Je možné dofinancovat daň z nabytí nemovitosti hypotékou?

22.10. 2017 (Aktualizováno: 23.10. 2017)David Majer

Od 1. listopadu 2016 se poplatníkem daně z nabytí nemovitosti stal kupující, kterému se tak celkové výdaje na pořízení vlastního bytu nebo domu zvyšují o desítky nebo dokonce stovky tisíc korun. A to může být pro mnohé velký problém.

Asi nemusím zmiňovat, že koupě vysněného bydlení je finančně náročná záležitost. A zvláště pak po nedávných legislativních změnách, které zkomplikovaly cestu k získání hypotéky, protože úvěrem už nelze pokrýt celou kupní cenu.

Pro některé zájemce o pořízení nemovitosti tak může být nutnost zaplatit daň „poslední kapkou“, že se chtě nechtě svého plánu vzdají. Anebo začnou pátrat po možnostech, jak daňovou zátěž vyřešit, i když na ni nemají peníze. Je tedy možné použít na úhradu hypotéku?

Dobrá zpráva pro kupující – jde to

Ano, bankovní společnosti rychle zareagovaly na ztížené podmínky kupců a své produkty upravily. Běžná praxe je tedy aktuálně taková, že se daň z nabytí nemovitosti může stát součástí hypotečního úvěru. Ale musí být zahrnuta v pořizovací ceně a důkladně popsána v kupní smlouvě.

Zároveň je potřeba, aby měla daná nemovitost dostatečnou zástavní hodnotu. A objem poskytnuté půjčky nepřesahuje určenou hranici LTV (= poměr hypotéky a odhadu tržní ceny předmětného bytu nebo domu).

Musím ale podotknout, že konkrétní postup se může u jednotlivých bank lišit. Proto se vždy dopředu zeptejte svého finančního poradce, jak k této problematice přistupuje vytipovaná instituce.

Některé firmy upřednostňují jiné řešení, kdy se daň z nabytí nepromítá do kupní ceny. Podobně je to i s čerpáním částky na uhrazení daně. Zde se také setkáte s různými podmínkami. Někde vše řeší zpětně, takže vám potřebnou sumu poskytnou až na základě předloženého daňového přiznání.

Když ne hypotéka, tak…

Nemusí se ale zadařit a hypoteční úvěr nebudete moci na dofinancování daně využít. Ani tehdy ale nevěšte hlavu. Existují i jiné způsoby, jak se s touto „čárou přes rozpočet“ elegantně vypořádat. Mezi nejčastější patří:

Ať už zvolíte cokoli z tohoto výčtu, nezapomeňte, že stejně jako u hypotéky, i u těchto finančních produktů sehrává u žádosti velkou roli vaše bonita a všechny další zásadní parametry pro půjčení peněz. Někdy se proto vyplatí, když si tento dodatečný úvěr vezme osoba, která není uvedena jako dlužník u hypotečního úvěru.

S každým přečteným článkem, jste blíže správnému rozhodnutí

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 10 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 5.6. 2024

David Majer
David Majer je „dvojkou“ RE/MAXu. Za rok 2023 se stal 2. nejúspěšnějším makléřem v celé ČR, kdy uskutečnil prodeje nemovitostí v celkové hodnotě 304.311.465 Kč. Díky těmto výsledkům v rámci kanceláře RE/MAX Alfa obsadil 1. místo v roce 2023 a již šestým rokem po sobě je součástí elitního klubu TOP 5. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt či dům a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.