730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Proč byste se měli rozloučit s makléřem, který nespolupracuje s ostatními makléři

24.8. 2017 (Aktualizováno: 18.5. 2020)David Majer

Už mnohokrát jsem ve svých článcích zmiňoval, že úspěšný prodej ovlivňuje řada faktorů. Dnes vám přiblížím další. Zjistil jsem totiž, že mnoho lidí o něm nemá ani zdání. A zbytečně tak přichází o desítky nebo dokonce stovky tisíc. Jedná se o ochotu makléře spojit se s ostatními odborníky. Pokud spolupráci odmítá, maří váš požadavek na rychlý a hlavně výhodný výsledek.

Makléř „sólista“ poškozuje vaše zájmy

Když váš realitní poradce striktně „jede sólo“, poškozuje vás. Připravuje vás o možnost prodat co nejrychleji a za co nejvyšší částku. Možná tato slova zní moc tvrdě, ale je to tak. Dosavadní praxe ukazuje, že vzájemná pomoc makléřů zvyšuje prodejní cenu až o 5–10 %. V přepočtu na finanční prostředky jde rozhodně o zajímavé sumy: například u bytu v hodnotě 3 miliony to znamená nárůst o 300 tisíc.

A jakou roli sehrává zapojení jednoho nebo více specialistů v otázce časové náročnosti prodeje? Ze zkušeností vyplývá, že efektivní provázanost a sdílení kontaktů, znalostí a dovedností zkracuje celý proces až na polovinu obvyklé doby. Takže zde platí, že samostatně působící „realiťák“ svým přístupem zbytečně protahuje vaše čekání na vážného zájemce. Jako jednotlivec zkrátka nemá takovou síť kontaktů a nedokáže se vyrovnat práci sehraných „parťáků“. Perfektně na tuto situaci sedí známé rčení, že víc hlav víc ví.

Model ze zahraničí, co funguje

Makléřská spolupráce jako strategie prodeje bytu nebo domu k nám dorazila ze zahraničí, kde se výborně osvědčuje už dlouhá léta. Třeba v Kanadě tvoří základ realitního trhu. Přes 90 % nemovitosti zde najde nového majitele právě tímto způsobem. Ostatně, kooperace „realiťáků“ je zde povinná. Když ji někdo obchází, přijde o licenci.

V České republice se situace samozřejmě liší. Spolupracovat chce bohužel málokdo. Odhaduji, že snad dvě třetiny specialistů si raději „hrabou jen na vlastním písečku“. A to i za cenu toho, že připravují svého klienta o možnosti, co jsem nastínil výše. Stojím si za tím, že by to tak být nemělo.

Proto jsem rád, že v mé domovské realitní kanceláři RE/MAX Alfa si na efektivní výpomoci zakládáme. Představuje obrovskou prodejní sílu, která téměř nemá konkurenci. Je také důvodem, proč se společnosti daří neustále posouvat spokojenost klientů. Už jsem to vzpomínal v jednom z předchozích článků, tak si ho určitě přečtěte.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 5.8. 2020

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Hlavní principy aneb více makléřů = více zájemců o nemovitost

Jak spolupráce probíhá v praxi? Podstatné kroky jsem pro vás shrnul do následujících bodů:

  • Když společně usoudíme, že bude postup ideální i pro váš případ, oslovím kolegy a další specialisty – v interním systému, v rámci vytipovaných profesních skupin na sociálních sítích apod.
  • Makléři z RE/MAXu mohou v našem systému párovat automaticky své poptávající klienty s novými nabídkami. Pokud se jim byt propojí s jejich poptávajícím klientem, ihned kontaktují makléře, aby se domluvi na spolupráci.
  • Jako „odměnu“ za nalezení vhodného kupce nabídnu část své provize, abych ostatní dostatečně motivoval ke kooperaci.
  • Vaše nemovitost se tak přirozeně dostane k většímu okruhu potenciálních zájemců. Místo stovek lidí ji uvidí tisíce. Zároveň se do prodeje promítnou i různá know-how a dovednosti. A to zajistí další podporu a znásobí „tah na branku“.

Co obvykle stojí za odmítavým postojem

Jak už jsem podotknul na předchozích řádcích, spousta makléřů na spolupráci nechce přistoupit. A to i přesto, že vědí, jaké výhody by přinesla klientům. Co je k tomu vede? Vím o dvou důvodech: jedním je chamtivost a druhým neuvědomělost.

Nespolupracující makléři nebo realitky se nechtějí dělit o svůj výdělek v podobě provize. To ale vypovídá o tom, že hájí v prvé řadě své vlastní zájmy. Není nic neobvyklého, když takový „sólo hráč“ zatají existenci kupce, který by mohl přijít od konkurenčního specialisty. Raději prodej protahuje, než aby přistoupil na společný postup a menší odměnu.

A pak tu máme skupinu těch, kterým vůbec nedochází, že nesoučinnost prodávajícímu škodí. Někdy jde jen o začátečnickou chybu, co se časem s přibývajícími zkušenostmi a znalostmi podchytí, jindy bohužel o celkovou nekompetenci v oboru.

Na závěr tu mám pro vás ještě užitečný tip. Poradím vám, jak si jednoduše ověřit, jestli makléř opravdu „kope za váš tým“ a je otevřený spolupráci. Požádejte někoho ze svého okolí, ať se s ním spojí jako domnělý „kolega“ z trhu s tím, že má vážného zájemce o nabízenou nemovitost. Když odmítne, máte jasno. Sice jde o lest, ale může vám ušetřit hromadu peněz a starostí.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.