730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Katastr nemovitostí: Co vás při prodeji bytu nemine a na co se připravit

22.2. 2017 David Majer

Rozhodli jste se, že prodáte svůj byt sami, bez zastoupení realitní kanceláře? Pak vás nemine kontakt s katastrem nemovitostí České republiky. V článku vám proto vysvětlím, co vše vás v souvislosti s prodejem čeká, na co rozhodně nezapomenout a jak vše zvládnout bez zbytečných průtahů.

K čemu katastr nemovitostí vlastně slouží?

Státní instituce ve své současné podobě vznikla začátkem roku 1993 a má za úkol evidovat veškerý nemovitý majetek na území země, stejně jako změny v jeho vlastnictví. Mimo to v evidenci katastru najdete i souhrn vlastnických a jiných věcných práv, které se nemovitostí týkají.

Právě „souhrn vlastnických práv“ je háčkem, na který se nezkušení občané mohou snadno chytit. Ne každý ví, že teprve zápis (či změna v zápisu) převádí vlastnická práva na nového majitele. Pro změnu ve vlastnictví domu či bytu tedy nestačí podepsat kupní smlouvu, ale musíte se obrátit právě na katastr nemovitostí.

Pozor na formu: jak lze provést zápis do katastru

Možnosti, kterými lze zapsat skutečnost do katastru nemovitostí, jsou tři: poznámka, záznam a vklad. Pomocí poznámky zapíšete významné informace týkající se nemovitostí v evidenci nebo vlastníka, např. existenci exekučního příkazu či zahájení pozemkových úprav. Záznamem pak můžete vložit tzv. práva odvozená od vlastnického práva – může jít třeba o správu nemovitosti ve vlastnictví státu či města. Všechna věcná práva (i jejich zánik a změnu) pak od roku 2014, kdy se změnila právní úprava, zapíšete pouze vkladem.

Pro vklad je nutné podat tzv. Návrh na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí. Ten se podává pomocí jednotného formuláře, jehož aktuální podobu můžete vyplnit a poté stáhnout ve formátu PDF na stránkách ČÚZK. K návrhu si připravte také jednu kopii kupní smlouvy a nechte si ověřit podpisy obou stran.

Kolik vás bude zápis stát?

Přijetí tohoto návrhu je správní úkon, který je zpoplatněn dle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích. Pro rok 2017 má poplatek výši 1000 Kč a uhradit jej můžete na místě při podání formuláře, řešíte-li veškeré náležitosti osobně na příslušném katastrálním úřadě.

Pokud jste se rozhodli návrh poslat poštou, je nutné k němu přiložit kolkovou známku v odpovídající hodnotě. Známku zakoupíte na pobočkách České pošty a některých dalších oprávněných místech, jako jsou například soudy.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Co se děje po podání formuláře?

O doručení návrhu na vklad vyrozumí katastrální úřad současné vlastníky, a to nejpozději jeden pracovní den po doručení. Oznámení tak najdete v běžné či datové schránce, mezi e-mailovou poštou či jako SMS. Tento krok má za úkol chránit vlastníky před podvody.

Rada pro vás: Nepodávali jste žádný návrh, a přesto vám dorazilo upozornění? Není nutné panikařit, máte dvacet dní na vyrozumění příslušného katastrálního úřadu.

Ve stejný den, kdy je odesláno upozornění, se v evidenci objeví tzv. plomba. Ta signalizuje, že právě probíhá řízení o vkladu a ve vlastnictví nemovitosti mohou nastat změny. Do měsíce pak úřad rozhodne a vyrozumí kupujícího o povolení vkladu.

Co dělat, pokud katastrální úřad objeví chybu

Je ale možné, že to napoprvé nevyjde a úřad zjistí chybu. Jde-li o chybu na návrhu, není nutné zoufat. Na opravu této chyby získáte přiměřenou lhůtu a návrh znovu podávat nemusíte. Pokud se ale zdroj problému nachází v kupní smlouvě, nezbude vám, než po opravě podat návrh nový.

Ačkoli se celý proces převodu může jevit jako velmi náročný, ve skutečnosti nejde o nic složitého. Pokud ale po přečtení článku víte, že záležitosti spojené s prodejem řešit zkrátka nechcete, pusťte je z hlavy a svěřte prodej bytu zkušenému realitnímu specialistovi.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Katastr nemovitostí: Co vás při prodeji bytu nemine a na co se připravit
4.7 (94.87%) 39 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.