730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Kolik zaplatíte za inzerci, když nemovitost prodáváte sami?

13.12. 2017 David Majer

Vytvoření a vystavení inzerátu je jedním z mnoha úkolů, se kterým se musíte popasovat při prodeji bytu nebo domu bez pomoci realitní kanceláře. Kromě toho, jak to udělat správně, budete určitě řešit i finanční otázku, tedy na kolik vás zařizování inzerce vyjde.

Kvalitní a lákavou nabídku, co zaujme, nedáte dohromady bez výdajů. Něco stojí nafocení a zdarma není ani zveřejnění inzerátů na realitních portálech.

Krásné fotky = nutnost

Do nákladů spojených s inzerováním nemovitosti byste měli zahrnout i pořízení fotografií. Snad nemusím zmiňovat, že nestačí „vycvaknout“ obydlí na mobil, když zrovna budete mít chvilku čas. Výsledkem by byly fotky, které by vám zbytečně odradily spoustu potenciálních zájemců.

Protože u realit platí stejné pravidlo jako v běžném obchodě: vizuál prodává. A čím je atraktivnější, tím větší úspěch (v tomto případě rychlejší a výhodnější prodej) přijde.

Pokud nejste zkušený amatér s odpovídající fototechnikou, co ví, jak v interiéru komponovat, jak využít světlo a stíny či jak si „pohrát“ s vyvážením bílé, hloubkou ostrosti nebo expozičním časem, nechte fotografování na profíkovi.

Sice budete muset navýšit rozpočet o zhruba 3–5 tisíc korun, ale na oplátku získáte šanci nezapadnout se svou nemovitostí mezi dokonale „vypiplanými“ inzeráty realitek. Abyste se jim úplně vyrovnali a mohli nastavit co nejvyšší prodejní cenu, zvažte ještě důslednější přístup v podobě home stagingu, který vás bude podle náročnosti úprav a změn stát cca 5–10 tisíc korun.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Kde má smysl inzerovat a jaké jsou ceny

Co se týče realitních serverů, na kterých můžete nabídnout svou nemovitost k prodeji, po chvilce pátrání zjistíte, že jich je poměrně dost. Ale vy potřebujete kvalitu – respektive web s dobrým jménem, který se těší oblibě a vysoké návštěvnosti. A z tohoto důvodu vám doporučuji soustředit se jen na dva portály, a to Sreality.cz, který považujte za první volbu, a Reality.iDNES.cz.

Ceník Sreality.cz (vč. DPH)

  • Cena zveřejnění inzerátu: 72,60 Kč/den
  • Cena topování inzerátu: 72,60 Kč/1 topnutí (posunutí inzerátu ve výpisu nahoru)

Ceník Reality.iDNES.cz (vč. DPH)

  • Cena inzerce: 320 Kč/14 dní, 420 Kč/30 dní, 620 Kč/60 dní
  • Cena topování inzerátu (portál to nazývá hopnutí): 0 Kč, ale platnost nabídky se jedním hopnutím zkrátí vždy o jeden den

Stáhněte si návod: jak vytvořit a spustit inzerát na portálu Sreality.cz

Dal jsem dohromady jasný polopatický návod, se kterým naklikáte a spustíte inzerát snadno, rychle a bez zmatkování. Stáhněte si ho zcela zdarma hned teď a publikujte nabídku jako profík!

Stáhnout návod, jak inzerovat na Sreality.cz

Existují i další možnosti, ale…

…ty vám nepřinesou výsledky jako výše uvedené servery. Například stránky Bezrealitky.cz (a další s podobným obsahem) vyhledávají lidé, kteří se domnívají, že koupě od soukromé osoby = za nižší cenu. Myslí si, že realitka danou nemovitost zdražuje.

Další možné zádrhely popisuji v článku s 6 věcmi, které byste měli vědět, když inzerujete sami. Určitě si ho přečtěte.

Pak tu máme ještě jeden tak trochu speciální a hodně moderní inzertní nástroj – sociální síť Facebook. Můžete vytvořit reklamu se svou nemovitostí nebo na podporu publikovaného inzerátu. Výhodou je možnost zaměřit nabídku na specifický okruh lidí, který nese znaky ideálního zájemce. Třeba v otázce věku nebo lokality.

Podle nastavení a četnosti zobrazování se cenově dostanete na pár desítek nebo až stovek korun za den. Ale není to pro každého. Abyste neutratili peníze nadarmo, musíte něco vědět o marketingu a prostředí Facebooku.

Podtrženo a sečteno: jaké mohou být náklady?

Takže jaký může být závěrečný účet za inzerování nemovitosti? Tisíce korun. Můžeme si to představit na příkladu:

  • Nafocení bytu profesionálním fotografem – 3 500 Kč
  • Publikování inzerátu na Sreality.cz na 14 dní – 1 016 Kč
  • Dva týdny každodenního topování, aby byla nabídka vidět – 1 016 Kč

Celkem zaplatíte 5 532 Kč za úplný základ, tedy bez velkého promování inzerátu. Když byste chtěli i designérskou přípravu bytu či domu na focení nebo výraznější podporování nabídky, třeba na Facebooku či offline reklamními formáty, jako jsou plachty a plakáty, pak se přehoupnete přes hranici dvaceti tisíc korun. A to ani neberu v potaz energii a čas, kterou si vyřizování inzerce (a celý prodej svépomocí) žádá.

Užitečný návod – jak spustit inzerci na Sreality.cz

I když zvládnete všechny nezbytné kroky pro sestavení skvělého inzerátu, můžete se nečekaně „zaseknout“ na jeho finální realizaci v rozhraní realitního serveru. Budete tápat, co a jak kde vyplnit, zaškrtnout, uložit… Ne však s tahákem, co jsem pro vás připravil.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Kolik zaplatíte za inzerci, když nemovitost prodáváte sami?
1.6 (31.77%) 333 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.