730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Buďte obezřetní! Poznejte novou neférovou praktiku některých RK a její největší rizika

21.3. 2018 David Majer

Trh s nemovitostmi se neustále mění a vyvíjí a s ním i nabídka služeb realitních kanceláří a makléřů. Jenže občas se objeví novinka, na kterou byste si jako majitel či zájemce o koupi měli dát pozor. Protože cílí na všelicos, jen ne na co nejvýhodnější výsledek nebo klidný a rychlý průběh. A to je přesně případ postupu, který diktuje, jakou hypotéku si musí kupující sjednat. Jinak nekupuje.

Na tuto praktiku mě upozornili mí klienti, co se s ní v nedávné době setkali, když se chystali prodat či pořizovat nemovitost. Tak jsem si na ni trochu „posvítil“, abych vám v tomto článku mohl vysvětlit, v čem spočívají její největší rizika.

Tudy cesta nesmí vést…

Podmiňovat a nařizovat? To nikdy nevede k oboustranně příjemné spolupráci. A reality v tomto nejsou výjimkou. Takže pokud narazíte na realitní společnost, která vkládá do rezervační smlouvy povinnost financovat jimi doporučeným hypotečním úvěrem (když není možná úhrada z vlastních zdrojů), rozlučte se s ní.

A vůbec nesejde na tom, na jaké straně „barikády“ stojíte – jestli jste prodávající či kupující. Tato strategie může poškodit kohokoli.

Prodej se může protáhnout a cena snížit

Představte si, že prodáváte a zájemci se jen hrnou. Chodí na prohlídky a vaše nemovitost se jim líbí. Dohoda s někým z potenciálních kupců je tak „na spadnutí“. Ale daná realitka, co vám s celým procesem pomáhá, nastavila popsanou podmínku, tedy koupit jen přes „její“ hypotéku.

Prvního vážného uchazeče RK odmítá, protože už má rozjednaný úvěr jinde. Druhý pokus končí podobně. Třetímu zájemci se partnerská banka nezamlouvá, čtvrtý se drží tradice a chce si půjčit u té „své“, když už je u ní x let. A zároveň se neobjevuje nikdo, kdo by měl dostatek vlastních prostředků.

Ubíhají týdny nebo dokonce měsíce. Vaši nemovitost na inzertních portálech pomalu „válcují“ čerstvější nabídky. Může se dokonce stát podezřelou. Jakmile si lidé, co hledají byt nebo dům ke koupi, všimnou, že ten váš tam pořád je, začnou přemýšlet, proč ho nikdo nechce. A to je začátek konce. S největší pravděpodobností už za něj ani při velké snaze nezískáte původně zamýšlenou částku.

Takže se vše nečekaně prodlužuje a vám nezbývá nic jiného než jít s cenou dolů. Připomínám, že zbytečně – kdyby neexistovala podmínka využití konkrétní hypotéky, už máte hotovo. A se ziskem, s jakým jste počítali.

Přijde vám takový „scénář“ hrozivý? Pak si raději pořádně rozmyslete, jestli se vám vyplatí pomoc od realitní kanceláře, která buduje takové nesmyslné mantinely.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Úvěr nemusí být tak výhodný

A teď náhled i z „druhého břehu“. Jak tato strategie à la menší diktatura může ovlivnit vaši snahu koupit? Možná až tak moc, že budete muset na vytipovanou nemovitost zapomenout, když vám „předepsaná“ hypotéka nesedne.

Takže pokud se na „lov“ bytu nebo domu vydáváte s rozjednanou půjčkou, od které už v dané fázi nelze odstoupit bez sankcí, nejspíš se doberete výsledku se ztrátou. Buď zaplatíte poplatky spojené s vypovězením rozpracované úvěrové žádosti, nebo budete nuceni přesídlit k produktu, co vám svými parametry nevyhovuje.

Do obdobně neveselé pozice se dostane i tehdy, když jste dlouhodobým klientem instituce, která „věrnost“ odměňuje atraktivnější hypoteční nabídkou. Nastřádané roky vám pak budou k ničemu a opět se ocitnete před těžkou volbou: pořídit vyhlídnutou nemovitost i s vidinou komplikací, nebo se jí vzdát.

Motivace aneb proč to RK dělají

Provize – to je důvod, proč některé realitky doporučují konkrétní hypotéky. Na tom samozřejmě není nic špatného. Je žádoucí podpořit klienta, který se nevyzná či se neumí rozhodnout. Poradit mu, předat zkušenosti, ulehčit od starostí. Vždyť v tom tkví smysl práce realitního specialisty.

Avšak problém dle mého nastává tehdy, když jde RK po odměně „hlava nehlava“. Třeba právě tímto způsobem. Když podmiňuje uskutečnění prodeje (resp. koupě) využitím vybraného úvěru.

A nezachrání to ani argumentace dotčených makléřů, že tak ještě lépe hájí zájmy prodávajícího, protože jako prostředník v hypotečním „kolotoči“ mají dokonalý přehled o průběhu schvalování.

Jak se této nekalé praktice bránit?

Abyste neztráceli čas a energii s realitkou, která postupuje takto nevhodně, je potřeba být „ve střehu“. Následujte doporučení níže a jsem si jistý, že budete minimálně o krok napřed.

  • Než se pustíte do jednání s RK, „proklepněte“ si ji na internetu. Pátrejte v diskuzích, na sociálních sítích, hledejte názory lidí.
  • Ptejte se, jestli kupujícímu určují konkrétní finanční produkt.
  • Důvěřujte, ale prověřujte – chtějte vidět ukázku smlouvy o smlouvě budoucí nebo rezervační smlouvy.
  • Nebojte se domluvit si ideální podmínky. Solidní kanceláři půjde hlavně o vaše zájmy a spokojenost.
  • Pokud si nejste jisti, jak s prodejem či koupí „naložit“, poraďte se se mnou. Jsem tu pro vás – kontaktujte mě, sledujte mě na Facebooku a získávejte rady a tipy, jak se vyznat a neztratit v realitní „džungli“.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Buďte obezřetní! Poznejte novou neférovou praktiku některých RK a její největší rizika
5 (99.67%) 121 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.