Proč je rezervační smlouva tak důležitá a jak by měla vypadat: 3 tipy, které vám vše objasní

10.5. 2017 David Majer

Jednu z klíčových rolí v prodeji nemovitosti sehrává tolik obávané „papírování“. Když ale víte, jak se s ním správně vypořádat, z velkého děsivého otazníku se nakonec může stát téměř obligátní záležitost. V tomto článku se společně podíváme na rezervační smlouvu, která vám jako prodávajícímu dodá velkou dávku jistoty a klidu. Proto se určitě vyplatí domluvit se na jejím podepsání.

Než se pustím do uvedení konkrétních rad a tipů, připomenu důležitou věc. I když se vám zde snažím předat všechny užitečné informace ke smluvním náležitostem, které vám pomohou se zorientovat v problematice, měli byste se v každém případě obrátit na právníka. Pokud nebudete chtít investovat do samotné tvorby, tak přinejmenším zkontrolování odborníkem by mělo být samozřejmostí.

A teď už se podíváme na rezervační smlouvu, někdy označovanou jako dohoda o rezervaci nabídky či o složení blokovacího depozita, důkladněji. Ještě bych rád upozornil na to, že její konkrétní podoba není zakotvena v zákoně. Jde o tzv. nepojmenovanou (inominátní) smlouvu dle § 1746, odst. 2, občanského zákoníku.

1. Na rezervační smlouvu rozhodně nezapomeňte

Prodej bytu nebo domu je vážný krok v životě každého majitele. A co teprve koupě, která znamená obrovskou finanční zátěž a často také závazek v podobě hypotéky na desítky let… Pak i rozhodnutí, které vypadá jako definitivní, mohou dříve nebo později provázet nejrůznější pochybnosti. Ten nejhorší scénář pro vás takovou liknavost promění v oznámení: „Nezlobte se, ale my jsme si to rozmysleli.“ Nebudeme si nic nalhávat. Sliby jsou moc hezké, ale mnohdy zůstanou jen v teoretické rovině. A hlavně nepatří do realitního trhu.

Rezervační smlouva tak představuje obranu před nečekaným zklamáním, kdy týdny žijete ve falešném přesvědčení, že jste našli budoucího vlastníka a vše se ubralo ideálním směrem – a najednou ejhle, serióznost zmizí a nic odkývaného neplatí.

Podpisem uchazeč o vaši nemovitost stvrdí, že skutečně dojde ke koupi. A když ne, zbytečně vynaložený čas, energii a všechny náklady vám eventuálně vykompenzuje rezervační poplatek, co vám zůstane. Závazek v této podobě zájemce donutí vše si pořádně promyslet. Nikdo přece nechce přijít o desítky tisíc korun, které bývají v sázce.

Platná a podpisem stvrzená rezervace vám jako pojistka rozhodně přidá na klidu. A také jejím prostřednictvím jasně stanovíte „pravidla hry“. Budete vědět, co se v nejbližší době bude dít, s jakými termíny, v jakých krocích atd. Protože všechny zásadní podmínky, na kterých postavíte prodej (resp. koupi), by měla specifikovat právě už tato první smlouva.

2. Dvoustranná vs. třístranná

V praxi se setkáte se dvěma typy tohoto dokumentu:

  • Dvoustranná rezervační smlouva – zpravidla ji uzavírá kupující a realitní kancelář, se kterou spolupracuje prodávající. Když postupujete bez realitky, její pozici získáte napřímo vy.
  • Trojstranná rezervační smlouva – jak už pojmenování napovídá, zde do děje vstupují všechny tři strany, tedy zájemce, majitel nemovitosti a RK. Musím ale podotknout, že tato forma je spíše ojedinělá.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

3. Co určitě nesmí chybět

Aby smlouva splnila účel a sloužila jako podklad k očekávanému dokončení celé „akce“, musí obsahovat údaje o zapojených stranách, předmětu prodeje, jeho ceně a způsobech úhrady. Dále stanovuje rezervační poplatek a všechny související okolnosti.

  • Kdo prodává a kdo kupuje – tuto nezbytnost snad ani nemusím zmiňovat. Možná jen poradím, abyste se zaměřili na úplnost a také aktuálnost napsaného.
  • Předmět smlouvy – stejně jako u kupní smlouvy, u které jsem vás upozornil na 5 věcí, co si musíte pohlídat, i zde tvoří základ jasné vymezení prodávané nemovitosti. Buďte v popisu pečliví, ať zahrnuje skutečně vše, na čem jste s uchazečem o koupi domluvili. Jestliže k bytu náleží předzahrádka nebo parkovací místo, specifikace těchto „doplňků“ nesmí chybět.
  • Prodejní cena – tady ale nejde jen o to, že vypíšete částku, za kterou od vás kupec nemovitost získá. Součástí této sekce musí být i popis způsobu úhrady ceny, a to od začátku až do konce. Takže včetně etapy, kdy budou peníze v notářské úschově atd. Konkretizujte také podmínku konečného vyplacení, která obvykle souvisí se zápisem nového vlastníka do katastru nemovitostí.
  • Poplatek za rezervaci – uvedete domluvenou výši a také to, co se s ním bude dít, když někdo od smlouvy ustoupí. Dále je potřeba ujasnit, zda je započtený do kupní ceny a jaká je jeho splatnost.
  • Ostatní – v neposlední řadě by měla dohoda obsahovat i vaše čestné prohlášení, že nemovitost není zatížena žádnými právními břemeny a nic nebrání jejímu bezproblémovému prodeji. Kromě toho byste měli stvrdit, že byt nebudete už dále nabízet a protistrana je jediným právoplatným budoucím vlastníkem.

Doufám, že teď už nepochybujete o významu rezervační smlouvy a přesně víte, proč ji zahrnout mezi nepostradatelné písemnosti provázející prodej nemovitosti. Pokud chcete, aby proběhl bez starostí, neváhejte se na mě obrátit. Rád a ochotně vám pomohu prodat byt rychle a za co nejvyšší cenu!

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Proč je rezervační smlouva tak důležitá a jak by měla vypadat: 3 tipy, které vám vše objasní
4.7 (94.75%) 61 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.