Pozor na diskriminaci při pronajímání bytu: jaké podmínky vás mohou dostat do problémů?

30.10. 2017 David Majer

Chystáte se pronajímat nemovitost a máte jasnou představu o tom, koho ve svém bytě či domě (ne)chcete? Pak byste si měli dát pozor, abyste při určování podmínek nepřekračovali zákon. I když jde o váš majetek, legislativa vám stanovuje hranice, ve kterých se musíte při hledání nájemníka držet.

Odmítat někoho z konkrétní skupiny může znamenat diskriminaci. A vůbec nezáleží na tom, jestli pro to máte pádné a racionální důvody. Pokud nebudete pamatovat na antidiskriminační zákon, snadno ho nastavenou „selekcí“ porušíte. Abyste se takové chybě vyhnuli, přečtěte si článek, ve kterém vysvětluji vše podstatné o této poměrně ožehavé problematice.

Čeho se týká antidiskriminační zákon

Antidiskriminační zákon svým způsobem koriguje důvody k rozlišování osob. Obecně zakazuje znevýhodňování kvůli pohlaví, věku, etnickému původu, barvě pleti, národnosti nebo například sexuální orientaci. A kromě jiných oblastí života se vztahuje i na bydlení, respektive realitní služby.

Když v inzerátu, který představuje tzv. veřejnou nabídku, uvedete, že svou nemovitost nehodláte pronajmout třeba Němcům, můžete se z pohledu legislativy dopouštět diskriminace. Ačkoli se jen obáváte jazykové bariéry a obtížné domluvy.

Jako pronajímatel byste měl být dále obezřetný i u požadavků, které řeší životní styl, rodinný stav nebo záliby potenciálních obyvatel vašeho bytu nebo domu. Proto nakládejte opatrně také s informacemi, co už dopředu vylučují kuřáky, rodiny s malými dětmi či lidi s domácími mazlíčky.

Rizika a sankce: co vám hrozí při porušení?

Pokud svým inzerátem nebo postoji při jednáních se zájemci někoho výše popsaným způsobem vyloučíte z okruhu možných nájemníků, může vás za to odmítnutá osoba zažalovat. A také po vás chtít odškodné. Protože jste jí nedali šanci se o pronájem u vás alespoň ucházet.

Soud následně rozhodne, zda jste se opravdu dopustili diskriminace a jak moc tato skutečnost zasáhla do důstojnosti nebo dobré pověsti poškozeného. Suma odškodného může dosáhnout pár i desítek nebo stovek tisíc – záleží na okolnostech, tak jako u jakéhokoli případu. „Trest“ může být i nepeněžitý, kdy se celá záležitost uzavře omluvou.

Zdá se vám celá problematika antidiskriminačního zákona a pronajímaní nemovitostí „přitažená za vlasy“? A myslíte si, že soudy mají tolik práce, že budou podobné – v určitém ohledu absurdní – žaloby „smetávat ze stolu“? Na to bych se určitě nespoléhal. Stačí vzpomenout na rok 2013 a velmi známou kauzu realitní kanceláře vs. Romové. Tehdy úřad ombudsmana na základě četných podnětů zjišťoval, jak realitky přistupují právě k této menšině.

A jedna z makléřek skončila u soudu, protože na přání majitele bytu nepozvala figurantku (Romku, sociální pracovnici) ani na prohlídku. Ta pak požadovala po realitní makléřce částku 100 tisíc korun za nemajetkovou újmu. Protože se ale jednalo o nestandardní situaci, kdy se vše událo z důvodu testu, okresní soud se nakonec přiklonil k tomu, že bude stačit omluva…

Nechcete při pronájmu chybovat? Stáhněte si vzor bezpečné nájemní smlouvy.

Zapomeňte na „dobré slovo“ a ošetřete vztah pronajímatel–nájemce prvotřídní nájemní smlouvou, která pamatuje na všechna práva a povinnosti obou stran. Postarejte se o své zájmy neprůstřelnou smlouvou, abyste se v případě problémů měli o co opřít.

Stáhnout smlouvu zdarma

Chraňte se vhodnými formulacemi ve smlouvě

Takže už víte, jak dodržet antidiskriminační zákon. Každý uchazeč u vás musí dostat příležitost. Komu pak dáte přednost, je jen na vás. Odůvodnění ale nesmí „zavánět“ diskriminací. Ani když instruujete zprostředkovatele, realitní kancelář. Sice nese plnou zodpovědnost za své počínání, ale jestliže svého makléře požádáte, aby nejednal například s kuřáky, dopouštíte se diskriminace naváděním.

Co tedy můžete dělat, pokud si nepřejete, aby se ve vaší nemovitosti kouřilo? Nebo aby v domácnosti žili i psi/kočky? V zásadě nic, i když to asi zní šíleně. Nemůžete nikomu nic zakazovat, zákon vám takový postup „neposvětí“.

Místo omezování v činnostech (které legislativa nedovoluje) proto do smlouvy o pronájmu zaneste pravidla k řešení možných problémů a poškození vzniklých jako následek vámi nevítaného chování. Podle obecných ustanovení o náhradě škody v občanském zákoníku definujte, že se nájemce zavazuje eventuální nedostatky odstranit – například nábytek poškrábaný od zvířat, zažloutlé zdi od cigaretového kouře apod.

Doufám, že se nyní ve složité a palčivé tematice antidiskriminačního zákona v realitách dostatečně orientujete a nebudete se vystavovat riziku vzniku zbytečných potíží z neznalosti.

Jestli však i po přečtení článku váháte, co si smíte a nesmíte dovolit, nechte všechny starosti na mně. Pomáhám také s pronajímáním bytů – kontaktujte mě a zjistěte, jak moc vám usnadním hledání spolehlivého nájemce.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Pozor na diskriminaci při pronajímání bytu: jaké podmínky vás mohou dostat do problémů?
4.8 (96.05%) 76 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.