Odhad nemovitosti a znalecký posudek: jak se liší a kdy se vyplatí?

16.2. 2017 David Majer

V souvislosti s převodem nemovitosti či dědictvím se můžete setkat s několika pojmy, které jsou často zaměňované: znalecký posudek a odhad nemovitosti, případně odhad tržní ceny. Nejedná se ale o synonyma – liší se významem, účelem i cenou. Prozradím vám, kdy se vyplatí i vyšší cena znaleckého posudku a ve kterých případech bude mnohem vhodnější odhad ceny nemovitosti.

Znalecký posudek: o co jde a proč si připlatit

Znalecký posudek nemovitosti může provádět pouze tzv. soudní znalec. Dle Zákona č. 37/67 Sb. jde o jmenovanou funkci a nové soudní znalce tak může vybírat pouze soud či ministr financí. Znalci jsou jmenovaní pro mnoho různých oborů a jejich oficiální seznam najdete online na stránkách českého soudnictví. Předpokládá se u nich nejvyšší odbornost – má to ale jeden háček.

8 věcí, které mají vliv na odhad bytu

Připravil jsem pro vás e-book, který vám stanovení prodejní ceny usnadní. Dozvíte se v něm o osmi zásadních věcech, co ji přímo ovlivňují. Když na ně následně budete pamatovat, máte mnohem větší šanci, že určíte ideální rozmezí, ve kterém se lze s částkou pohybovat.

Stáhnout e-book zdarma

Co získáte znaleckým posudkem?

Znalec precizně zpracuje tabulkový posudek. Zahrne do něj parametry stavby, rozvody, pozemek, ale i stav nemovitosti či energetickou náročnost. Výsledkem pro vás bude tzv. odhadní cena, která představuje „tabulkovou hodnotu nemovitosti“. Taková hodnota se ale bohužel často liší od reálné tržní (prodejní) ceny i o desetitisíce.

Pro „úřednického šimla“ bude sice tato cena dostatečnou potravou, pro účely dalšího prodeje má ale takřka nulovou hodnotu. Nezohledňuje totiž faktory jako je občanská vybavenost, hlučnost a prašnost, specifika lokality, momentální poptávka či estetická stránka budovy, které mají na prodejní cenu rozhodně nezanedbatelný vliv.

V jakých případech znalecký posudek potřebujete?

Do karet vám nahrává Nový občanský zákoník z roku 2014, který spolu s dědickou daní zrušil nutnost znaleckého posudku při dědickém řízení. Službu, která vás bude stát okolo čtyř tisícovek, pak využijete, pokud si podle ní budete chtít nechat vyměřit daň. I když máte možnost zvolit výměr daně podle tzv. srovnávací daňové hodnoty, posudek od znalce může vést k jejímu snížení. Cena posudku se vám poté od daně odečte.

Ocenění nemovitosti odhadcem ušetří peníze i čas

Odhad nemovitosti pro vás provede realitní kancelář či realitní specialista. To v sobě nese nespornou výhodu – odborníci z praxe mají potřebné znalosti, zkušenosti i materiály pro určení reálné tržní ceny. Ta je velmi přesná a bez dalšího propočítáváni ji můžete využít jako prodejní cenu.

Proč zvolit raději určení tržní ceny?

Cena odhadu nemovitosti se pohybuje mnohem níže než cena u soudního znalce. Profesionální ocenění pro dědické řízení můžete získat už za necelou tisícikorunu. Vyhnete se i zdlouhavým schůzkám, nevyhovujícím termínům a záplavě dokumentů – pro objednání odhadu vám postačí pár kliknutí myši. Hotovou kalkulaci pak získáte během několika hodin a můžete ji využít i pro následný prodej.

Neztrácejte čas ani peníze a svěřte odhad nemovitosti do rukou odborníka na realitní trh.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Odhad nemovitosti a znalecký posudek: jak se liší a kdy se vyplatí?
4.8 (95.81%) 43 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.