Končí 100% hypotéky. Bude méně kupujících?

21.8. 2016 (Aktualizováno: 15.4. 2017)David Majer

Období výhodných hypoték pro každého končí. ČNB zakázala 100% hypotéky. Změny se dotknou hlavně kupujících, kteří si chtěli od banky půjčit 85% a více z kupní ceny. Česká národní banka od října zásadně zpřísnila pravidla.

Kdy a jak se podle ČNB změní hypotéky?

ČNB udělala dvě velké změny ohledně hypoték. Tou první změnou je, že snižuje maximální limit LTV (loan-to-value, procento úvěru vůči hodnotě nemovitosti). Právě teď banky půjčují až 100% z ceny nemovitosti, od 1. 10. 2016 však bude maximální hypotéky ve výši 95% z ceny nemovitosti a od 1. 4. 2017 dokonce jen 90%.

Druhou velkou změnou je, že ČNB zároveň stanovuje, jaké procento z celkového objemu hypoték u každé banky mohou tvořit tyto úvěry. Nově bude platit, že poskytnuté úvěry v rozmezí 90 – 100% LTV mohou tvořit jen 10% u každé banky a od 1.4.2017 to bude 15% z objemu nově poskytnutých úvěrů, které můžou být v rozmezí hodnot LTV 80–90 %. Jinými slovy to znamená, že nejčastěji dosažitelné hypotéky budou na 85 a méně % z ceny nemovitosti. Kupující tak bude muset mít našetřeno na koupi bytu mnohem více peněz, než je tomu nyní.

Co to bude znamenat pro kupující?

Z mých zkušeností klienti, kterým prodávám byt, často využívají 80-100% hypotéky. Takových kupujících je 50%. Klienti tedy ve většině případů mají vlastní finanční prostředky pouze na pokrytí cca 10% – 20% kupní ceny.

Od 1. dubna 2017 má však 80 – 90% LTV tvořit už jen 10% z nově poskytnutých úvěrů, tj. 40% kupujících bude muset buď sehnat více vlastních finančních prostředků, nebo koupi odložit a vrhnout se do nájemního bydlení.

Už od podzimu 2016 se bude muset 90% kupujících vejít do 85% LTV. Vyšší úvěry dostane od bank jen 10% klientů. Průměrný kupující bude tedy muset sehnat minimálně dalších 5% z kupní ceny. Například u bytu za 3 miliony korun je to 150 000Kč.

A to není jediná finanční změna, která kupující čeká. Zákon o dani z nabytí, převádí povinnost zaplatit daň na kupujícího. Ten kdo kupuje byt tak bude muset mít navíc ještě 4% z kupní ceny, v tomto případě tedy 120 000Kč. Tyto důvody dle mého způsobují, proč je poptávka po bytech v Praze teď tak vysoká a proč se ceny dotýkají svého stropu. Pokud chcete prodat svůj byt, právě teď se vám to podaří i o několik set tisíc výhodněji, než tomu bylo před několika měsíci.

Za kolik peněz dokážete právě teď prodat svůj byt, můžete zjistit jednoduše v online odhadu zde

Jak se tímto změní realitní trh? Klesnou ceny bytů?

Omezení České národní banky vstoupí v platnost pravděpodobně ve stejný čas, kdy na kupující přejde povinnost platit daň z nabytí. Obě změny pravděpodobně zapříčiní na podzim pokles poptávky a s tím i mírný pokles cen. Jaký dopad to však na trh bude mít nám ukáže až trh sám. Naopak dá se předpokládat, že se zvýší poptávka s pronájmy, které mnoho lidí upřednostní před koupi bytů, jelikož na koupi bytů jednoduše nebudou mít peníze a nebudou si je moct půjčit.

S každým přečteným článkem, jste blíže správnému rozhodnutí

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 10 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 14.6. 2023

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům až 5 nemovitostí. Během působení v RE/MAXu prodal nemovitosti v hodnotě 767.107.612 Kč. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. V roce 2017 se stal skokanem roku ČR napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2022 se umístil na 4. místě a drží se tak již 5. rokem v TOP 5. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.