splacené sumy.
  • Ale nanejvýš se může jednat o 50  000 Kč.

Co a jak u hypotéky uzavřené před 12/2016

Jak už jsem naznačil, popisovaná pravidla se automaticky vztahují na smlouvy, které vznikly po 1. prosinci roku 2016. U starších úvěrů se vše (opět) odvíjí od fixace – jestliže máte hypotéku například z roku 2014 s fixačním obdobím na 5 let, tak v roce 2019 budete řešit novou dobu. A díky té se následně zařadíte pod nové (spotřebitelsky přívětivější) podmínky. Vůbec nejlepší výchozí pozici pro jednání o předčasném splacení vám dává starší půjčka na bydlení s variabilní úrokovou sazbou. Novela zákona se na ni vztahuje ode dne účinnosti.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Jaké sankce vám hrozí při předčasném splacení hypotéky?
5 (99.13%) 23 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.