Je možné prodat byt během dědického řízení?

23.3. 2017 David Majer

V souvislosti s vyřizováním dědictví obvykle vzniká spousta otázek. Jako realitní specialista se setkávám hlavně s takovou, která řeší možnost prodeje nemovitosti ještě před ukončením dědického řízení. Rozhodl jsem se ji zodpovědět formou článku. Nebudeme „chodit kolem horké kaše“ a rovnou si řekneme, jak to je. Odpověď na dotaz z nadpisu zní: „Ne, není možné prodat byt, který je předmětem probíhajícího dědického řízení.“

Pokud se vás tedy toto téma aktuálně týká, mám pro vás asi trochu špatnou zprávu. Budete muset počkat až na právoplatné uzavření celého řízení. A to buď pěkně odsýpá díky bezproblémové součinnosti všech zúčastněných, nebo se táhne, třeba kvůli chybějícím podkladům, jako je např. odhad nemovitosti.

Dědíte? Zjistěte dalších 7 věcí, které musíte vědět, když dědíte nemovitost.

Rychle ukončené dědické řízení bez průtahů, komplikací a zbytečných starostí vyžaduje dobrou přípravu a znalosti. Proto jsem pro vás sepsal tento užitečný přehled, díky kterému se v problematice vyřizování dědictví zorientujete mnohem snadněji.

Stáhnout 7 věcí k vyřízení dědictví

Kdy se jako dědic stanete vlastníkem

Celé je to trochu zamotané. Dle zákona dojde k nabytí dědictví smrtí zůstavitele. A to znamená, že vám jako dědici daný byt či dům v podstatě patří už ode dne úmrtí. Na druhé straně ale až notář v řízení potvrdí, že to tak skutečně je. A proto jsou vlastnická práva posléze zapisována zpětně.

Můžete s bytem nakládat, ale…

Co tedy můžete s nemovitostí během rozběhnutého dědického řízení dělat? Legislativa vám dovoluje nakládat s ní v rámci obvyklého hospodaření. Takže se o ni můžete starat – uklízet, chránit před poškozením, provádět nenáročné a běžné opravy apod. Lze k tomu zařadit i využívání pro vlastní bydlení. Naopak není možný již uvedený prodej, ale ani např. velká rekonstrukce či přestavba. Trochu zvláštní kapitolou je pak pronajímání.

S žádostí o pronájem musíte k soudu

Co se týče pronajímání, to je možné uskutečnit při splněných určitých podmínek. Musí s ním souhlasit všichni předpokládání dědicové a musí vám to povolit soud. Vždy je vhodné poradit se o takovém zamýšleném kroku s přiděleným notářem. Otázkou ale zůstává, zda se vám toto další zařizování vyplatí. Přeci jen je to papírování navíc. A nakonec se může stát, že vám soud „dá zelenou“ třeba jen pár týdnů před koncem dědického řízení, takže byt ani pronajímat nestihnete.

Jak z výše uvedeného jasně vyplývá, nejsnadnější cestu k prodeji děděného bytu představuje co nejrychleji skončené dědické řízení. A s tím vám mohu zaručeně pomoci. Za pár hodin vám vypracuji odhad ceny nemovitosti pro notáře. Nečekejte, objednejte si ho ještě dnes!

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Je možné prodat byt během dědického řízení?
4.8 (96.1%) 77 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.