730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Které daně se vás týkají, když zdědíte nemovitost?

7.3. 2018 David Majer

Úmrtí příbuzného a s tím související řešení pozůstalosti je samo o sobě velmi nepříjemnou věcí. A co teprve, když do celé záležitosti vloží svou ruku zákon. Vyznat se v takové těžké chvíli v daňových povinnostech a jejich výjimkách může být pro leckoho nadlidským úkonem.

Jak to tedy s těmi daněmi při dědictví nemovitosti je? Na následujících řádcích se vám pokusím situaci trochu víc nastínit.

Při dědictví se nevyhnete pouze platbě notáři

První důležitá věc, kterou bych rád zdůraznil už na úvod: pokud se nemovitost nechystáte prodat, nejste za dědictví jako takové povinni platit žádné daně. V rámci dědického řízení se pouze připravte na poplatek notáři. Jeho výše se určuje z ceny nemovitosti odhadnuté znalcem. Právě odměna notáři navyšuje náklady v případě dědictví ze všeho nejvíc.

Na jaře následujícího roku budete také muset zaplatit běžnou daň z nemovitých věcí. Výjimkou je situace, kdy chcete zděděnou nemovitost zpeněžit. Prodej pak podléhá dani z příjmu – opět ale existují situace, kdy se vás nic takového týkat nemusí. Budu se jim dál v textu ještě věnovat.

Dědíte? Zjistěte dalších 7 věcí, které musíte vědět, když dědíte nemovitost.

Rychle ukončené dědické řízení bez průtahů, komplikací a zbytečných starostí vyžaduje dobrou přípravu a znalosti. Proto jsem pro vás sepsal tento užitečný přehled, díky kterému se v problematice vyřizování dědictví zorientujete mnohem snadněji.

Stáhnout 7 věcí k vyřízení dědictví

Kdy se daně platí

Platba daně v případě dědictví se vás dotkne (nebo může dotknout) pouze v následujících dvou případech:

  • daň z nemovitých věcí,
  • daň z příjmu.

1. Daň z nemovitých věcí

V případě dědictví jste povinni platit daň z nemovitých věcí. Coby nový majitel najdete nejpozději v průběhu května ve schránce složenku, kterou je potřeba do konce téhož měsíce zaplatit. Základ daně se počítá z výměry bytu vynásobením koeficientem 1,2.

2. Daň z příjmu

Od daně z příjmu fyzických osob jste jako dědic osvobozeni. Opět ale existuje výjimka, a to hned v několika případech:

a. Prodej dědictví

Pokud chcete zděděnou nemovitost prodat, zaplacení daně z příjmu se nevyhnete. O podmínkách placení daně z příjmu už jsem psal, proto jen v rychlosti připomínám: základ pro výpočet daně tvoří rozdíl mezi prodejní a pořizovací cenou. Úhradu pak musíte provést do 1. dubna následujícího roku. V případě dědictví se za pořizovací cenu považuje cena zjištěná při oceňování majetku ke dni nabytí.

b. Dědictví „přes koleno“

Je rozdíl, jestli dědíte po přímém příbuzném, jako jsou rodiče nebo prarodiče, nebo se jedná o vzdálenou rodinu. Daň z příjmu samozřejmě zaplatíte také tehdy, když s vámi daná osoba nebyla v žádném příbuzenském svazku.

c. Délka vlastnictví nemovitosti

Třetí výjimka platí, pokud dědíte po člověku, který byl majitelem nemovitosti alespoň 5 let. Jedná se o takzvané splnění testu zůstavitele.

Kdy se daně neplatí

Zákon prošel v posledních letech jistým vývojem a k lidem, kteří řeší pozůstalost, je tak poměrně vstřícný. V případě dědictví se vás tak určitě nebudou týkat následující dva typy daní:

Daň z nabytí nemovitých věcí

Pro dědice platí trochu jiná pravidla než pro ostatní případy nabytí nemovitosti. Pokud nejde o koupi nebo směnu, tato daň se při převodu nemovitosti neuplatňuje.

Dědická daň

Dědická daň je od roku 2014 zcela zrušena.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Které daně se vás týkají, když zdědíte nemovitost?
5 (99.23%) 26 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.